Tā dzied Viktors Zemgals, tā 28. augustā "Lielajos Kupros" dziedājām mēs. To pauda arī Mirdzas Valdbergas dažādu krāsu dālijas, kas zālienā dižojās blakus citiem rudens ziediem, kurus kā mīļu pateicību aizejošajai vasarai atnesa svētku dalībnieki – pašdarbnieki.
Ielūkojāmies vēl vienā ar darbīgām rokām un izdomu pārveidotā dabas stūrītī – Gunāra Čurkstes dzimtas īpašumā – Aronas pagasta "Lielajos Kupros", ko Silvija un Gunārs, viņu bērni Laila un Arvis ir padarījuši par iecienītu un tīkamu atpūtas vietu. Tāpat ar dziesmām un smiekliem pavadījām šo neparasti karsto vasaru, nebaidoties no laika vērotāju pareģotās reti aukstās ziemas. Tie bijām mēs – Aronas un Liezēres pagasta pašdarbnieki un dažādu paaudžu apmeklētāji, arī ciemiņi no Ošupes pagasta Degumnieku tautas nama.
Dažubrīd mūs centās iebaidīt vēss lietus, bet īstie lietus mākoņi palika aiz mežu galiem, un atkal uzspīdēja saule.
Lauteres kultūras nama vadītāja Rudīte Prikule, scenāriju veidojot, kā vadošo motīvu bija izcēlusi ziedus (tādēļ arī ziedu parāde) un gadalaiku maiņas radītās izjūtas. Kā krāšņas magones mauriņā pie pirts "ziedēja" austrumu deju grupas "Amara" (vadītāja Līga Vovere) meitenes čigānu dejās, kā vienmēr interesantas savās "teatrālajās" dejās priecēja Kusas līnijdejotājas (vadītāja Ruta Kaļva). Skanēja "Mārtiņrožu" (vadītāja Iveta Bērziņa), "Mežābeļu" (vadītāja Laila Jēkabsone), "Madaru" (vadītājs Guntis Dobulis) dziesmas. Liezēres pagasta Ozolu teātra (režisore Laima Vanaga) Viendienīte (Lāsma) un Divdienīte (Iveta) aicināja uz pārdomām, vai tiešām "visskaistāk ir tad, ja kaut kas notiek pirmo vai pēdējo reizi". Lauteriete Mirdza Valdberga monologā atcerējās puķu audzētājas likstas, mēslojumu sagādājot.
Īsts optimistu šovs bija Degumnieku tautas nama aktieru (režisore Iveta Šķēle) uznāciens četrās tūrēs: gan dzīvespriecīga pazīstamu dziesmu ilustrācija bez vārdiem, gan pārpratumi, ārstu apmeklējot. Paldies, ka, garo ceļu veicot, meklējot īsto vietu, nezaudējāt mums vestos joku un prieka vitamīnus.
Divas īpašas "rozīnītes" svētkos bija Cesvaines mākslas studijas dalībnieces Marijas Dauģes gleznas un kusēnietes Vijas Greķes darinātās pērlīšu rotas, kuras varējām aplūkot kamīna nojumē. Kamīns kurējās, mēs sildījāmies, skatījāmies, secinot, ka arī mūža otrajā pusē var veiksmīgi uzsākt ko jaunu.
Pēc koncerta cienājāmies ar Ingūnas Krūzes "Ugunskura zupu". Paldies, saimniecīt, garšoja lieliski!
Vēl turpinājās draugu sarunas par vasarā paveikto, vēl skanēja mūzika, un līnijdejotājas aizrautīgi dejoja.
Izturīgākie ziedi, kā apsolīja "Lielo Kupru" saimniece Silvija (viņa ir arī Kusas bērnudārza "Sprīdītis" vadītāja), ieguls tradicionālajā ziedu paklājā, kas rotaļu laukumā iepriecinās visus bērnudārzā un skolā gājējus, mācību gadu uzsākot.
Par viesmīlību un dalīšanos turpmākajās iecerēs, atmiņu stāstos par "Lielo Kupru" atdzimšanu sirsnīgi pateicamies jums, Silvija un Gunār. Paldies sakām arī Aronas pagasta pārvaldei un šoferim Pēterim Koscinkevičam.
Svētku dalībnieku vārdā –
LAIMA VANAGA,
Lauteres kultūras nama
amatierteātra režisore
INAS CIMERES foto