Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Cesvaines Mūzikas un mākslas skolai – 25

SANITA DĀBOLIŅA

Autors • 13.06.2016.

Cesvaines Mūzikas un mākslas skolai – 25
Burtu lielums

Atklājot izstādi domes ēkā un koncertējot pilī, 31. maijā jubileju svinēja Cesvaines Mūzikas un mākslas skola.

Visu pastāvēšanas laiku to vada direktore Inta Stiene. Skolotāja mūziku Cesvainē māca 43 gadus, mūzikas skola te izveidota pirms 25 gadiem, mākslas nodaļa atvērta pirms 16 gadiem.
Izstāde rada lielisku ieskatu visās mākslas nodaļas darbības jomās un visās apgūtajās tehnikās – gleznošana ar pirkstiem, nospiedumiem, mozaīka, akvarelis, guaša, zīmulis, tuša, eļļa, skrāpējums, novilkums, linogriezums, veidošana, keramika. Turklāt aplūkojami visu gadu audzēkņu darbi. Šāgada darbi „Putni" skatāmi Starptautiskajā arhitektūras izstādē Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.
„Skolas jubilejas izstāde ir ceļojums cauri mākslas stiliem – no pirmatnējās mākslas līdz mūsdienām," saka mākslas skolotāja Vita Krūmiņa, vienīgā pedagoģe, kura skolā strādā visu mākslas nodaļas pastāvēšanas laiku. Ar nelieliem pārtraukumiem mākslas priekšmetus mācījusi Sanita Ozola, Ērika Dogana, Māris Apfelbergs. Daudz radošu ideju realizēja Kristīne Šulce, kas, strādādama Cesvaines skolā, ieguva dizaina izglītību.
Vairāki mākslas nodaļas absolventi darbojas tērpu dizaina, reklāmas un interjera dizaina jomā. Ir uzņemtas divas filmas: par mākslas nodaļas 15 gadiem un pērnajiem pilsētas svētkiem. Arī šī izstāde tiks filmēta, un to varēs noskatīties internetā.
Skolas mūzikas nodaļas darbs tika prezentēts jubilejas koncertā, kurā visdažādāko mūziku atskaņoja gan pedagogi, gan pedagogi kopā ar audzēkņiem, gan solisti un daudzveidīgi kolektīvi: folkloras kopa, orķestris, koris un ansambļi. Īpašus mirkļus skatītājiem sagādāja skolotāja Jolanda Andževa komponētie skaņdarbi, Intas Stienes kādreizējās audzēknes Allas Isačenko saspēle ar skolotāju, ar savu dēlu, kurš mūzikas skolā mācās pašlaik, un skolas absolventes čellistes Emmas Bandenieces uzstāšanās. Pēdējos gados papildināt savas muzikālās prasmes, apgūt instrumentu spēli, skola piedāvā arī pieaugušajiem, koncertā guvām ieskatu. Pašreizējie skolas audzēkņi muzicē ne tikai skolas kolektīvos, arī Cesvaines, Madonas un Gulbenes pūtēju orķestros.
Koncertu caurvijošajā prezentācijā iepazinām skolas vēsturi, vidi un cilvēkus – pedagogus, skolēnus, sadarbības partnerus, viesus. Sarmīte Grīnberga, ilggadēja kora klases skolotāja, tāpat kā klavierskolotāja Ilze Tomsone, bijusi koncertmeistare vairākos valsts konkursos. Īpaša loma ir Daigai Matrozei, kas ar lielu aizrautību gandrīz kopš pirmsākumiem veikusi koncertmeistares un kameransambļu vadītājas pienākumus. Lielākos panākumus valsts mērogā audzēkņi guvuši sadarbībā ar Madonas kolēģiem Andreju Cepīti, Līgu Cepīti, Arturu Kloppi, Ilzi Petrovsku. Mūzikas skola arvien ir rīkojusi dažādus koncertus. Kopš Mūzikas un mākslas skola mājo pilī, ir dažādojies koncerta vietu skaits – tiek atklāti arvien jauni un jauni skanīgi pils stūrīši.
Lai nodrošinātu mūsdienīgu un sabiedrības pieprasītu, turklāt lielā mērā valsts un pašvaldības apmaksātu mākslas un mūzikas izglītību, kopš ekonomiskās krīzes skolā tiek īstenotas saīsinātās programmas, tādējādi, kā raksturo skolas direktore, vairs nav iespējams tāds mākslinieciskais līmenis, kādu audzēkņi sasniedza 1991.-2009. gadā.
„Ar talantīgajiem un ieinteresētajiem audzēkņiem strādājam atbilstoši, lai viņi varētu turpināt mācības nākamajā pakāpē, piemēram, čella klases absolvente Emma Bandeniece iestājās Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas 10. klasē. Šobrīd Emma mācās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un ir starp galvenajiem Latvijas čellistiem. Arī vairāki mākslas nodaļas absolventi veiksmīgi mācās Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā vai citās ar mākslu saistītās iestādēs," stāsta Inta Stiene.
Kādi ir nākamajos gados skolā risināmie uzdevumi? „Esam nonākuši līdz problēmai par mākslas nodaļas telpām, kurās ir nepieciešams ieguldīt daudz līdzekļu. Pašvaldība uzņēmusies pakāpeniski uzlabot šo situāciju. Mūzikas nodaļa atrodas Cesvaines pilī, kas gatavojas lieliem rekonstrukcijas darbiem. Mūsu mazajai pašvaldībai veicami ļoti apjomīgi uzdevumi, tāpēc esam priecīgi, ka tiek darīts viss iespējamais skolas labā. Domāju, ka šādā, reformētā, veidā varēsim mācības turpināt arī nākotnē. Mums savas telpas laipni piedāvāja vidusskolas direktors Didzis Baunis."
Vakara gaitā tika uzteikti visi pedagogi, īpaši – kopš skolas pirmsākumiem strādājošās skolotājas Inta Stiene un Velga Sokirka. Latvijas Nacionālā kultūras centra Pateicības rakstu pašvaldības vadītājs pasniedza Intai Stienei un Jolandam Andževam. Jolanda kopā ar kolēģi un meitām veidotā grāmatiņa „Lellītes dziesmas" kļuva par skaistu jubilejas dāvanu skolas audzēkņiem, darbiniekiem un viesiem.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px