Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Cesvainē demontē vidējo viļņu antenu

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 16.02.2017.

Cesvainē demontē vidējo viļņu antenu
Burtu lielums

Otrdien Cesvaine šķīrās kaut arī no nelielas, tomēr daļas no savas pilsētas panorāmas. Vairāki desmiti vietējo iedzīvotāju dienas vidū varēja sekot līdzi, kā tiek demontēts VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) īpašumā esošais radio masts.
LVRTC mārketinga daļas vadītāja Vineta Sprugaine „Staru" informēja, ka vidējo viļņu antena-masts celts 1961. gadā. Pēc apraides pārtraukšanas vidējos viļņos 2002. gadā masts vairs netika izmantots.

– Masts bija 100 m augsts, un tā kopējā masa – 23 tonnas. Tā kā apraides nodrošināšanai masts vairs nav nepieciešams, tomēr tā uzturēšanai un apkopei sistemātiski nepieciešamas investīcijas, LVRTC pieņēma lēmumu mastu vairs neuzturēt, un tas tika demontēts, bet vēlāk tiks nodots lūžņos. Torņa demontāžu veica atbilstoši kvalificēti LVRTC darbinieki, demontāža noritēja pēc plāna (bez sarežģījumiem). Darbs tika saskaņots ar Cesvaines novada pašvaldības domi, kas nodrošināja pašvaldības policijas ekipāžas apkārtējo ceļu bloķēšanai demontāžas laikā, – pastāstīja Vineta Sprugaine.
Tā kā masts apraides nodrošināšanai nav izmantots piecpadsmit gadu, tā demontāža, saskaņā ar LVRTC mārketinga daļas vadītājas teikto, neietekmēs ne radio, ne TV apraidi, ne citu LVRTC pakalpojumu nodrošināšanu.
Vineta Sprugaine informēja, ka šobrīd LVRTC īpašumā ir 31 tornis un masts visā Latvijā, tostarp augstākais tornis Eiropas Savienībā – 368 m augstais Zaķusalas TV tornis, kura skatu laukums pieejams apmeklētājiem. Septiņi no LVRTC torņiem ir augstāki par 200 m.
– Cesvaines tornis īpašs ar to, ka tas atrodas 194 m virs jūras līmeņa, kā arī pats tornis ir 204 m augsts, tāpēc tā spice atrodas augstāk nekā Zaķusalas TV torņa karoga masts. Tornis ir būvēts 1958. gadā, un nākamajā gadā aprites 60 gadu kopš ekspluatācijas uzsākšanas, – piebilda LVRTC mārketinga daļas vadītāja.
Cesvaines novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vilnis Špats, kas arī otrdien vēroja masta demontāžu, atzina, ka Cesvaini nereti mēdzot dēvēt par „torņu pilsētu".
Baznīcas torņu spices, pils torņi, televīzijas tornis, mežinieku ugunsnovērošanas tornis un arī pati pilsēta atrodas piekalnītē, tas viss veido Cesvaines panorāmu.
– Nu par vienu torni būs mazāk, neko darīt – Cesvaine jau bez torņiem nepaliek. Nekas arī nav mūžīgs. Demontētajam mastam bija teju 60 gadu. Nu tas ir nogāzts un tiks nodots lūžņos, taču arī teritorija atbrīvojas. Agrāk pašvaldība par šīs teritorijas, kura šobrīd pieder valstij, izmantošanu pat nedomāja, līdz ar torņa nojaukšanu varam plānot par šīs vietas, kur pirmās brīvvalsts laikā atradās tirgus laukums, attīstību. Tie ir 2-3 ha zemes pašā pilsētas centrā, – to, ka, kaut ko zaudējot, jāraugās arī uz potenciālajiem ieguvumiem, minēja Vilnis Špats.
Cesvaines novada pašvaldības domes priekšsēdētājs norādīja, ka LVRTC masta demontāžas faktu turējuši pusslepenībā, lai izvairītos no liekas ažiotāžas un cilvēku pūļiem, kas gribētu vērot masta nojaukšanu no nedrošas distances.
– Sākotnēji LVRTC teica, ka paši nodrošinās visus drošības pasākumus, taču dienu pirms demontāžas piezvanīja, ka palīdzība tomēr būs nepieciešama. Piesaistījām divas policijas ekipāžas un savu kārtībnieku, kas uz demontāžas laiku noslēdza divas tuvākās ielas, –
pastāstīja domes priekšsēdētājs.
Gan ar „lielo" televīzijas torni, gan ar tā mazāko brāli, kas nu jau pārvērties lūžņos, saistās daudz stāstu. Vietējie stāsta, ka, pateicoties tiem, augusta puča laikā 1991. gadā ir izdevies nodrošināt radio un Latgales TV apraidi plašā teritorijā, kas citviet bijusi bloķēta. Vilnis Špats atzina, ka padomju periodā visi retranslācijas objekti bijuši slepeni un piekļuve tiem ierobežota. Arī šobrīd kurš katrs šajā teritorijā nevar iekļūt; tiesa, izmaiņas var pamanīt arī no malas. Piemēram, līdzīgi kā gadu gaitā lielo telekomunikāciju centrāļu zāles kļuva aparatūras ziņā aizvien tukšākas, arī šajā jomā modernizācija ir gājusi kopā ar minimālismu.
Tas, ka Cesvaines panorāmā ir televīzijas tornis (nu vairs tikai viens), gan daļēji skaidrojams ar padomju sistēmas darbības principiem, kuri mūsdienu cilvēkam šķitīs dīvaini.
– Arī tolaik šādus objektus centās nebūvēt tiešā apdzīvotu vietu tuvumā, jo bija bažas par TV un radio viļņu starojuma radīto ietekmi uz cilvēkiem, kura vēl tagad līdz galam nav izpētīta. Visu kompleksu bija plānots būvēt Nesaules kalnā, kas atrodas padsmit kilometru attālumā no Cesvaines, Aronas pagastā. Protams, padomju sistēmā cilvēciskais faktors nebija svešs, un, lai būtu mazāka ķēpa, velkot smagos dzelžus pa grants ceļu uz Nesaules kalnu, tika nolemts torni būvēt Cesvainē – kalnā, kurš vēsturiski jau kopš viduslaikiem bija Karātavu kalns, bet pirmās brīvvalsts laikā kļuva par deju placi, savukārt tā pakājē (kur līdz šai nedēļai vēl slējās vidējo viļņu antena), darbojās tirgus laukums, – vēsturei pieskārās Vilnis Špats.
Vaicāts, vai tomēr iedzīvotājos nav nostalģijas pēc 100 metru augstā masta, kurš nu Cesvainei zudis, domes priekšsēdētājs neslēpa, ka lielāka nostalģija izjusta, kad Madonā tika uzspridzināta kombinētās lopbarības jeb kombikorma rūpnīcas ēka, kuras vizuālais tēls pilsētvidē un arī vārds jau bija iesakņojies vietējo iedzīvotāju apziņā.


17.02.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px