2. februārī uz sarunu par paredzamo ūdens un kanalizācijas tarifu izmaiņām Sarkaņu pagastā, kad jau no 1. marta ūdens kubikmetrs maksās 1,20 eiro, bet kanalizācijas kubikmetrs – 1,48 eiro, pagasta pārvaldes zālē bija ieradušies tikai piecpadsmit interesentu.
Savukārt AS "Madonas ūdens", kas drīzumā gatavojas pārņemt ūdenssaimniecības nozari Sarkaņu pagastā, pārstāvēja valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks, tehniskais direktors Guntis Šahno, abonentu inspektore Zinta Rūka un galvenā grāmatvede Ingūna Kreicberga.
Ievadā SIA "Sarkaņu komunālais uzņēmums" valdes loceklis Rolands Vēzis pastāstīja: – Janvārī Madonas novada pašvaldībā iesniedzām iesniegumu, ka sakarā ar ERAF projekta "Madonas novada Sarkaņu pagasta Biksēres, Sarkaņu un Poļvarkas ciema ūdenssaimniecības attīstība" ieviešanu nepieciešamas tarifu izmaiņas. Tarifu projektā sanāca lieli cipari. Domes sēdē, lai nebūtu tik liels sadārdzinājums, izskatīja jautājumu arī par mūsu struktūrvienību, proti, ka ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi ir nododami AS "Madonas ūdens". Līdz ar to ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu cena mūsu pagastā tiek vienādota ar "Madonas ūdens" pakalpojumiem – 1,20 eiro par m3 ūdens un 1,48 eiro par m3 kanalizācijas pakalpojumiem. Līdz ar to tika atsaukts laikrakstā "Stars" 27. janvārī publicētais pirmais paziņojums par tarifa izmaiņām, un otrais, pareizais variants, ievietots 29. janvāra "Starā".
Guntars Dambenieks skaidroja situāciju: – Tā kā ir paredzēts, ka AS "Madonas ūdens" pārņems ūdenssaimniecības nozari Sarkaņu pagastā, nav jēgas likt lielāku tarifu, un ir tikai loģiski, ka mūsu apkalpes zonā ir vienāds tarifs. Pašlaik par ūdensapgādi iedzīvotājiem mūsu apkalpes zonā jāmaksā 1,20 eiro/m3, par kanalizāciju – 1,48 eiro/m3, kopā – 2,68 eiro/m3. Tad, kad pārņemsim Liezēres, Sarkaņu un Ošupes pagasta ūdenssaimniecību, liksim visu vienā grozā un iesniegsim pārskatīšanai sabiedrisko pakalpojumu regulatoram. Tarifu projekts attieksies uz Madonas pilsētu un sešiem pagastiem. Ja Sarkaņu komunālais uzņēmums viens pats iesniegtu apstiprināt tarifu izmaiņas, būtu augstāka maksa (ūdensapgāde kopā ar kanalizāciju – 2,98 eiro/m3).
Kad Dzintars Akmentiņš jautāja, vai nākotnē "Madonas ūdens" tarifs vēl netiks palielināts, G. Dambenieks to noliedza, jo administratīvās izmaksas tikšot izdalītas uz visiem sešiem pagastiem, varot nākt klāt divi tehniskie darbinieki, bet kopējie izdevumi nebūšot tik lieli: – Jo lielāks ir realizācijas apjoms, jo vairāk ar tiem pašiem izdevumiem pārdodam ūdeni, jo tarifs ir zemāks.
Rolands Vēzis minēja, ka agrāk Biksērē pārdevuši lielāku ūdens apjomu nekā tagad. Ir bijis ap 450 klientu, kas patērēja ūdeni, tagad palikuši ap 380. Poļvarkā pakalpojumus izmanto tikai 10 privātmājas un divas daudzdzīvokļu mājas.
Sanāksmē tika jautāts par to, kāpēc, īstenojot ES projektu, lai uzlabotu ūdensapgādi un kanalizāciju, dzeramais ūdens tomēr ir pat smirdīgs un dzelžains, sevišķi vasaras mēnešos. Guntis Šahno bilda, ka projekta pabeigšana ir viens darbs, bet otrs – uzturēšana, kas ir tā grūtākā. Mazam pagastam ir grūti risināt šīs problēmas, un apvienojoties apkalpošana tiks uzlabota, jo "Madonas ūdens" speciālistiem ir liela pieredze. – Varbūt vispirms vajadzēja parūpēties par ūdens kvalitāti un tad apstiprināt tarifus? – bilda Agris Pavilaitis. Kad jautāja, cik ilgā laikā var uzlabot ūdens kvalitāti, tika minēts aptuveni pusgads. Guntars Dambenieks uzsvēra, ka "Madonas ūdenim" dažādu projektu realizācijā pieredze krāta jau kopš 1998. gada: – Diemžēl politiskais lēmums bija tāds, ka ES fondu atbalstītos projektus novadā realizē katrs pagasta uzņēmums vai pagasta pārvalde. Uzskatu, ka "Madonas ūdenim" uzreiz bija jāpiedalās pie šo projektu uzraudzības, ieviešanas, būvniecības, tad tīri tehniski būtu bijis citādāk. Runa ir par atdzelžošanas staciju. Tur nevajadzētu tik lielus ieguldījumus, lai ūdens nebūtu dzeltens.
Guntis Šahno papildināja: – Līdz šim – cik katras pašvaldības komunālais uzņēmums varēja atļauties un maksāt par trūkumu novēršanu, tie ir novērsti. Kamēr ūdenssaimniecība nav mūsu, arī mēs par velti netaisīsim, jo attiecības ir "pasūtītājs-pircējs". Kad Sarkaņu pagasta ūdenssaimniecību pārņems "Madonas ūdens", mēs par kvalitāti atbildēsim, un maksa būs aprēķināta no tā paša tarifa.
Sarunā iesaistījās arī Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Simtnieks: – Projekts iedzīvotājiem (ERAF līdzfinansējuma daļa – 85%) ir uzdāvināts. Par to, kas ir ieguldīts Sarkaņu, Biksēres, Poļvarkas ūdenssaimniecības sistēmas sakārtošanā (projekta izmaksas attiecīgi 258 057 eiro, 675 640 eiro un 243 194 eiro), tarifs nemainās. Mainās tāpēc, ka ir jāveic atdzelžošana, jāuztur visas attīrīšanas iekārtas, ko, ja neveiktu mūsu komunālais uzņēmums, sauktu veikt pakalpojumu sniedzējus.
Arī Rolands Vēzis pauda uzskatu, ka ar maziem tarifiem nevarējis uzturēt un apkalpot ūdenssaimniecību.
Par atdzelžošanas pakalpojumiem, par ūdensskaitītājiem dzīvokļos un mājās, par parādiem (uz 1. februāri iedzīvotāji Sarkaņu komunālajam uzņēmumam ir parādā 5690,08 eiro par ūdeni un 2151,14 eiro par kanalizācijas maksājumiem) izraisījās debates. Parādu administrēšanā "Madonas ūdenim" esot sava, pārbaudīta sistēma.
Viens no aktīvākajiem pārstāvjiem Dzintars Akmentiņš rezumēja: – Manuprāt, sabiedriskā apspriešana par tarifu izmaiņām nav notikusi, jo daudzi iedzīvotāji iepriekš nemaz nezināja, ka tāda notiks (paziņojumu "Starā" neizlasīja). Vispirms vajadzēja jauno tarifu darīt zināmu iedzīvotājiem. Kad saņems jaunos ūdens pakalpojumu rēķinus, tad visi pamodīsies.