Vairākus gadus Mārcienā ēkā, kas tika būvēta padomju armijas dienesta viesnīcas vajadzībām, atradās Mārcienas pirmsskolas izglītības iestāde (PII). Pērn Madonas novada pašvaldības dome nolēma, ka pamatīgā trīsstāvu ēka vairāk būs piemērota pansionāta vajadzībām un pēc pamatīgiem rekonstrukcijas darbiem uz to varēs pārcelties pašreizējais Madonas pansionāts, kas šobrīd izvietots Madonas slimnīcas telpās.
Iestādes pārvietošana radīja arī būtisku jautājumu – kas notiks ar bērnudārzu? Par prātīgāko tika atzīta ideja to iekārtot dažus desmitus metru attālumā esošās Mārcienas pamatskolas ēkas labajā spārnā, kas ilgus gadus bija neizmantots.
Telpas mazākas, taču gaišākas
Pēc Mārcienas pagasta pārvaldes vadītājas Ināras Mālnieces sacītā, bērnudārzs jaunās telpas jau veiksmīgi apdzīvo trīs nedēļas, bet ēkā, kur bērnudārzs atradās iepriekš, iepirkumā uzvarējusī SIA „Vidzemes energoceltnieks" enerģiski sākusi demontāžas darbus, lai to sagatavotu rekonstrukcijai.
– Jaunās telpas, salīdzinot ar iepriekšējām, ir šaurākas, taču pilnībā atbilst pirmsskolas izglītības iestādes funkcijām. Kaut arī grupiņas un ēdiena izdales telpa ir nodalīta no pārējās skolas gan ar atsevišķu ieeju, gan iekšdurvīm, guļamtelpas vajadzībām ir pielāgota viena no skolas klasēm. Arī rotaļu laukumiņš bērnudārza bērniem, ko šobrīd iekārtojam pie skolas ēkas, būs nedaudz mazāks, nekā bija vecais, taču šis ir labāks risinājums, nekā rotaļu laukumu ierīkot līdzās ceļam, kur bērniem būtu jārotaļājas putekļos, – jaunos apstākļus raksturoja Ināra Mālniece.
Mārcienas pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Sandra Zavale kā vienu no būtiskākajiem jauno telpu ieguvumiem atzīmēja lielo logu izgaismotās gaišās telpas.
– Telpu izmēra ziņā esam zaudētāji, taču man gaišās telpas patīk vairāk, nekā garš koridors. Sienas ir skaisti pārkrāsotas, uzklāts jauns linolejs.
Šobrīd Mārcienas dārziņā divās grupiņās ir 20 bērnu. Vienā grupiņā ir 5 līdz 6 gadus veci bērni, bet otrā – jaunāka vecuma. Raugoties uz 1. septembri, prognozēju, ka vairāk būs jaunāka vecuma bērnu, jo māmiņas pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma atgriezīsies darbā vai arī aktīvi meklēs darba iespējas, līdz ar to bērni tiks sūtīti bērnudārzā. Diemžēl mums ir tikai trīs bērni, kuri uzsāks skolas gaitas jaunajā mācību gadā. Nākamgad tādu vairs būs tikai divi, taču pēc diviem gadiem – četri. Ar šādu bērnu daudzumu var nokomplektēt vien nepilnu klasi, tajā būtu jāmācās vismaz astoņiem bērniem, – pastāstīja Sandra Zavale.
Darbi iekavējās
Ināra Mālniece minēja, ka skolas ēkas spārns, kurā šobrīd iekārtojies bērnudārzs, ilgāku laiku – kopš armijas aiziešanas – ir bijis neapdzīvots, tāpēc, pirms to atvēlēt PII vajadzībām, bija nepieciešams remonts.
– Madonas novada pašvaldības dome remontam un telpu pielāgošanai bērnudārza vajadzībām pērn piešķīra 34 000 eiro. Diemžēl ar būvnieku mums ne visai veicās. Tas – ar lētāko piedāvājumu – bija bēdīgi slavenais būvuzņēmums SIA „STARBAG", kam ne pārāk labi vedās Bauskas 1. vidusskolas siltināšana. Arī Mārcienā darbi tika pabeigti divreiz garākā termiņā un to kvalitāte vietām varēja būt labāka, taču kā nu ir sanācis, tā ir, – par remontdarbu norisi izteicās Ināra Mālniece, piebilstot – jāņem vērā tas, ka bērnudārza telpās tika veikts ne kosmētiskais remonts vien, dažas sienas vajadzēja demontēt un pārbūvēt no jauna.
Lielie ar mazajiem
Mārcienas PII viesojāmies dienā, kad pamatskolas skolēni bija devušies talkot, taču mazākie bērnudārza iemītnieki aizņemti ar cepumu mīklas gatavošanu. Bērnudārza vadītāja sacīja, ka bērni jaunajā vietā iejutušies labi.
– Jaunajās telpās uzturamies jau trešo nedēļu, un šķiet, ka bērni tās ir labi pieņēmuši. Nekas būtiski arī nav mainījies, jo uz skolas ēku, kur notika mūzikas nodarbības un dažādi pasākumi, viņiem arī līdz šim vajadzēja bieži doties. Tas, ka atrodamies skolā, noteikti bērniem netraucē, jo dārziņa bērni var izmanot skolas telpas savām nodarbībām. Vecākie bērni var atvest jaunākos uz dārziņu, kā arī skolēni kopā ar bērnudārza bērniem var rīkot kopīgus pasākumus, kā, piemēram, nesen notikušais Māmiņdienas sarīkojums. Arī līdz šim, kad vēl atradāmies atsevišķās ēkās, gana labi sadzīvojām, līdz ar to nav iemesla domāt, ka arī turpmāk nesadzīvosim, – sacīja Sandra Zavale.
Gan viņa, gan Ināra Mālniece uzsvēra, ka šis ir arī labs veids, kā bērnudārza bērniem jau aprast ar skolas atmosfēru. Tad, kad pašiem vajadzēs no bērnudārza grupiņas pārsēsties skolas skolā, bērniem būs daudz vieglāk adaptēties jaunajā situācijā.
Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāja atzina, ka bērnudārza atrašanās skolas ēkā, visticamāk, ir nevis pagaidu, bet gan pastāvīgs risinājums, jo pagastā bērnu diemžēl vairāk nekļūst.