CESVAINĒ vakar komunistiskā genocīda upuriem veltītais piemiņas pasākums iesākās pulksten 15 ar aizlūgumu Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā.
– Pēc tam sekos piemiņas brīdis baznīcas dārzā pie akmens, kas veltīts politiski represēto un izsūtīto piemiņai. Ziedi tiks nolikti arī pie piemiņas plāksnes Cesvaines dzelzceļa stacijā, no kurienes 1949. gada 25. martā uz Sibīriju un Tālajiem Austrumiem tika izsūtīti 428 Cesvaines un apkārtējo pagastu iedzīvotāji. Pēc tam represētie kā ierasts pulcēsies kopā – šoreiz viesu namā „Pie sievasmātes". Parasti sanākam kādi 30-35 cilvēki. Varēsim pakavēties sarunās par aizvadīto gadu, par senākām dienām, arī par traģisko izsūtījuma laiku, ko vēlreiz atmiņās pagājušajā piektdienā atsauca piedalīšanās politiski represēto konferencē Balvos, kas bija noslēdzošais pasākums 2009. gadā aizsāktajam Balvu, Madonas, Gulbenes un Alūksnes rajona kopīgajam projektam „Latviešu pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos". Starp citu, tās laikā piedzīvojām vēl nebijušu incidentu: brīdī, kad konferences dalībnieki iznāca no dievkalpojuma baznīcā, grupa jauniešu apsaukāja mūs par fašistiem, izkliedza saukļus „Rossija, Rossija!". Nu, padomājiet paši, kādi fašisti ir izsūtītie!? Absurds! Tā vien liekas, ka tie jaunieši paši nesaprata, ko runā. Varbūt – piedzērušies vai ko salietojušies. Vēlāk viņu meklējumos iesaistījās arī policija, bet tā arī nevienu neatrada. Bet kopumā konference bija izdevusies. Bija ļoti labas prezentācijas, tajā skaitā arī no Lubānas novada, Balviem, – vakar, sazvanīts vēl pirms piemiņas brīža represētajiem, pastāstīja Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats, kas pats aktīvi piedalās visos politiski represētajiem veltītajos pasākumos.
Autore: BAIBA MIGLONE