SARKAŅU pagasta „Jaundilmaņos" – profesora Aleksandra Bieziņa muzejā – 14. maijā, Muzeju naktī, tāpat kā citviet Latvijas muzejos apmeklētāju netrūka. – Cilvēki mainījās ik pa brīdim – vieni atbrauca, citi, apskatījuši izstādes un nobaudījuši zivju zupu, devās tālāk.
Pie mums jau nav kā Madonā vai Cesvainē, kur uz muzeju var kājām aiziet. Te iegriežas pa ceļam uz Madonu, „Biksēres klēti" vai Cesvaini. Bet es tā rēķinu, ka kopumā tovakar bija ap 120 apmeklētāju. Beidzamie aizbrauca ap pusdiviem naktī, – „Staram" atklāj muzeja vadītāja Ingrīda Pureniņa. – Muzejā bija skatāma pastāvīgā ekspozīcija, kā arī Raiskuma internātskolas bērnu darbu izstāde. Profesors Bieziņš, starp citu, ir bijis Raiskuma rehabilitācijas centra dibinātājs. Savukārt pulksten 21 atklājām izstādi „Demonomānija" jeb „Nav nekas neparasts, ir tikai nezināmais". Izstāde tapusi ar domām par to, kāpēc bērni mūsdienās labprāt lasa par raganām, zombijiem, dēmoniem utt. Īstenībā visas šīs lietas nāk no senseniem laikiem un turpinās, tikai tām ir citas izpausmes. Vienmēr ir bijis vilinoši pieskarties šai nezināmajai pasaulei, bet izstādes pamatdoma ir, ka nevajag nodarboties ar to, ko mēs nezinām un neizprotam, jo tas var atnest ļaunumu. Izstādē var redzēt gan klaburčūskas ādu, gan kaltētu krupīti, ko raganas vārīja savā burvju dzirā, gan afrikāņu masku utt.
Un, tā kā laikapstākļi nebija no mīlīgākajiem, noderēja arī zivju zupa, ko vārīt „Jaundilmaņos" jau kļuvis par tradīciju. Kādreiz to vārīju 18. maijā – Starptautiskajā muzeju dienā, tad tā kļuvusi par neatņemamu Muzeju nakts sastāvdaļu. Tā tiek vārīta uz ugunskura lielā čuguna katlā, kurā ietilpst ap pusotra spaiņa, un visiem garšo lieliski.
Autore: BAIBA MIGLONE