Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Arī Barkavā par atkritumiem būs līdzīga kārtība

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 17.05.2016.

Arī Barkavā par atkritumiem būs līdzīga kārtība
Burtu lielums

Ar 1. jūniju mainīsies sadzīves atkritumu (SA) uzskaites un samaksas aprēķināšanas kārtība daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem arī Barkavas pagastā. Tā būs tāda pati kā Madonas pilsētā, kur daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem jau no pērnā gada 1. oktobra maksa mēnesī tiek aprēķināta atbilstoši izvesto sadzīves atkritumu konteineru apjomam mājai piesaistītajā koplietošanas laukumā pēc spēkā esošā tarifa.

Ietekmēs arī svars
Bet, sākot ar 1. aprīli, tiek ieviesta vēl viena izmaiņa, proti, atbilstoši Madonas novada pašvaldības domes šāgada 25. februārī pieņemtajam lēmumam SA atkritumu apsaimniekošanas tarifā noglabāšanas daļas izmaksas būs atkarīgas no kopējā nodoto atkritumu svara. Līdz ar to sadzīves atkritumu savākšanas kopējais tarifs par kubikmetru arī būs mainīgs. Pirmoreiz tas atspoguļosies maijā saņemtajos rēķinos, kad būs jāmaksā par aprīlī izvestajiem atkritumiem.
Līdz šim, ņemot vērā statistiku, apstiprinātajā tarifā bija iekļauts, ka viens atkritumu kubikmetrs sver 96 kg, un par SA kubikmetru bija jāmaksā 13,20 EUR (bez PVN). Turpretī pēc jaunās samaksas kārtības ieviešanas, kad daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem par atkritumiem jāmaksā atbilstoši izvesto konteineru skaitam, svars palielinājās. Iedzīvotāji jau ļoti seko tam, lai pustukši konteineri, kā tas bija pirms tam, netiktu izvesti, līdz ar to loģisks ir arī izvesto SA atkritumu kubikmetra svara pieaugums. To apliecina arī aprīlī Vidusdaugavas SPAAO nodoto atkritumu kubikmetra svars – līdzšinējo 96 kg vietā saņemtajos rēķinos jau figurē 112,1 kg uz katru kubikmetru, un tas nozīmē, ka šomēnes Madonas pilsētā maksāsim vairāk. Kā pirms tam „Staram" skaidroja SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns, aptuvenais palielinājums varētu būt ap vienu centu uz katru svara kilogramu.

Izjutīs abus jauninājumus
Barkavas pagasta daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, pārejot uz jauno samaksas sistēmu, kad rēķinus sakarā ar SIA „Barkavas KPS" reorganizāciju izrakstīs SIA „Madonas namsaimnieks", abus Madonas pilsētā jau ieviestos jauninājumus, sākot ar 1. jūniju, izjutīs uzreiz – gan to, ka maksa par atkritumiem būs atkarīga no izvesto konteineru skaita (viena lielā konteinera tilpums, ko pārsvarā izmanto daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, ir 1,1 kubikmetrs), gan to, ka noglabāšanas daļas izmaksas būs atkarīgas no kopējā nodoto atkritumu svara visā SIA „Madonas namsaimnieks" kā atkritumu apsaimniekotāja apkalpes zonā.
Paredzamās izmaiņas, tiekoties ar Barkavas iedzīvotājiem, plaši skaidroja SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns un uzņēmuma juriste Elga Kišņakova, akcentējot, ka turpmāk par SA Barkavā būs jāmaksā „pēc fakta", nevis noteiktā norma vienam cilvēkam (0,133 kubikmetri), kad maksa daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem katru mēnesi bija vienāda.
– Ar 1. jūniju mēs no SIA „Barkavas KPS" pārņemam rēķinu par atkritumiem gan aprēķināšanu, gan piestādīšanu, līdz ar to ir jāpārslēdz savstarpējie līgumi vai ar mums jānoslēdz jauni līgumi tiem, kuriem to līdz šim nebija. Arī turpmāk pie daudzdzīvokļu mājām būs SA koplietošanas laukumi, bet, ieviešot jauno sistēmu, ļoti svarīgi būs sekot, lai tajos atkritumus neizmestu „svešas personas", bet tikai konkrēto māju iedzīvotāji, kuri ir noslēguši līgumus par atkritumu izvešanu, tātad par to arī maksā, – uzsvēra Osvalds Lucāns.
Viņš iepazīstināja ar līdz šim izvesto atkritumu apjomu Barkavā un Stalīdzānos, akcentējot, ka atkritumu tiek izvests divas reizes vairāk, nekā par to tiek samaksāts. Ja Barkavā jau tiktu piemērota tāda pati samaksas kārtība kā Madonā, tad daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem Barkavā katram (provizoriski) būtu jāmaksā robežās no 2,10 līdz pat 3,81 EUR un tikai divās mājās maksa būtu mazāka nekā 2 EUR (bez PVN).
– Es aicinu iedziļināties šajā situācijā un sasaukt iedzīvotāju kopsapulces, lai vienotos par turpmāko rīcību. Ļoti svarīgi ir precizēt daudzdzīvokļu mājās reāli dzīvojošo cilvēku skaitu – lai katram dzīvokļu īpašniekam būtu noslēgts līgums par SA izvešanu. Jo vairāk to būs, jo maksa par atkritumu apsaimniekošanu būs mazāka. Ir arī jāizvērtē – varbūt koplietošanas laukumā ir par daudz konteineru un tie netiek pilnībā piepildīti, varbūt konteineri atrodas pārāk tuvu ceļam un atkritumus tajos var izmest arī „trešās personas", līdz ar to, ja vien iespējams, tie ir jāpārvieto tuvāk mājām ar tādu aprēķinu, lai pie tiem bez problēmām varētu piebraukt atkritumu savācējmašīnas. Bet varbūt konteineri ir jāiežogo, līdzīgi, kā daudzviet tas ir jau izdarīts Madonā, un varbūt šai ziņā var piepalīdzēt pašvaldība ar savu līdzfinansējumu, – dažādus risinājuma variantus, lai sakārtotu atkritumu apsaimniekošanu, ieskicēja Osvalds Lucāns.
Savukārt SIA „Madonas namsaimnieks" juriste Elga Kišņakova aicināja piefiksēt tos, kuri atkritumus izmet citu māju piesaistītajos konteineru laukumos, un informēt par to atkritumu apsaimniekotāju vai pašvaldības kārtībniekus, lai varētu tos saukt pie administratīvās atbildības.
– Šī sistēma Madonas pilsētā jau darbojas. Vienīgi visiem kopā ir jācīnās ar tiem, kuri nevēlas par atkritumu izvešanu maksāt un grib dzīvot uz citu rēķina, – aicināja Elga Kišņakova.

Daudz jautājumu
Barkavas pagasta iedzīvotāji SIA „Madonas namsaimnieks" pārstāvjiem uzdeva arī daudz jautājumu. Kāda iedzīvotāja interesējās, vai arī Barkavā nav jāpārņem Madonas pieredze un ar 1. jūniju pie daudzdzīvokļu mājām jāslēdz konteineri.
– Tas nav labākais risinājums, jo rada daudz neērtību gan pašiem iedzīvotājiem, gan atkritumu savācējiem. Tiek sabojātas slēdzenes, atslēgas nozaudētas, bet mitrā laikā ziemā, tāpat rudenī un pavasarī, kad sāk piesalt, konteinerus dažkārt pat nevar atslēgt. Mans ieteikums – labāk ir ierīkot norobežotus konteineru laukumus, – atzīmēja Osvalds Lucāns.
Tika pārrunātas arī atkritumu šķirošanas iespējas jeb – precīzāk – to trūkums. Piemēram, Stalīdzānos neesot neviena dalīto atkritumu konteinera, tāpat to skaitu vajadzētu palielināt arī Barkavas centrā. Vai tādi tiks uzstādīti, tas jau būs atkarīgs no Madonas novada pašvaldības, kurai, ņemot vērā iedzīvotāju pieprasījumu, tie būtu jāiegādājas.
Tiekoties ar SIA „Madonas namsaimnieks" pārstāvjiem, iedzīvotāji Barkavas kultūras nama zālē ar uzņēmumu varēja arī noslēgt jaunos līgumus par atkritumu apsaimniekošanu, ko daudzi arī izmantoja. Jāpiebilst, ka rēķinus par atkritumu izvešanu aprīlī un maijā barkavieši vēl saņems no SIA „Barkavas KPS", kur tos varēs arī apmaksāt.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px