Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Apstiprina tarifu trijos pagastos

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 14.03.2016.

Apstiprina tarifu trijos pagastos
Burtu lielums

jau februārī notikušajās iedzīvotāju sabiedriskajās apspriedēs trijos Madonas novada pagastos tika prognozēts, jau tā paša mēneša Madonas novada pašvaldības domes sēdē tika lemts par ūdensapgādes un kanalizācijas tarifu izmaiņām Sarkaņu pagasta Biksēres, Sarkaņu un Poļvarkas ciemā, Liezēres pagastā un Ošu-pes pagasta Ošupes un Degumnieku ciemā.

25. februārī notikušajā domes sēdē visi trīs jaunie tarifi tika pieņemti bez garām debatēm un asām diskusijām.

Tarifs visiem vienāds
Līdzšinējie ūdensapgādes un kanalizācijas tarifi Sarkaņu pagastā bija salīdzinoši zemi: ūdensapgāde 0,94 eiro + 21% PVN par kubikm., kanalizācija – 0,47 eiro + 21% PVN par kubikm., kas, kā norādīja Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Simtnieks, nesedz faktiskās minēto pakalpojumu sniegšanas izmaksas. Viņš minēja, ka pēc aprēķiniem, lai nodrošinātu minētos pakalpojumus Sarkaņu pagastā, ir nepieciešams paaugstināt tarifus – ūdensapgādei 1,25 eiro + 21% PVN par kubikm., kanalizācijai 1,73 eiro + 21% PVN par kubikm. (kopā 2,98 eiro + 21% PVN par kubikm.). Tiesa, tik augsts tarifs nebūs, jo ir novada domes politiskā vadlīnija, ka, ja pagastos sarēķinātais tarifs ir augstāks par AS „Madonas ūdens" šābrīža tarifu, tiek piemērots uzņēmuma tarifs.
– Plānots, ka AS „Madonas ūdens" pilnībā pārņems ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu nodrošināšanu Sarkaņu pagasta Biksēres, Sarkaņu un Poļvarkas ciemā. Šobrīd AS „Madonas ūdens" tarifs ūdensapgādei un kanalizācijai apkalpojošajā zonā ir 2,68 eiro par kubikm. bez PVN. Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas sēdē 2016. gada 22. janvārī tika nolemts virzīt apstiprināšanai uz domes sēdi ūdensapgādes un kanalizācijas tarifu Sarkaņu pagastā 2,68 eiro + 21% PVN, – pastāstīja Andris Simtnieks.
Informatīvs ziņojums iedzīvotājiem par paredzamajām tarifu izmaiņām tika publicēts 2015. gada 21. decembrī informatīvajā izdevumā „Sarkaņu Ziņas", savukārt 2016. gada 2. februārī Sarkaņu pagasta pārvaldes telpās notika publiskā iedzīvotāju apspriešana par plānotajām tarifu izmaiņām (ar tās gaitu sīkāk var iepazīties laikraksta 10. februāra numurā).

Kāpums ir, taču pamatots
Ja Sarkaņu pagasta līdzšinējais tarifs daudziem madoniešiem varēja šķist zems, Ošupes pagastā tas bija vēl ievērojami mazāks, taču arī ūdens kvalitāte bieži vien ir bijusi atbilstoša tarifam. Līdz šim Ošupes pagastā par ūdensapgādi iedzīvotājiem bija jāmaksā 0,46 eiro par kubikm., bet kanalizācija maksāja par vienu eirocentu vairāk – 0,47 eiro par kubikm., kas, kā uzsvēra Ošupes pagasta pārvaldes vadītājs Aigars Šķēls, līdzīgi kā Sarkaņu gadījumā, ne tuvu nesedz faktiskās minēto pakalpojumu sniegšanas izmaksas.
– Pēc aprēķiniem, lai nodrošinātu minētos pakalpojumus Ošupes pagastā, būtu nepieciešams paaugstināt tarifu. Saskaņā ar pagasta komunālā uzņēmuma aprēķiniem tarifam jābūt būtiski lielākam – ūdensapgādei uz 1,20 eiro + 21% PVN par kubikm., bet kanalizācijai – 1,66 eiro + 21% PVN par kubikm. (kopā 2,86 eiro + 21% PVN par kubikm.), taču, AS „Madonas ūdens" pilnībā pārņemot ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu nodrošināšanu, Ošupes pagastā tiktu piemērots pašreizējais AS „Madonas ūdens" tarifs, kas apstiprināts Madonas pilsētā – 2,68 eiro par kubikm., – skaidroja Aigars Šķēls.
Publikācija par plānotajām tarifa izmaiņām bija ievietota laikrakstā „Stars", savukārt 2016. gada 4. februārī Ošupes pagasta Degumnieku tautas namā tika organizēta publiskā apspriešana par plānotajām tarifa izmaiņām. Kā jau rakstījām, šī no trim sanāksmēm bija visplašāk apmeklētākā, kurā gan pārvaldes vadītājam, gan uzņēmuma vadībai un Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Agrim Lungevičam ar savu piemēru bija jāparāda, ka ošupiešiem piegādātais ūdens ir dzerams (plašāk par sanāksmes norisi var lasīt laikraksta 16. februāra numurā).

Turpmāk maksās par kubikmetru
Liezēres pagasts bija vienīgais no trim, kurā tarifs netika attiecināts uz kubikmetriem, bet gan uz cilvēku. Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Viktors Abramovs atzina, ka nepieciešams apstiprināt jaunu ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu, jo pašreizējais tarifs (ūdensapgāde – 1,42 no cilv. mēnesī, kanalizācijas pakalpojums – 0,85 eiro no cilv. mēnesī) nesedz faktiskās minēto pakalpojumu sniegšanas izmaksas. Pašu aprēķinātais tarifs ievērojami pārsniedza gan līdzšinējo tarifu, gan AS „Madonas ūdens" tarifu. Ūdensapgādei tas būtu 1,29 eiro par kubikm. + 21% PVN, bet kanalizācijai – pat 3,21 eiro par kubikm. + 21% PVN (kopā ūdensapgādei un kanalizācijai 4,50 eiro par kubikm. + 21% PVN), taču liezērieši, kaut gan turpmāk maksās vairāk, var neuztraukties par to, ka viņiem vajadzēs maksāt iepriekš minētos 4,5 eiro par kubikmetru, jo, līdzīgi kā pārējiem pagastiem, arī Liezērei tiks piemērots AS „Madonas ūdens" tarifs.
Arī Liezērē par ūdensapgādes un kanalizācijas tarifa izmaiņām notika sabiedriskā apspriešana ar pagasta iedzīvotājiem (3. februārī), un plašāk par tās norisi var lasīt „Stara" 12. februāra numurā.

Kalnakrogā vēl jāsakārto ūdenssaimniecība
Jautājums par tarifu Liezērei bija vienīgais, par kuru 25. februāra domes sēdē notika plašāka diskusija. Viktors Abramovs minēja, ka kopš iepriekšējās sēdes vēl pilnībā nav atrisināts jautājums saistībā ar pakalpojuma nodrošināšanu Kalnakrogam.
– Kopā ar AS „Madonas ūdens" speciālistiem, aizbraucot un identificējot problēmas, kuras nepieciešams novērst, lai nodrošinātu ūdensapgādi, tikāmies arī ar iedzīvotājiem, lai noskaidrotu viņu gatavību maksāt jauno tarifu. Pieņemot tarifu visā pagastā, viņi piekrita maksāt, taču ar nosacījumu, ka Kalnakroga ūdenssaimniecība tiek savesta kārtībā. Ja pašvaldība ir gatava ieguldīt šīs saimniecības sakārtošanā, kas izmaksās 90 465 eiro, varam tarifu apstiprināt visai pagasta teritorijai. Uz tikšanos bija atnācis arī lielākais pagasta uzņēmējs – lauksaimnieks, kurš ir iegādājies vienu no trim Kalnakroga daudzdzīvokļu mājām, kurā šobrīd dzīvo viņa strādnieki. Ja ūdenssaimniecību pārņems AS „Madonas ūdens", viņš ir gatavs pieslēgties ūdensvadam un kanalizācijai, jo šobrīd ūdens mājā tiek nests no akas. Vienlaikus šis pasākums būtu arī atbalsts vietējai uzņēmējdarbībai, – skaidroja Viktors Abramovs.
AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks domes sēdē atzina, ka iedzīvotāji ir bijuši izprotoši un pauduši gatavību jauno tarifu maksāt jau no 1. marta.
– Tikāmies ar iedzīvotājiem un pārrunājām šo jautājumu, un viņi bija ar mieru jau šobrīd sākt maksāt jauno tarifu ar nosacījumu, ka tiek sakārtota ūdenssaimniecība. Pieņemot pozitīvu lēmumu, mēs pēc iespējas ātrāk sāksim darbu, lai jau uz Jāņiem arī Kalnakroga iedzīvotāji varētu baudīt tīru ūdeni, – minēja Guntars Dambenieks.
Jeuženija Adamoviča interesējās, vai iedzīvotāju vēlme ir dokumentāli nostiprināta, jo, apstiprinot tarifu, viņiem būtu jāmaksā par pakalpojumu, kuru viņi pagaidām nemaz nevar saņemt. Viktors Abramovs atbildēja, ka ir gan sapulces protokols, gan iedzīvotāju iesniegums ar parakstiem, ka viņi gatavi maksāt, jau sākot ar martu, ar nosacījumu, ja Kalnakroga ciemā tiek sakārtota ūdenssaimniecība.
Apsprieduši visus trīs jautājumus, deputāti vienbalsīgi (vien Jeuženija Adamoviča balsojumā par tarifu Liezērei atturējās) nolēma trijos pagastos un minētajos ciemos apstiprināt ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu 2,68 eiro par kubikm. + 21% PVN (ūdensapgāde – 1,20 eiro par kubikm. + 21% PVN, kanalizācija – 1,48 eiro par kubikm. + 21% PVN) un noteica, ka apstiprinātais tarifs stājas spēkā ar 2016. gada 1. martu.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px