Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Sasniegtie mērķi ir kopējs nopelns

ZANE BIKOVSKA

Autors • 14.12.2023.

Sasniegtie mērķi ir kopējs nopelns
Burtu lielums

Sarkaņu pagasta multifunkcionālā centra “Logs” vadītāja AIGA DZENE ir darbīga un apņēmības pilna. Viņas ikdiena paiet, aktīvi rosoties un domājot par to, kā vietējo jauniešu dzīvi padarīt iespējām bagātāku un mudināt viņiem sevi pilnveidot.

– Darbs ar bērniem un jauniešiem ir jūsu sen lolots sapnis vai apstākļu sakritība?
– Es teiktu, ka tā drīzāk bija apstākļu sakritība. Pēc pirmā bērna piedzimšanas iestājos bezdarbniekos un izmācījos jaunatnes darbinieku kursos. Man bija jāiziet prakse toreizējā Lazdonas jauniešu centrā (tagadējā multifunkcionālajā centrā) "Kodols". Redzēju, ka šis darbs ir ļoti radošs, dinamisks un interesants. Pēc prakses man tā arī nesanāca ilgāk "Kodolā" pastrādāt, jo pieteicās nākamais bērniņš, un es kādu laiku par šo jomu biju aizmirsusi. Neilgu laiku nostrādāju Madonas krodziņā "Šlāgeris", bet pēc tam – arhīvā Cesvainē. Tas bija darbs ar datoru un dokumentiem, taču sēdēšana uz vietas un monotonais ritms nav domāts man. Pēc trešā bērna piedzimšanas parādījās jaunatnes darbinieka vakance Biksērē, uz to es pieteicos ar domu kādu laiku pamēģināt, kā tad īsti ir strādāt ar jauniešiem. Sākotnēji šķita, ka tikai uz laiku aizvietošu meiteni, kura bija devusies dekrētā, taču beigu beigās mans izmēģinājuma laiks ieilga. Man tas patīk, es priecājos par šo izvēli un to nenožēloju.

– Vadot multifunkcionālo centru, jābūt mobilam, radošam un daudzpusīgam. Kā izdodas vienmēr saglabāt šīs īpašības?
– Protams, gadās brīži, kad iestājas pagurums. Man ir trīs bērni, privātmāja, suns un vīrs – tas viss prasa uzmanību un rūpes. Nereti darbā rodas sajūta, ka esmu pamatīgi noskrējusies, taču man ir tāda brīnišķīga lieta kā Sarkaņu pagasta pārvaldes kolektīvs. Šajā komandā visi ir ļoti radoši un entuziasma pilni cilvēki, un tad, kad pašai vairs nav spara, kolēģi palīdz to atgūt. Es nezinu, vai viena spētu paveikt kaut pusi no tā, ko izdaru kopā ar kolēģiem. Komandas darbam ir liela nozīme. Arī vietējie iedzīvotāji – Sarkaņu kopiena – un, protams, jaunieši. Viņi nāk un dara, palīdz, viņiem patīk un gribas to darīt. Drošu sirdi varu paļauties uz saviem jauniešiem, sevišķi lielākajiem. Ja nākas uz kādu laiku izbraukt, mierīgu sirdi varu uzticēt "Logu" jauniešiem. Patīkami, ka jau labu laiku viņi izsaka iniciatīvas, piedāvā idejas, uzrunā sponsorus, organizē pasākumus, piesakās tos vadīt. Apzinos, ka esot šajā amatā, man jāpanāk, lai jaunieši līdzdarbojas un iesaistās. Tagad pasākumu organizēšanas stafeti no manis ir pārņēmuši jaunieši, par ko esmu gandarīta. Protams, iesaistos arī es, turot roku uz pulsa un sekojot līdzi. Tā kā "Logs" ir centrs, kas darbojas ne tikai jauniešiem, bet piedāvā iespējas un pasākumus arī citiem vietējās kopienas iedzīvotājiem, dažreiz jaunatne jāiekustina, mudinot padomāt par to, kas varētu patikt un interesēt citiem, taču kopumā man ir patiess prieks, ka Biksērē ir tik aktīvi jaunie
cilvēki!

– Lielai daļai jauniešu nereti zūd motivācija un vēlme būt darbīgiem, tā vietā parādās kūtrums. Kā, jūsuprāt, iespējams likt viņiem sasparoties?
– Ja jauniešiem uztic pienākumus, viņos rodas atbildības sajūta un rodas motivācija iesākto novest līdz galam. Turklāt aktivitāte tiek izrādīta ne tikai no pašiem, bet arī no vienaudžiem, kurus jaunieši iesaista veicamajā darbā. Es uzskatu, ka jaunatnei vajag uzticēt darīt, reizēm pat nedaudz piespiest, jo tiklīdz kaut kas sanāks, radīsies vēlme darīt vēl un vairāk. Ja cilvēkam neļaus izpausties un sevi pierādīt, otrreiz viņš šo iespēju nelūgs. Es ļauju jauniešiem izpausties, pamudinu un iedrošinu, jo tas, ka vienreiz kaut kas nesanāk, nenozīmē, ka tā būs vienmēr. Ir svarīgi atgādināt, ka nav jāpārdzīvo par to, ja uz pasākumu atnāca maz cilvēku, vai kāds sponsors atteica. Arī man nākas gana bieži uzklausīt atteikumus, bet, ja turpina darīt, ar laiku viss sanāk, jo rodas sapratne, kā nākamreiz rīkoties citādāk. Otrs būtisks faktors – jauniešiem gribas darīt, bet ir blakus lietas, kas novērš viņu uzmanību un mazina motivāciju – tās ir viedierīces un spēļu konsoles, kā arī daudzās ārpusstundu nodarbības un pulciņi, kuru dēļ jauniešu centra apmeklējumam vairs nepietiek laika. Zināmu laiku prasa arī skola un mācības. Redzu, ka jaunieši grib darboties centrā, un ieteiktu viņiem mēģināt apvienot šīs intereses. Piemēram, meitene, kura aizraujas ar volejbolu, var rīkot sacensības vai turnīrus šajā sporta veidā tepat – savā dzīvesvietā.

– Ar kādiem izaicinājumiem nākas sastapties jaunatnes darbiniekam?
– Jauniešu plūsma ļoti strauji mainās. Kad "Logu" pamet "vecie", vietā nāk "jaunie", un katru reizi šie jaunieši ir pavisam citādāki nekā iepriekšējie. Līdz ar to vienmēr jāatrod katram sava pieeja. Tas, kas saistīja un interesēja iepriekšējos jauniešus, vairs nederēs tiem, kuri apmeklēs centru pēc gada vai diviem. Meklēju idejas, kā piesaistīt tos jauniešus, kuri pie manis vēl tikai nāks. Turklāt, tas, kas piesaista un patīk Biksēres jauniešiem, nepatiks citu novadu jaunatnei. Piemēram, Madonas novada jauniešiem ļoti patīk balles, bet, runājot ar citu Latvijas novadu jaunatnes darbiniekiem, viņi par to brīnās. Ja es pārietu uz darbu citā Latvijas vietā, visticamāk uz balli, kas tur tiktu sarīkota, neviens neatnāktu. Nav vienas formulas, pēc kuras strādāt jaunatnes lietu jomā, ir nemitīgi jātaustās un jāmeklē, kā arī jāsamierinās ar to, ka vienmēr visiem labs nebūsi. Jaunieši nāk nevis uz centru kā tādu, bet tieši pie jaunatnes darbinieka. Uz "Logu" brauc arī jaunieši no citiem pagastiem, tai skaitā tādi, kuri savulaik dzīvoja Biksērē, bet ir pārcēlušies uz citu pagastu. Tajā pašā laikā ir arī vietējie jaunieši, kuri neizrāda vēlēšanos nākt uz centru. Saprotams, ka katram ir savas intereses, tomēr jācenšas, lai jauniešus sasniedz informācija par viņiem pieejamajām iespējām. Ideāli, ja viņi zina par citiem jaunatnes centriem, kas ir novadā, jo varbūt kādā no tiem izdodas atrast to, ko vietējā centrā nav iespējams saņemt.

– Balvu pasniegšanas ceremonijā "Sudraba gailis" multifunkcionālais centrs "Logs" saņēma nomināciju "Vieta jauniešiem". Gandarījums par to noteikti saglabājies joprojām?
– To, ka "Logs" ir pamanīts un novērtēts, esam piefiksējuši, un tas ir jauniešu nopelns, pateicoties viņu aktīvajai iesaistei un iniciatīvai. Man ir liels gandarījums par to, ka mūsu centram ir ticis tas gods saņemt šo balvu. Šis bija otrais gads, kad tikām nominēti balvai "Vieta jauniešiem", un jau pērn, kad tikām tai izvirzīti, mūs pārņēma liels gods. Pat tad, ja nomināciju saņem kāds cits, atrasties uz skatuves un būt laureātu vidū jau ir ļoti liels sasniegums. Šogad mums bija liela konkurence, un fakts, ka ieguvām balvu, izraisīja neizsakāmu prieku un pārsteigumu!

– Tuvojoties gada noslēgumam, jāizvērtē piedzīvotais un jāplāno turpmākais…
– Aizvadītā gada notikumu izskatīšana un nākamo plānu kaldināšana mums parasti notiek budžeta plānošanas laikā. Jauniešu mīļākā vieta centrā ir mans kabinets, kurā parasti sēžam visi kopā un, sastādot budžetu, plānojam aktivitātes jaunajam gadam. Tajā pašā reizē spriežam, kā iegūt papildu finansējumu, piemēram, uzrakstot kādu projektu. Pagaidām gan mums nav iegājusies tradīcija kopīgi atzīmēt Ziemassvētkus vai sarīkot Jaunā gada pasākumu, jo jaunieši šajā laikā ir kopā ar ģimenēm vai draugiem. Ir doma noorganizēt pasākumu, ko varētu īstenot ārā – Biksērē šogad pieejama āra slidotava. Jācer, ka laikapstākļi atļaus to realizēt. Pasākumu kalendārs nākamajam gadam ir tapis; mēs ļoti gribam sarīkot novada jauniešu sporta spēles. Tam finansējums jāmeklē caur projektiem, jācer, ka izdosies.

– Noteikti arī jums ir avots, no kā smeļaties motivāciju un iedvesmu turpināt darboties?
– Spēkus un iedvesmu jaunajam darba cēlienam smeļos jaunatnes darbinieku apmācībās. Ļoti cītīgi piesakos moduļu mācībām, un janvārī būs pēdējā tikšanās Izcilības mācībās, kas jaunatnes darbiniekiem ir ļoti nopietns pasākums. Tajā runājam par dažādām mentālās veselības problēmām, diskrimināciju, iekļaujošu vidi. Šajās mācībās tiekas jaunatnes darbinieki no visas Latvijas. Pēc katras tikšanās gan ar novada, gan valsts mēroga kolēģiem pēcgarša ir kolosāla un galva ideju pilna – jāspēj tikai tās realizēt. Iegūtās zināšanas ir neatsveramas, un tikpat nozīmīgs ir arī kolēģu atbalsts, kuriem jebkurā brīdī var pajautāt padomu vai vienkārši izkratīt sirdi.

15.12.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px