Gatavojoties šāgada pašvaldību vēlēšanām 5. jūnijā, Madonas novadā izveidoti 24 vēlēšanu iecirkņi. Viens no tiem darbosies Mētrienas tautas namā, kur vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājas pienākumi pirmoreiz uzticēti ANNAI ANITAI AMATAI.
Tiek plānots, ka nākamajā sestdienā pašvaldību vēlēšanas Latvijā notiks 35 novados un sešās valstspilsētās. Tiesa, korekcijas var ieviest Satversmes tiesas nolēmums attiecībā uz Varakļānu novada iekļaušanu Madonas vai Rēzeknes novadā.
Arī Mētrienas pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Anna Anita Amata atzīst, ka pagaidām vēl nav zināms, vai pašvaldību vēlēšanas Madonas novadā norisināsies tieši 5. jūnijā. Tas noskaidrosies piektdien, 28. maijā, kad tiks paziņots Satversmes tiesas nolēmums saistībā ar Varakļānu novada pašvaldības domes iesniegto prasību. Taču vēlēšanu komisijas, neraugoties uz to, ka simtprocentīgas skaidrības nav joprojām, veic nepieciešamos priekšdarbus vēlēšanu procesa sekmīgai nodrošināšanai.
– Arī mēs savā iecirknī, gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, visu esam izdarījuši par 99 procentiem. Vēl tikai līdz galam jāiekārto iecirknis, jāsaliek galdiņi un jāveic daži citi priekšdarbi, bet tas tiek atlikts uz 28. un 29. maiju, kad situācija būs skaidrāka un testa režīmā varēs visu pārbaudīt, tāpat pārrunāt CVK instrukcijas, balsošanas kārtību un citas nianses.
– Kāda jums ir līdzšinējā vēlēšanu darba pieredze?
– Kā iecirkņa komisijas locekle 10 reižu esmu piedalījusies dažādu vēlēšanu norisē – gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta, gan pašvaldību vēlēšanās un arī referendumos.
Vadības maiņa mūsu iecirknī notika tādēļ, ka ilggadējā vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja nepieteicās uz Madonas novada pašvaldības vēlēšanu komisijas izsludināto pieteikšanos vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļu darbam, līdz ar to mums bija jāizvēlas jauns komisijas priekšsēdētājs, un šie pienākumi tika uzticēti man.
Gatavojoties šāgada vēlēšanām, ir daudz jauninājumu. Tāpat ir jūtama „Covid-19" pandēmijas ietekme, valstī noteiktie ierobežojumi, izvirzītās epidemioloģiskās prasības, ko ļoti svarīgi ievērot, arī organizējot balsošanas procesu gan vēlēšanu iecirknī, gan vēlētāja atrašanās vietā.
Jaunums šajās pašvaldību vēlēšanās Mētrienas pagastā ir arī vēlēšanu iecirkņa atrašanās vietas maiņa. Līdz šim tas darbojās Mētrienas pagasta pārvaldes telpās, bet tagad iecirknis ir pārcelts uz Mētrienas tautas namu.
Un šajā gadījumā tas ir ļoti labs risinājums, jo tagad mēs varēsim nodrošināt visas izvirzītās epidemioloģiskās prasības. Telpas Mētrienas tautas namā ir ļoti plašas, vienlaikus iecirknī, neskaitot vēlēšanu komisijas locekļus, varēs atrasties 6 līdz 8 vēlētāji. Te varēsim nodrošināt arī atsevišķu ieeju un izeju, lai vēlētāji ienākot un izejot savstarpēji nesatiktos. Turklāt Mētrienas tautas nama zāle, kur notiks balsošana, atrodas 1. stāvā, tas nozīmē, ka iecirknis ir pieejams arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kustību traucējumiem. Esam jau izplānojuši galdiņu izvietojumu, lai tie atrastos drošā attālumā. Padomāts arī par citām ērtībām vēlētājiem.
Vēlēšanām esam sagatavojušies arī tehniski, ir gan attiecīgās programmas, gan datori. Gatavojoties vēlēšanām, vēlēšanu komisijas strādā ar domu, ka visam laikus jābūt padarītam, un patiešām ir ieguldījušas lielu darbu.
– Raksturojiet, lūdzu, vēlēšanu iecirkņa komisijas sastāvu Mētrienas pagastā!
– Pavisam esam sešas. Mētrienā ir izveidots vidēja lieluma iecirknis, tajā varētu darboties arī septiņi komisijas locekļi, bet pieteicās tikai seši. Madonas novada vēlēšanu komisija, izvērtējot vēlētāju skaitu un iespējamo vēlētāju plūsmu, nolēma, ka mēs varam strādāt arī sešu komisijas locekļu sastāvā. Domāju, ka spēsim veiksmīgi nodrošināt raitu vēlēšanu norisi un ka lielas vēlētāju rindas un sastrēgumi neveidosies. Pieciem iecirkņa komisijas locekļiem ir vēlēšanu darba pieredze, un tikai vienai tās būs pirmās vēlēšanas kā iecirkņa komisijas loceklei.
Arī nodrošināt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā nebūs problēmu, uz mājām dosimies pie visiem, kas būs izteikuši šādu vēlēšanos un iepriekš nogādājuši pieteikumu iecirknī.
Viens no šo vēlēšanu jauninājumiem ir tas, ka pirmoreiz varēs balsot jebkurā sava vēlēšanu apgabala iecirknī, bet, manuprāt, tas nebūs tik populāri. Iedzīvotājiem tomēr labāk patīk izdarīt savu izvēli dzīvesvietai tuvākajā iecirknī, ierastajā vidē.
Ļoti ceram, ka nekādu sarežģījumu nebūs arī ar programmām, ka tās visas darbosies, neuzkārsies un nekādas aizķeršanās tāpēc nebūs, viss notiks, kā ieplānots. Turklāt mūsu vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretāre ir spēcīga visās tehniskās lietās, līdz ar to papildus atsevišķu IT speciālistu neesam piesaistījuši.
– Vai vēlētāji jau zvana un interesējas par vēlēšanu norisi, iecirkņa darba laiku, deputātu kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām?
– Pagaidām vēl neviens nezvana, droši vien gaida, kad pirmdien, 31. maijā, tiks vērti vaļā vēlēšanu iecirkņi. Taču satiekoties daži jautājumi gan tiek uzdoti, galvenokārt par to, kur varēs iepazīties ar deputātu kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām. Pagaidām vēl ir diezgan liels klusums. Iespējams, arī vēlētāji gaida Satversmes tiesas lēmumu.
– Kāda parasti ir vēlētāju aktivitāte Mētrienas pagastā?
– Beidzamajos gados tie ir līdz 200 vēlētāju, bet šogad, ņemot vērā, ka balsot var jebkurā sava vēlēšanu apgabala iecirknī, precīzi to, cik liela būs vēlētāju aktivitāte, nevar prognozēt. Pieļaujam, ka tā varētu būt mazāka, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju un valstī noteiktos ierobežojumus. Taču, protams, visiem, kas vēlēsies, būs iespēja izdarīt savu izvēli.
– Interesanti, ka šogad vēlēšanu iecirknī drīkstēs ierasties tikai ar maskām un līdzi jāņem arī sava pildspalva.
– Tā rīkoties aicinām visus vēlētājus, bet, protams, arī iecirknī būs pieejamas maskas un arī pildspalvas, kuras tiks dezinficētas, ja nu kādam būs piemirsies paņemt līdzi. Tas viss ir atrunāts, un arī dezinfekcijas līdzekļi ir sagādāti. Ir padomāts gan par vēlētāju, gan vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu drošību. Visi komisijas locekļi ir arī vakcinēti pret „Covid-19". To katrs darīja pēc savas izvēlas, kā obligāta prasība tā netika izvirzīta.
– Kas vēlēšanu procesā ir pats grūtākais?
– Man pašai šoreiz tas saistās ar to, ka pirmo reizi vadīšu iecirkņa komisijas darbu. Tā tomēr ir liela atbildība. Galvenais jau ir precīzi noorganizēt šo procesu, nekļūdīties, lai viss notiktu atbilstīgi CVK izstrādātajām instrukcijām un normatīvajiem dokumentiem. Svarīgi, lai tehniskajā ziņā viss būtu kārtībā – darbotos internets, neuzkārtos datorprogrammas.
– Lai tas jums arī izdodas! Bet tagad nedaudz parunāsim par citu tēmu. Nu jau kādu laiku jums darba diena pēc Ļaudonas kultūras nama vadītājas aiziešanas ilgākā atvaļinājumā aizrit Ļaudonā. Vai esat jau iejutusies šajā pusē?
– Man Ļaudona arī līdz šim nav bijusi sveša. Jau vairākus gadus vadu Ļaudonas amatierteātri. Te ir mācījušies un bērnudārzu apmeklējuši mani bērni. Tā ka es zināju, kas ir Ļaudona un kādas aktivitātes te notiek.
Esmu iejutusies, arī kolektīvs te ir labs, tāpat cilvēki ir atsaucīgi, radoši, kuri grib piedalīties dažādās aktivitātēs. Nupat mēs bibliotēkā runājām par piedalīšanos Madonas novada pašvaldības rīkotajā dabas materiālu paklāju radošās darbnīcas konkursā „Madonai 95".
– Kovida dēļ daudzi pasākumi gan tagad nenotiek.
– Tā ir, bet kolektīvi iespēju robežās turpina darboties, nodarbības un mēģinājumi notiek ārā, vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvi piedalīsies arī filmēšanā Madonā. Savukārt koristi darbojas attālināti zoom platformā. Pamazām darbu atsāk arī teātris, citiem vārdiem – to, ko drīkst rīkot ārā, mēs arī darām, kā, piemēram, 4. maijā, kad uzvilkām tautastērpus un notika fotografēšanās.
Daudzi ļoti gaida tradicionālos Ļaudonas pagasta svētkus, kurus plānojam 7. augustā. Vadlīnijas ir jau iezīmētas, un ceram, ka epidemioloģiskā situācija uzlabosies, to norisei vasarā netiks likti šķēršļi un tie līdzīgi kā pagājušajā gadā notiks.
– Vai kultūras joma ir jūsu sirdslieta?
– Pēc izglītības esmu zootehniķe, bet šajā profesijā sanāca pastrādāt neilgu laiku. Sovhozi un kolhozi savulaik pajuka, un tagad jaunieši nemaz nezina, ka ir bijusi tāda profesija – zootehniķis.
Jā, kultūras joma ir mana sirdslieta. Kopš sevi atceros, vienmēr esmu piedalījusies pašdarbībā, dejojusi, dziedājusi, spēlējusi teātri. Kultūras dzīve man vienmēr ir bijusi tuva. Esmu laimīgs cilvēks, jo mans hobijs sakrīt ar manu pamatdarbu.
Esmu kalsnaviete, bet uz Mētrienu atnācu pirms 33 gadiem. Tagad Mētrienu uzskatu par savu pusi, un nu arī Ļaudonai pieder kāda manas sirds daliņa. Trīspadsmit gadu Mētrienā biju kultūras nama vadītāja, bet joprojām manā ziņā ir vidējās paaudzes deju kolektīva „Meteņi" un dramatiskā kolektīva vadīšana.
Brīvajā laikā man patīk arī šūt, bet ar sportu vairāk esmu uz „jūs". Taču es nūjoju un katru dienu noeju lielus gabalus.
28.05.2021.