Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Pārstāv iedzīvotāju intereses

LAURA KOVTUNA

Autors • 04.06.2020.

Pārstāv iedzīvotāju intereses
Burtu lielums

Ir pagājušas vien piecas nedēļas, kopš saskaņā ar Madonas novada domes deputātu lēmumu Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītāja amatā strādā SANDIS KALNIŅŠ; turklāt darba gaitu uzsākšana ir sakritusi ar neziņas pilno pandēmijas laiku. Tomēr sarunā ar jauno un enerģisko pagastu pārvalžu vadītāju guvām apliecinājumu tam, ka daudzi darbi Dzelzavas un Sarkaņu pagastā ir veiksmīgi uzsākti, realizēti, un vēl citi ir tuvā plānā.

Jautāts par savu dzīvesgājumu, Sandis Kalniņš pastāsta: – Esmu nācis no laukiem, absolvējis Dzelzavas pamatskolu, tālāk – Madonas pilsētas 1. vidusskolu. Pēc tam ieguvu augstāko izglītību Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības, inženierzinātņu fakultātē, iegūstot kvalifikāciju Ēku būvniecības inženierzinātnēs. Apmēram divus gadus nostrādāju Rīgā, būvniecības sfērā. Visu šo laiku bija izjūta, ka vairāk sevi jūtu pasūtītāja pusē, tādēļ meklēju iespējas atgriezties savā dzimtajā pusē. Arī kopumā vilkme atpakaļ uz laukiem man bijusi jau, šķiet, no 2. studiju kursa. Tā nonācu Gulbenes novadā, kur uzsāku strādāt par energopārvaldnieku. Šis darbs bija saistīts ar dažādu atjaunojamo energoresursu projektu ieviešanu un vadību, kā, piemēram, saules paneļi, siltumapgādes sistēmas. Paralēli, protams, arī mana specialitāte – ēkas.

Kad parādījusies vakance uz Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītāja amatu, Sandis Kalniņš to saredzējis kā lielisku izdevību, uz ko arī apzināti gājis.

– Ir pagājis pavisam neilgs laiks, kopš uzsākāt pildīt šo amatu. Kā ir bijis ieiet šajā darba ritmā?
– Man ir profesionāla, forša, pretimnākoša komanda gan Sarkaņu, gan Dzelzavas pagastā, kas uzklausa mani un otrādi, ar ko varu sadarboties. Tāpat cilvēki ir atsaucīgi un pretimnākoši. Lai gan man piemīt jaunības maksimālisms, tas darbā netraucē, jo lieliska komanda tur pie zemes, palīdz ar pieredzi.
Tā kā iepriekš pašvaldībā esmu strādājis administrējošā darbā, daudz ko attiecīgajā likumdošanā un procesos zināju, biju ar to darbojies. Protams, te ir sava specifika; te jāspēj radīt komandas, sastrādāšanās garu, kopā virzoties uz konkrētiem rezultātiem un mērķiem. Šajās piecās nedēļās arī diezgan daudz ko esam padarījuši – gan iestāžu reorganizācijas, gan tīri praktiskas investīciju lietas, kas attiecas uz dažādiem infrastruktūras objektiem.

– Varat minēt dažus piemērus no paveiktajiem darbiem un tiem, kas jau ir procesā?
– Strādāju uz to, lai iekustināts ritenis kustētos. Tas nozīmē, ka ir projekti, investīciju lietas, kas jau ir iesāktas, un šis process vienkārši ir jānoved līdz galam.
Sarkaņu pagastā esam pabeiguši asfalta klāšanu Biksērē, Ramaņa ielas posmā; sagatavojām konstruktīvos slāņus sporta laukuma izbūvei pie multifunkcionālā centra „Logs", drīzumā tur uzklāsim asfaltu; gan tautas namam „Kalnagravas", gan daļai dzīvojamā fonda ēku esam pasūtījuši jaunus logus un durvis; Biksēres bibliotēkā tiks veikti sprādzienseku likvidēšanas darbi; kādreizējo kultūras namu „Airītes" pārveidosim par daudzdzīvokļu dzīvojamo namu; skaistajā Biksēres estrādē tiks veikta apgaismojuma tīkla rekonstrukcija.
Dzelzavas pagastā lielākie projekti ir pamatskolas pieslēgšana centralizētajam siltumapgādes tīklam; paralēli tam šai pamatskolā norisinās telpu kosmētiskie remontdarbi; tiks labiekārtots Dzelzavas pils parks, kam jau ir pasūtīti inženiertopogrāfiskie mērījumi, kā arī tiks sagatavota vēsturisko, saglabājamo koku inventarizācija; nupat ir sākušies pārbūves darbi ceļa posmā Dzelzava-Līgo; paralēli tam plānojam sistemātiski atjaunot ceļu virskārtu prioritāri tajos posmos, kur pārvietojas skolēnu autobuss. Šo grants ceļu greiderējamā virskārta ir jāatjauno, jo gada laikā vidēji centimetrs no virskārtas noput. Lai ar laiku ceļš nebūtu kā sile, kurā krājas ūdens, grants ceļu virskārtas nepieciešams atjaunot un veidot pareizā profilā. Tāpat ir mainījusies Dzelzavas pansionāta vadība, šobrīd esam tādā kā iestādes reorganizācijas procesā. Mūsu mērķis ir nodrošināt labus darba apstākļus –
pārskatīt amata likmes, slodzes, pienākumu sadali, materiāltehnisko nodrošinājumu – esošajiem darbiniekiem, kas, protams, rezultēsies arī kvalitatīvā pakalpojumā mūsu novada iedzīvotājiem.

– Darba uzsākšana sakrita ar pandēmiju, attālināto darbu. Vai tas ir kā ietekmējis no jauna veicamos pienākumus?
– Kabinets ir tukšāks, bet telefons tāpat ir karsts. Ir mazāk iedzīvotāju tikšanos, uzstāšanās publiskos pasākumos, kas ļauj nedaudz mierīgāk aprast ar situāciju – kur es darbojos, kas ir galvenie pienākumi, kā to organizēt, kā veikt? Toties daudzi lieli pasākumi, kas ir atcelti, to neatsver. Ja man būtu jābalso par vīrusu, tas ir vai nav, es balsotu, lai tā nav. (Smejas.) Piemēram, šogad bija plānotas A. Trečaka senlietu muzeja 20 gadu jubilejas svinības, ļoti jauks, grandiozs pasākums, ko visi gaidīja, diemžēl nu to nācās pārlikt.

– Ko saredzat kā lielākos izaicinājumus katrā no pagastiem?
– Būtībā tas viss saistās ar to, lai katrā vietā varam efektīvi pildīt pašvaldības funkcijas. Dzelzavas pagastā no visiem Madonas novada pagastiem iestāžu skaits ir viens no lielākajiem, attiecīgi arī darbinieku. Līdz ar to katrā iestādē ir savi izaicinājumi un lietas, kas jāsakārto.
Sarkaņu pagasts ir viena no lielākajām teritorijām novadā. Šeit ir attīstīta uzņēmējdarbība, ir lielas zemnieku saimniecības, lieli ražojoši uzņēmumi; attiecīgi tās arī ir lielas īpašumu un ceļu apsaimniekojamās teritorijas.
Lielākā problēma, ko ar savu klātbūtni abos pagastos gribēju risināt, ir tas, ka mūsu pagastiem Madonas novada pašvaldībā jābūt nodrošinātai pārstāvniecībai, „plecam", uz kura balstīties gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem, gan abu pagastu darbiniekiem. Ja šī pārstāvniecība novadā ir, veiksmīgāk varam runāt par attīstību, finanšu līdzekļu pieškiršanu dažādiem projektiem, lielāku sadarbību ar projektu ieviešanas nodaļu vai kapitālsabiedrībām.

– Kas savukārt ir katra pagasta pluss, spēcīgākais aspekts uz citu pagastu fona jūsu skatījumā?
– Sarkaņu pagastā gluži praktiski pozitīvais ir novada centra tuvums. Visi pašvaldības pakalpojumi tiek sniegti salīdzinoši tuvu – septiņu kilometru attālumā – Madonā. Tādēļ vairāk jākoncentrējas uz to, un šobrīd tā arī notiek, ka, piemēram, Biksēre veidojas tāds kā neliels Madonas guļamrajons. Tur arī nekustamo īpašumu cenas ir daudz reizes mazākas nekā Madonā. Tāpat ir skaista daba, reljefs, spēcīga kultūras dzīve, ir iespējams attīstīt lauksaimniecības produktus, ražošanu, kokapstrādi un tamlīdzīgi.
Savukārt Dzelzavas spēks, manuprāt, ir pašvaldības sniegto pakalpojumu spektrs. Ir jāturpina kvalitatīvi nodrošināt šos pakalpojumus – tie ir skolēnu pārvadājumi, skola un skolēnu skaits, pansionāts, tā atrašanās vieta, iemītnieku skaits, bērnudārza piepildīšana.

– Tā ir bēda daudzviet pagastos – iedzīvotāju un skolēnu skaits.

– Kā es šeit sēžu, Dzelzavā gan pamatskola, gan speciālā pamatskola, gan bērnudārzs būs arī turpmāk. Dzelzavas pamatskola ir viena no tām skolām, kas Madonas novadā akreditāciju vienmēr saņem uz maksimāli ilgāko termiņu. Tas vien jau kaut ko liecina.
Ko mums pierādīja vīruss? Ko darīja visi ārzemnieki? Brauca šurp, jo te var saņemt viņiem zināmus un pazīstamus pakalpojumus, atbalstu, pabalstus. Ko darīja arī rīdzinieki? Viņi brauca uz laukiem. Mums bija tāds cilvēku pieplūdums šī vīrusa laikā – super, sen neredzēti cilvēki, ko bija prieks satikt! Varas un ekonomikas centralizācija vienā vietā ir ļoti trausla. Mums ir jānodrošina, jārada iespēja cilvēkiem šeit strādāt, dzīvot.
Protams, no pagasta vadības vietas lielākās lēmumu (valstiskā līmenī. – Aut.) pieņemšanās es daudz ko nevaru ietekmēt. Piemēram, varēja tikt rekonstruēts ceļa posms no Madonas līdz Dzelzavai, tam jau bija iedalīta nauda. Tomēr, centralizējot varu un ekonomiku, šī iedalītā nauda tika pārlikta uz Jūrmalas šoseju, lai tur uztaisītu kārtējo joslu. Kā varam nodrošināt reģionu mobilitāti, ko mums sola pēc novadu reformas, ja šīs lietas notiek tādā veidā? Bet no savas pozīcijas lietās, ko varu izdarīt, paveikšu maksimumu, lai cilvēkiem būtu patīkami šeit atgriezties, lai te būtu, ko darīt.
Protams, ir muļķīgi domāt, ka, man nonākot šajā amatā, nu tik cilvēki šurp plūdīs. Bet strādāšu pie tā, lai cilvēkiem šeit būtu patīkami atbraukt, te notiek sporta aktivitātes, ir kultūras piedāvājums, ir sakopta daba un vide. Sirdī Sarkaņi un Dzelzava ir ļoti daudziem cilvēkiem, kuri ikdienu varbūt nevada šeit. Bet viņi šurp brauc, galvenokārt pie vecākiem, apceļojot dzimto pusi nostalģisku motīvu vadīti. Ja tas viss turpinās attīstīties, domāju, tas cilvēkus var tikai piesaistīt.

– Kuru vietu saucat par savām mājām, un kas ir tās lietas, kas piesaista brīvajā laikā?
– Manas dzimtās mājas ir Dzelzavas pagastā, bet šobrīd esmu bāzējies kur citur. Manas mājas ir Madonas novads, jo nu esmu saistīts gan ar Sarkaņu, gan Dzelzavas pagastu. Man tuva ir lauku dzīve, ir īpašums, ko šobrīd ar ģimeni attīstām. No aktivitātēm – Cesvainē amatieru līmenī ir basketbola komanda, kur spēlēju un tā nodarbojos ar fiziskām aktivitātēm. Pārējais ir laiks ar ģimeni.


05.06.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px