Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Izglītības iestāde pārmaiņu priekšā

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 08.06.2023.

Izglītības iestāde pārmaiņu priekšā
Burtu lielums

Līdz šim Aronas pagastā izglītības pieejamību nodrošināja divas patstāvīgas izglītības iestādes — pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” un Kusas pamatskola.

Ņemot vērā gan demogrāfisko situāciju, gan Madonas pilsētas tuvumu, Aronas pagasta izglītības iestādēs kopējais skolēnu skaits gadu no gada samazinās. Madonas novada dome lēmusi pirmsskolas izglītības iestādi "Sprīdītis" pievienot Kusas pamatskolai. Bērnudārza pievienošana pamatskolai būs jāpabeidz līdz 31. jūlijam.
Šis datums ir pēdējā darba diena ilggadējai pirmsskolas izglītības iestādes vadītājai
SILVIJAI ČURKSTEI.
– Septembrī būtu 16 gadi, ko esmu pavadījusi šajā amatā. Pa šo laiku bijušas dažādas pārmaiņas. Sāku strādāt 2007. gadā, tad sekoja 2008. gada krīze, pēc tam – pirmā administratīvi teritoriālā reforma. Tām atkal sekoja nākamās reformas citās jomās. Interesantākais, ka šajos gados nepārtraukti bijušas jāapgūst dažādas eksperimentālās izglītības programmas. Viss plūst un mainās, nu ir kompetenču izglītība. Strādājot izglītības sistēmā, garlaicīgi nevar būt.


– Šķiet, ka pedagoga darbs ar katrām pārmaiņām izglītības jomā kļūst sarežģītāks?
– Veicinot pārmaiņas, it kā domā draudzīgāk bērniem. Viss tiek darīts tā, lai bērniem būtu labāk, interesantāk. Doma ir ļoti laba, bet, strādājot pēc kompetencēm, apmācības, kas paredzētas tieši pedagogiem, nav pietiekamas. Manā skatījumā, tām būtu jābūt nopietnām mācībām, ar nopietniem mācību materiāliem. To min arī skolotāji, norādot, ka pietrūkst mācību materiālu. Pedagogam ar bērnu ir jāstrādā katru dienu, bet, lai veiksmīgi vadītu mācību procesu, ar to, kas tiek iedots, ir daudz par maz, tiek iedota tikai doma, kā to varētu darīt. Bet kā tas reāli strādā uz bērniem? Bērni kļūst arvien dzīvelīgāki, viņus arvien mazāk kas interesē, ļoti grūti viņus ir ieinteresēt, noturēt viņu uzmanību. Tomēr pedagogam ir jāmāca bērns, jāsagatavo skolai, jāiemāca skaitīt, rakstīt, lasīt. To kļūst arvien grūtāk izdarīt.
Ilgus gadus strādājot par vadītāju, esmu secinājusi, ka, vienkārši pieliekot pie algas, neviens labāk nestrādā. Ļoti labs skolotājs strādā par tādu algu, kāda nu tā ir. Nauda, kas jāpieliek pie algas, ir izskaidrojama tikai ar inflācijas radītajām grūtībām. Attiecībā pret inflācijas procentiem ir jāpalielina budžets iestāžu darbinieku algām. Tas būtu tikai normāli. Ar katru inflācijas procentu mēs sākam dzīvot sliktāk. Pedagoģija ir sirdsdarbs, un ne jau par algu ir tas stāsts. Algai ir jāatbilst inflācijai, tomēr būtiskāk ir nodrošināt ar visiem nepieciešamajiem materiāliem. Ir jāpadomā, ka arī pirmsskola ir nozīmīgs posms, un ir jābūt skaidram mācību plānam. Kur ir pazudusi metodika? Pedagogam ir tik daudz papildu pienākumu un vēl jāatrod laiks veiksmīgi vadīt mācību procesu.
Nekad neesmu baidījusies pieņemt darbā jaunus pedagogus, un tas ir attaisnojies. Mainība, protams, ir bijusi, bet audzinātājas ir bērnudārzā augušas profesionāli un kāpušas pa karjeras kāpnēm uz augšu.


– Vasara pedagogiem ir atvaļinājumu laiks, kā darbs tiek organizēts šajā periodā?
– Vecākiem ir jāstrādā, ne visiem ir, kas bērnus var pieskatīt. Bērniem dārziņš jāapmeklē arī vasarā. Vasaras grupas organizējam, lai ērti ir gan bērniem, gan pedagogiem. Ļoti būtiski, lai mūsu pedagogi neizdeg. Audzinātājām atvaļinājums ir astoņas nedēļas. Skolēnus vasarā nepiesaistām, jo, darbojoties ar bērniem, man ir nozīmīgi, lai ir pieaugušais, kuram bez bēdas varu bērnus uzticēt. Vienkāršo darbiņu, kas neprasa lielu atbildību, bērnudārzā ir maz, līdz ar to skolēnus piesaistīt nevar. Uzskatu, ka šo darbu var veikt cilvēks ar pedagoģisko redzējumu, ķērienu. Skolēniem ir daudz citu vietu, kur vasarā strādāt.
Tāpat aicinām vecākus, ja vien ir iespējams, bērniem dot ilgāku atpūtu arī no izglītības iestādes. Mācību process ir intensīvs, bērni nogurst, un atpūta ir nepieciešama.
Šogad, pēc ilgāka laika, atkal bērnudārzs divas nedēļas būs slēgts. Videi jābūt maksimāli draudzīgai bērniem. Ja viņi atrodas grupiņās, nav iespējams veikt remontdarbus. Lai arī tie ir pavisam vienkārši, nedrīkst pieļaut krāsas vai lakas smaku. Šīs divas nedēļas būs paredzētas telpu atsvaidzināšanai, kas mācību gada laikā ir ļoti nolietojušās un nepieciešami kaut nelieli remontdarbi.


– Dome lēmusi pirmsskolas izglītības iestādi pievienot Kusas pamatskolai. Kādas pārmaiņas gaidāmas?

– Manā skatījumā, bērnudārzam tas neko nemaina. Lēmums "Sprīdīti" pievienot Kusas pamatskolai paredz mainīt izglītības iestādes administratīvo un metodisko pakļautību, bet tas nemainīs izglītības iestādes atrašanās vietu, un bērni pirmsskolā turpinās mācības esošajās telpās. Lielākā pārmaiņa – vadība būs skolā. Pēc jaunākajiem normatīvajiem aktiem tik mazai iestādei ir ļoti grūti pastāvēt, jo nav vadības komandas, bet ir tikai pedagogi un vadītājs. Nav, piemēram, saimnieciskās daļas vadītāja, metodiķa, lietveža, bet vadītājam jāpilda visas šīs funkcijas. Ir reizes, kad nav iespējams to visu aptvert.
Dīvaina man liekas šī īsredzīgā politika, domāšana mūsu valstī – likvidēt, slēgt, optimizēt, nevis attīstīt, investēt, būvēt rūpnīcas un piesaistīt cilvēkus. Cik labi būtu, ja Madonā būtu kāda rūpnīca, kur tiktu nodrošinātas jaunas darbavietas, kur vietējiem strādāt. Kusa ir kā Madonas guļamrajons, cilvēki brauktu uz Madonu strādāt, būtu vairāk bērnu, kuri apmeklētu izglītības iestādes. Ir sajūta, ka izglītības iestādes šajā situācijā ir ķīlnieki, jo bērnu ir tik, cik nu viņu ir. Vienkāršākais variants laikam ir visu aizslēgt. Pēc manām domām, tas pamata latvietis, kas dzīvo laukos – tā ir vērtība. Ar šīm skolu reformām diemžēl piespiedīs iet prom no laukiem uz vietu, kur ir darba iespējas. Manuprāt, laukos mēs dzīvojam cilvēcīgi. Arī savstarpējās attiecības ir ļoti labas. To varu īpaši teikt par vecākiem, kuru bērni apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi. Vecāki ir saprotoši, ieinteresēti, par visu varam vienoties, izrunāties.
Pašvaldības darbinieki pieļauj, ka, pievienojot bērnudārzus pamatskolām, tiks uzlabota pārvaldības efektivitāte, būs vienotas izglītības kvalitātes prasības mācību procesam, sekmēta skolēnu piesaiste un pēctecība izglītības posmos, kā arī nodrošināta finanšu līdzekļu efektīva un racionāla izmantošana izglītības jomas attīstībai un pievilcības veicināšanai Aronas pagastā.


– Vēl viena pārmaiņa aizvadītajā gadā, kas skāra izglītības jomu un pirmsskolas izglītības iestādes, bija grupu apvienošana vairākos bērnudārzos novadā. Vai arī pie jums?
– "Sprīdītī" grupu apvienošana notika jau pirms vairākiem gadiem. Strādājam grupās, kur katrā apvienoti trīs dažādi vecumi. Jāteic, ka tas ir ļoti grūti. Lai pedagogi sagatavotos mācību procesam trim vecumposmiem, tas ir sarežģīts uzdevums.
Šogad desmit bērni nosvinēja izlaidumu un rudenī uzsāks mācības. Piesakās jauni bērni, bet skaits ir neliels. Priecājamies par katru bērnu.


– Pirms kāda laika aktuāls jautājums bija par ēdināšanu un tika spriests, ka pirmsskolas izglītības iestādei tiks nodrošināts ārpakalpojums.

– Joprojām maltītes tiek gatavotas pamatskolā, kur ir labiekārtota virtuve. Jau pagājušajā rudenī pretojāmies šādam ierosinājumam likvidēt pamatskolas ēdnīcu. Tikām uzklausīti, un ēdnīca turpina darboties. Manuprāt, būtu nepareizi ēdienu vest uz iestādēm, jo bērnudārzā bērni tiek baroti trīs reizes dienā. Ir nepieciešams cilvēks, kas trīs reizes dienā vadā ēdienu. Kur ir tie resursi, kurš būs ar mieru nepārtraukti braukt, lai piegādātu maltītes? Tas likās ļoti neloģiski. Kamēr vien var pastāvēt tepat uz vietas, ir jānodrošina ēdināšana tepat.


– Kā šīs izmaiņas skar jūs?
– Viss, kas notiek, notiek uz labu. To es varu attiecināt uz sevi. Pamainīt kaut ko dzīvē ir ļoti svarīgi. Šīs būs pārmaiņas man. Kad izskanēja runas, ka jāmaina kaut kas bērnudārzu vadībā, mani pārsteidza tas, ka deputāti nesaprata vai nevēlējās iedziļināties manis teiktajā, ka pirmsskolas izglītības iestāde jāsavieno ar citu bērnudārzu. Dārziņam ir pavisam cita specifika nekā skolai – brīvdienas, apmācības sistēma u. c. Skolas direktoram ir grūti saprast bērnudārzu. Līdz ar to mans priekšlikums bija jebkuram no Madonas bērnudārziem pievienot Kusas bērnudārzu kā filiāli. Mums ir vienota sistēma, mācību konsultanti, IT konsultanti utt. Un tas būtu labākais risinājums. Tomēr rezultāts ir tāds, kāds nu tas ir, un neko vairs nevar mainīt. Viegli nebūs, jo tā ir pavisam cita specifika kā skolā. Manuprāt, nozīmīgi šobrīd ir atrast spēcīgu un zinošu metodiķi.

09.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px