Divi aktīvā tūrisma pakalpojuma sniedzēji no Cesvaines — UĢIS TROFIMOVS un AGNIS GALEJS, kas vietnē visitmadona.lv aicina doties prom no ikdienas un atklāt dabas pasauli, visbiežāk arī paši atrodas pie dabas.
Mūsu saruna ar Uģi un Agni notika skaistā atpūtas vietā "Dzirnavkalns" Cesvaines laukos, kur norisinājās Latvijas bērnu un jauniešu izziņas, piedzīvojumu un saliedēšanās nometne "Mana daba".
– Kā radās doma izveidot aktīvās atpūtas piedāvājumu "Mana Daba"?
Agnis: – Man šī doma radās diezgan spontāni, sakarā ar to, ka ka bērniem jādod iespēja izdzīvot mūsu pašu bērnība – piedzīvojumi, aktivitātes. Paši esam vecāki, manā ģimenē aug trīs bērni, un šis ir cits laikmets – ļoti daudz laika tiek pavadīts, sēžot pie datora vai pazūdot telefona ekrānā. Mēs zinām, ka, ejot dabā, bērniem var daudz kā vērtīga iedot un parādīt, bet daudziem vecākiem pietrūkst laika.
Uģis: – Vēl jau rit tikai pirmais gads, kā darbojamies ar pilnu jaudu. Pārgājieni, bērnu nometnes, klases saliedēšanās piedzīvojumi. Mūsu projekts piedāvā izzinošas aktivitātes dabā Cesvainē, Madonas novadā un Latvijā.
Cesvainē ir Sūlas upe, kas ir neizmantotais potenciāls aktīvā tūrisma jomā, tāpēc šopavasar rīkojām "Sūlas upes ekspedīciju". Darbojamies pa visu Latviju, visa saziņa notiek, izmantojot sociālo tīklu mārketingu, liekot lietā savas iepriekš iegūtās pārdošanas prasmes. Varbūt liekas, ka Cesvainē redz daudz autobusu, atbraucēju, bet viņi ir jādabū uz šejieni, lai atbrauc. Daļu mūsu darba redz procesā, darbojoties, bet ļoti liela darba daļa ir neredzama – reklāmu gatavošana, klientu sazvanīšana, mārketings, komunikācija, kas prasa lielus resursus un arī zināšanas vairākās jomās, ne tikai tūrismā. Jūnijā mums bija arī ārzemnieki – "Erasmus+" projekta dalībnieki no Kipras, Sicīlijas Vācijas, Grieķijas, plus projekta partneri no Stāķu skolas, kam vadījām pārgājienu "Latvijas Valsts mežu" masīvā. Viņiem paliks atmiņā skudru pūznis, kur izmēģinājām iegūt un pagaršot skudrskābi, arī odi un pati daba, kas bija pārsteigums Kipras un Sicīlijas viesiem.
– Pastāstiet par sevi, ko esat mācījušies, dzīves laikā apguvuši?
Agnis: – Ir dabas doti talanti un arī interesanti dzīves ceļi. Ir pabūts ārpus Latvijas, 12 gadus kopā ar ģimeni esmu dzīvojis Īrijā. Atgriezāmies tieši tāpēc, ka pietrūka Latvijas dabas, kas sauca atpakaļ un tagad esmu tur, kur šobrīd – pie dabas, mežā. Cenšos, lai bērni sajūt dabas garšu, lai tas ir organizēts un radošs pasākums.
Uģis: – Esmu apguvis ģeogrāfa profesiju, bet lielāko dzīves daļu esmu strādājis citās jomās, kas saistās ar industriālo ražošanu; ražošanas, pārdošanas vadīšanu. Taču cauri gadiem daba ir bijusi visur fonā. Īstenojies sapnis – atgriezties pie tās un ne tikai hobija līmenī, bet lai tas būtu pilna laika darbs. Ar Agni satikāmies biedrībā "Atrasts Cesvainē", un mūs vienoja kopīgas intereses. Cilvēki bieži vien apstājas pie idejas, darīšanas, mums līdz ar aktīvās atpūtas piedāvājumu "Mana daba" viss aizgāja.
Agnis: – Sākumā gan neizpalika baiļu sajūta, kad ir lēciens nezināmajā.
– Jūs popularizējat, ka piedzīvojumiem dabā nav robežu.
Uģis: – Mēs ar citiem pakalpojumu sniedzējiem nekonkurējam, bet sadarbojamies. Mūsu nometnēs kā eksperts ir piedalījies Māris Olte, šogad – mans kursabiedrs Toms Bricis, pagājušajā gadā viesos bija olimpiete Kitija Auziņa, kas stāstīja, kā sasniegt savus mērķus, arī Valdis Cīrulis, kas dalījās ar saviem padomiem kā dabas eksperts.
Agnis: – Tiem, kas vēlas izbēgt no trokšņiem, saku, ka mežā vietas pietiks visiem. Protams, dabas tūrisma jomā var būt konkurence, bet, uzskatu, ka katrs nometnes vai pārgājiena vadītājs paņem un aizrauj arī ar savu personību.
– Kā izmantojat Cesvaines apkārtnes skaisto dabu?
Uģis: – No visa tā, ko darām, pasākumi Cesvainē aizņem kādus 20-30 procentus. Ziemā un pavasarī daudz braukājām pa visu Latviju – Engure, Roja, Saldus, Talsi, Rēzekne, Sigulda, Jelgava u. c.
Cesvainē pasākumi vairāk notiek rudenī, pavasarī. Sadarbojamies ar Cesvaines Tūrisma centru, ar Cesvaines pili, jo varam piedāvāt interesentiem, kā saistoši pavadīt dienu. Arī ar "Dzirnavkalna" pārvaldnieci Agnesi satikāmies Cesvaines TIC organizētajā pasākumā novada uzņēmējiem. Mums bija ideja par nometņu organizēšanu, un tagad lielisku vietu mums iznomā "Dzirnavkalna" saimnieki. Šovasar te piecās nometnēs būs ap 200 bērnu.
– Kas ir lielākie izaicinājumi, strādājot ar bērniem?
Agnis: – Papīri, atskaites, ko prasa. Man ir nometņu vadītāja apliecība, ar to vien ir par maz. Sastopamies arī ar dažādām situācijām. Piemēram, Cesvainē, kas ir viens no novada tūrisma galamērķiem, nav sabiedriskās tualetes. .
Uģis: – Ir jautājumi – standarts, kam jāiet cauri, kas skar bērnu drošību. Mūsu filozofija nometnei – radām draudzīgu vidi, kad visi esam kā viena liela komanda. Izglītojošā daļa notiek caur dažādiem piedzīvojumiem, pārdzīvojumiem, emocijām. Ļoti svarīga ir personīgā attieksme, kad var izveidot kontaktu. Arī šogad mums nometnēs pieteikušies bērni no visas Latvijas, un ap 60% no viņiem te bija pagājušajā gadā. Ja atgriežas, tas esot labs rādītājs.
– Dzīvojot nometnē pie dabas, kādas prasmes jauniešiem mācat?
Agnis: – Pazīt augus, salasīt tos tējai, kokā kāpšanu, pie mums ciemosies ornitologs, kopā mācīsimies atpazīt putnus. Ejot pārgājienos, runājam par mežu, dzīvniekiem, par laikapstākļiem, debess pusēm; pamatlietas, kā orientēties. Tas viss notiek caur piedzīvojumu, darbībām, vides izglītība notiek procesā.
Uģis: – Dzīvošana teltīs arī saistās ar neredzamo izglītojošo daļu, daudzām prasmēm. Telts ir telpa, kur jāprot izvietot savas mantas, jāprot telti iekārtot, uzturēt kārtību. Dzīvojot teltī, parasti arī sadraudzējas. Brīvajos brīžos vienmēr spēlējam tautas bumbu u. c. spēles.
– Vai jums pašiem arī ir bijuši kādi ekstrēmi piedzīvojumi?
Agnis: – Pagājušajā gadā mēs ķērām 7. augusta vētru. To laikam visi nometnes dalībnieki atcerēsies. Tā bija nometnes pirmā diena. Izaicinājumi ir vienmēr, kad ir jāsaglabā vēss prāts, jo esam kopā ar bērniem, jauniešiem. Ātri jāatrod risinājums, nedrīkst krist panikā.
– Ko jūsu ģimenes par to saka, ka bieži esat pie dabas?
Agnis: – Priecīgi. Pagājušajā gadā un šogad arī mani bērni bija nometnē, kur apgūst tās pašas prasmes un dabas skolu. Viņiem stāstu, ka nometnē esiet mani bērni un tajā pašā laikā – nometnes dalībnieki.
– Kā jūs abi sadalāt pienākumus?
Agnis: – Katram ir savas stiprās puses. Man tā ir komunikācija, kontaktu nodibināšana. Cenšos visu tvert viegli, ar humoru, un jauniešiem tas patīk. Jā, pirms tam vadīju daudzus pasākumus daudziem cilvēkiem.
Uģis: – Esmu visam aizmugure. Gatavošanās laikā nometnēm sekoju līdzi dokumentācijai, Agnis vairāk uzņemas vadību, arī kā runātājs caur ruporu. Klasiskajos piedzīvojumos abi vadām grupas neatkarīgi no apstākļiem. Daudzas lietas, ko darām, pārklājas. Vadot pasākumus, varam arī viens otru aizstāt, ja nepieciešams. Pasākumi arī atšķiras – vai tas ir klases vienas dienas pasākums, kur atbildīgs ir pedagogs, vai tā ir nedēļu gara nometne, kur atbildīgi esam mēs. Līdz ar to atšķiras arī pieeja no daudziem viedokļiem. Arī es esmu elastīgs, brīvi domājošs un neiespringstu, jo situācijas visu laiku mainās, un viena no labākajām lietām, kas mums abiem piemīt, ir spēja pielāgoties un kaut kādā kritiskākā brīdī nekrist izmisumā, bet likt strādāt galvai. Ja zini situāciju, tā jārisina, un – uz priekšu.
– Peldēšanās vasarā laikam ir joma, kas visvairāk jāuzrauga.
Agnis: – Peldēšanās jebkurā gadījumā ir jāuzrauga, ir jābūt pastiprinātai uzmanībai. Mums ir divi pedagogi, kas to dara, jau atklāšanas dienā profilakses pasākumā izrunājamies, visu laiku atgādinām drošības noteikumus, kas ir stingri attiecībā uz visām jomām. Peldēšanās, braukšana ar SUP dēli, laivu visiem patīk, bet drošībai pievēršam lielu uzmanību.
– Kā atrisināt ēdināšanu?
Agnis: – Līdzi ir Roltons (iesmej). Nu nē, sadarbojamies ar Grašu bērnu ciematu, kur gatavo ļoti garšīgu ēdienu. Dzīvojot pie dabas, svaigā gaisā, par apetītes trūkumu nesūdzas, esam paēduši.
– Kādi vēl pasākumi ir paredzēti šajā vasarā? Jums jābūt vienmēr gataviem uz visu?
Agnis: – Esam izbijušie skauti ar devīzi "Vienmēr modrs!" Ir situācijas, bet mēs tās risinām. Brauksim uz labdarības pasākumu pie Gaujas, ko rīko ģimenēm no visas Latvijas. Mūs sazvanīja arī no Kalsnavas arborētuma, kur LVM aicina vadīt dabas izziņas ekspedīciju.
Uģis: – Visi pasākumi ir forši, bet prasa resursus. Esam paplašinājušies, mums pievienojusies viena darbiniece, ikdienā darbojamies trijatā. Ir svarīgi, lai komanda būtu uz viena viļņa ar mums.
– Kopš esat vietnē www.visitmadona.lv par jums uzzina arvien vairāk.
Agnis: – Piedalījāmies arī izstādē "Balttour 2024", stāstījām par savu projektu. Mums ir arī sava mājas lapa internetā. Lielākā reklāma ir tad, ja labas atsauksmes par mūsu vadītajiem pasākumiem, nometnēm aiziet no mutes mutē. Tad kļūstam atpazīstamāki.
12.07.2024.