Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Ar pilnu sparu jaunos pienākumos

RITA TURKINA

Autors • 27.12.2018.

Ar pilnu sparu jaunos pienākumos
Burtu lielums

Kopš šā gada oktobra līdztekus darbam par ārstu kardiologu un reto slimību speciālistu ANDRIS SKRIDE pilda arī 13. Saeimas deputāta pienākumus. Viņu pazīstam kā novadnieku – agrāko dzelzavieti – un nodibinājuma „Skrides fonds" dibinātāju.

Veiksmīgi iekļaujoties jaunā Saeimas sasaukuma sastāvā, Andris Skride ticis ievēlēts arī par Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāju, tādējādi paverot iespējas drīzāk īstenot pirms vēlēšanām solītos uzlabojumus veselības aprūpes jomā. Plašāk par pirmajiem soļiem jauno pienākumu veikšanā un iecerēm nākotnē – turpmākajā sarunā.

– Kā esi iejuties Saeimas deputāta darbā pa šo laiku? Vai ir bijuši jau pirmie izaicinājumi?
– Saeimas darbā esmu jau paspējis iejusties. Pēdējā Saeimas sēdē pirms Ziemassvētkiem tribīnē kāpu trīs reizes – gan diskutējot, gan piesakot likumprojektus. Saeimas sēdes ceturtdienās ir tikai ārēji redzamākais darbs. Pirmdienās, otrdienās, trešdienās notiek aktīva darbošanās komisijās, apakškomisijās un frakcijās. Katrs likumprojekts tiek apspriests un izdiskutēts. „Attīstībai/Par!" nedēļas likumprojektus izskata pat divas reizes. Līdzīgi kā daudziem, arī man sākotnēji šķita, ka darbs Saeimā aprobežojas tikai ar podziņu spiešanu, bet tā pavisam noteikti nav. Likumprojektu diskutēšana, rakstīšana, priekšlikumu izskatīšana prasa nopietnu iedziļināšanos – es esmu pieradis izprast lietas būtību, pirms saku savu „jā" vai „nē" vārdu.
Bieži ir tikšanās arī ar vēstniekiem, dažādām organizācijām. Pa šo laiku esmu jau vadījis divas lielas konferences kopā ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci. Saeimas komisijas vadīšana ir vēl papildu darbs, bet man ir lieliska komanda, un mēs jau esam iestrādājušies. Varu apgalvot, ka no malas tiešām šis darbs izskatās vieglāks, bet tas prasa daudz laika un atbildības. Man tas patīk.

– Vai uz Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja amatu virzījies apzināti?
– Saeimā kopumā ir deviņas likumdošanas komisijas. Tajās notiek pamata darbs – likumprojektu izdiskutēšana un virzīšana vai nevirzīšana uz Saeimas sēdi.
Esmu ievēlēts par Sociālo un darba lietu komisijas vadītāju. Šī komisija faktiski uzrauga divas ministrijas (Labklājības ministriju un Veselības ministriju) un to padotības iestāžu darbu un nodarbojas ar likumprojektiem, kas skar tieši šīs divas sociāli nozīmīgās nozares.
Jā, es apzināti virzījos uz šo amatu un tiku ievēlēts. Domāju, ka arī komisiju vadībā jābūt jauniem cilvēkiem. Komisijā mana vietniece ir Anda Čakša.

– Kādi ir komisijas tuvākie darba plāni?
– Komisija gada nogalē ir ļoti aktīvi strādājusi. Steidzamības kārtā izdevās pieņemt likumu, kas mediķu algu palielinājumu nosaka par 20% turpmākos trīs gadus. Tuvākajos mērķos ir uzlabot Ārstniecības likumu vai pat izstrādāt jaunu tā redakciju. Turpināsim darbu pie Darba likuma, strādāsim pie transplantoloģijas sakārtošanas, universitāšu un rajonu slimnīcu sakārtošanas, atbalstīsim universitātes.
Darbosimies arī sociālajā sfērā – meklēšu ceļus, kā varam uzlabot dzīvi pensionāriem (nodokļu, ārstēšanās atlaides, pensiju indeksācija). Arī cilvēkiem ar invaliditāti tiks veltītas komisijas sēdes. Ļoti aktīvi uzsāksim darbu pie medikamentu cenu samazināšanas, veselības aprūpes pieejamības, kā arī būtiski jāuzlabo onkoloģijas, reto slimību pacientiem nepieciešamie medikamenti. Jādomā par paliatīvo aprūpi un psihoterapeitu pieejamību arī par valsts naudu. Jāturpina bērnunamu reforma – tā, lai maksimāli visi bērni dzīvotu ģimenēs vai ģimeniskā vidē.
Konkrēta nostāja būs, ka valstij jāapmaksā tikai zinātniski pierādīti medikamenti. Nepieciešamības gadījumā, redzot nelikumības, būs jādibina parlamentārās izmeklēšanas komisijas.

– Kā izdodas apvienot savu pamatdarbu – ārsta pienākumu veikšanu slimnīcā – ar darbu Saeimā?
– Kā jau teicu pirms vēlēšanām – ārsta darbu turpinu un turpināšu. Ārsta amatu līdztekus pedagoga, zinātnieka un sportista amatam drīkst apvienot ar deputāta darbu. Pirmdienās Stradiņa slimnīcā veicu invazīvos izmeklējumus, tai skaitā sirds zondēšanu. Piektdienās man būs konsultāciju dienas, kad ar nosūtījumu varēs pieteikties ikviens. Vairāk, protams, koncentrēšos uz sarežģītiem un retiem gadījumiem – tur, kur nepieciešami konsiliji vai specifiskas zināšanas. Stradiņa slimnīcā esmu arī reto slimību atbildīgais ārsts. Daļa pirmdienas un visa piektdiena man paiet slimnīcā, pārējās dienas – Saeimā.
Reizēm slimnīcā ieskrienu arī vakarpusē pārējās dienās. Protams, ņemšu arī kādu vienu dežūru mēnesī – sestdienā vai svētdienā. Papildus šiem darbiem ir arī citi – Rīgas Stradiņa universitātē esmu jau ievēlēts par docentu, līdz ar to iespēju robežās turpināšu nodarboties ar zinātni un studentiem. Šobrīd pie manis divi doktoranti izstrādā savu promocijas jeb doktorantūras darbu.

– Kāds nākotnes redzējums ir saistībā ar paša radīto partiju „Izaugsme" tagad, kad Saeimā esi iekļuvis, pārstāvot apvienību „Attīstībai/Par!"?
– „lzaugsme" ir ļoti sekmīgi piedalījusies iepriekšējās divās pašvaldību vēlēšanās Madonas novadā. Artūrs Čačka ir deputāts domē jau otro sasaukumu. „Izaugsme" turpinās darboties ne vien šīs triju partiju apvienības ietvaros, bet arī aktīvi pastāvēt kā atsevišķa partija.
Pēdējā laikā „Izaugsmē" ir iestājušies vairāki jauni biedri, un, ja kāds lasītājs arī vēlas iesaistīties, ir laipni aicināts. Mums ir jābūt politiski aktīvākiem, jo mums pašiem – jauniem, aktīviem un neatkarīgiem cilvēkiem – ir jārūpējas par mūsu Latviju – manuprāt, visskaistāko vietu uz mūsu planētas.

– Kas jauns saistībā ar Skrides fondu?
– Skrides fonds aktīvi turpina savu darbu Madonas pusē – regulāri rīkojam konkursus skolēniem, esam gandarīti par lielo aktivitāti. Mani un pārējos žūrijas locekļus ļoti iepriecina saņemtie darbi, īpaši veikums nesenākajā konkursā „Laikmeta mirkļi novadā – vietas un personības" – var redzēt, ka skolēni ir iedziļinājušies, pētījuši, intervējuši skolotājus. Ļoti patika darbs, kur bija pētīta Dzelzavas parka pieminekļa „Par Tēvu zemi kritušiem" atjaunošanas vēsture, turklāt kādas Madonas skolnieces darbā atklājās īsts rakstnieces talants. Daudzi bija pētījuši savas ģimenes vēsturi.
Gaidām pavasari, kad tiks izsludināts kārtējais zīmēšanas konkurss – tas parasti nes ļoti daudz patīkamu pārsteigumu un jaunus talantus. Mēs, fonda pārstāvji, ceram, ka šie konkursi motivē skolēnus sasniegt vairāk un domāt ārpus robežām.
Liels paldies visiem kolēģiem un draugiem par ziedojumiem!


28.12.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px