Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Ar ķīmiķa diplomu kabatā pretim nākotnei

RITA TURKINA

Autors • 14.07.2016.

Ar ķīmiķa diplomu kabatā pretim nākotnei
Burtu lielums

Jauns, apņēmīgs un ar skaidri nospraustiem mērķiem – šķiet, šāds ir īss apraksts, kas vislabāk raksturo Normundu Eliņu. Viņš šovasar saņēma apliecinājumu par iegūto inženierzinātņu bakalaura grādu ķīmijas tehnoloģijā un ar sevis izvēlēto dzīves ceļu ir apmierināts. Normundu aicinu uz interviju neilgi pēc izlaiduma Rīgas Tehniskajā universitātē un nedēļu pirms nepacietīgi gaidītā atvaļinājuma darbavietā Baltijas valstu vadošajā farmācijas uzņēmumā „Grindeks".

Aicināts iepazīstināt ar sevi, Normunds Eliņš stāsta: – Esmu praulēnietis, audzis vecvecāku mājās „Rožkalnos", kur vienmēr jūtos piederīgs un gaidīts. Lai arī šajās mājās nekad netrūkst darba, ko veikt, tā ir vieta, kur varu pilnvērtīgi atpūsties. Skolas gaitas uzsāku Praulienas pamatskolā, kur arī dzima iedvesma un kaislība uz ķīmiju, kas nu jau kļuvusi par manu maizes darbu. Pēc pamatskolas iestājos Madonas Valsts ģimnāzijā (MVĢ), kur spēju sevi pierādīt, iegūstot labus rezultātus dažādās mācību olimpiādēs, kā arī daudzveidīgās ārpusstundu nodarbībās (kā, piemēram, teātra sports, kas joprojām ir ļoti tuvs sirdij). Ģimnāziju beidzu kā „Gada ģimnāzists", kas pašam lika apzināties savas spējas. Tālāk jau iestājos Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē – studiju programmā „Ķīmijas tehnoloģijas", ko šogad veiksmīgi absolvēju, iegūstot inženierzinātņu bakalaura grādu ķīmijas tehnoloģijā.
Paralēli mācībām jau kopš pirmā kursa uzsāku profesionālo karjeru AS „Grindeks" kvalitātes kontroles laboratorijas mikrobioloģijas grupā – no sākumā kā praktikants uz pusslodzi, pēc tam jau kā mikrobiologs uz pilnu slodzi. Darbu apvienot ar mācībām bija diezgan smagi, bet es to paveicu, un man ir prieks par to. No pagājušā gada novembra strādāju par ķīmiķi – analītiķi kvalitātes kontroles laboratorijas kvalitātes kontroles grupā. Galvenajos darba pienākumos ietilpst veikt analīzes visām izejvielām, ko uzņēmums iepērk no citiem uzņēmumiem, pārbaudot to atbilstību kvalitātes specifikāciju prasībām, lai izvairītos no nekvalitatīvu izejvielu lietošana ražošanas procesā. Papildu mācībām trešajā kursā RTU nodibināju interešu grupu „Mikstūra", kurā cenšos citiem studentiem parādīt improvizācijas mākslas noslēpumus. Pašlaik gan šis projekts ir nedaudz nolikts malā, jo pēdējais kurss un bakalaura darba rakstīšana prasīja daudz laika. No ārpus lekciju aktivitātēm varu pieminēt, ka interesējos arī par politikas lauciņu – piedalījos politiskās partijas „Izaugsme" dibināšanā, un esmu tās biedrs.

– Cik viegli vai grūti, esot studentam, bija ielauzties darba tirgū? Kāda bija tava pirmā pieredze?
– Es teiktu, ka tas pat bija pārāk viegli, jo septembrī uzsāku studijas, bet jau oktobrī sāku darboties kā praktikants. Protams, atalgojums bija diezgan niecīgs, bet par to tik ļoti neuztraucos, jo pirmajā pusgadā man bija universitātes stipendija, kā arī pirmajā kursā saņēmu Vītolu fonda stipendiju. Pildot uzticētos pienākumus, spēju sevi pierādīt un parādīt, ka esmu nepieciešams uzņēmumam. Tas arī tika novērtēts.

– Vai savus nākotnes plānus saisti ar palikšanu pašreizējā darba vietā, vai arī iegūtais diploms ļauj kāpt augstāk?
– Noteikti nepalikšu šai amatā, jo uzskatu, ka esmu praktiski izsmēlis amata iespējas, pat veicot dažādus ārpus amata apraksta noteiktos darbus, piemēram, particle size distribution (daļiņu izmēra sadalījums – Aut.) noteikšanu ar lāzerdifraktometru. Esmu saņēmis piedāvājumu pāriet no klasiskās analītiskās ķīmijas analīžu veikšanas uz hromatogrāfisko analīžu veikšanu – tieši uz jaunu metožu izstrādi. Patlaban izvērtēju alternatīvas un vairāk domāju par gaidāmo atvaļinājumu, kas ir saplānots gandrīz līdz pēdējai minūtei.

– Ja nav noslēpums, kādi ir pelnītā un ilgi gaidītā atvaļinājuma plāni?
– Jau sestdien un svētdien ar otro pusīti un kolēģiem dosimies uz Kuldīgas pusi izbraukumā ar nakšņošanu teltīs, pēc tam sagaidīšu brāli ierodamies Latvijā uz divām nedēļām, kā arī ir ieplānots draugu kompānijā doties trīs dienu pārgājienā uz kalniem, kur sagaidīšu savu vārda dienu. Nākamajā dienā pēc atgriešanās no piedzīvojuma kalnos došos ceļojumā uz Vāciju ar mērķi apmeklēt nelielās vācu pilsētiņas. No šī ceļojuma atgriezīšos 14. augustā un jau 15. augustā jāatgriežas pie darba pienākumiem. Vēl atvaļinājuma laikā būtu jauki pagūt veikt nelielu remontu mammas dzīvoklī Madonā.

– Kā tu, būdams jauns speciālists, vērtē ķīmijas tehnoloģiju un farmācijas attīstību Latvijā? Vai mēs kaut kādā ziņā esam apsteiguši citas valstis?
– Darbodamies tik strikti reglamentētā nozarē kā farmaceitisku produktu ražošana un produktu eksports uz vairāk nekā 60 valstīm, kur katrai no tām ir savas prasības pret produktu, redzu, kā birokrātiskais apjoms aug. Tai pašā laikā uzskatu, ka būtu jāvelta vairāk uzmanības pētniecībai, jo arī savā bakalaura darbā, kura tēma ir mikrobioloģisko barotņu pH maiņa sterilizācijas procesā – autoklavējot – veicu pētījumu, kura rezultātā tika iegūta jauna metode agarizēto barotņu pagatavošanai.
Vai skrienam citiem nopakaļus, vai pa priekšu, man ir grūti spriest, jo nav pieredzes darboties citos uzņēmumos, bet uzskatu, ka Latvijā ir labas iestrādnes zinātniskajam darbam, vienīgi žēl, ka bieži šos atklājumus Latvijā nerealizējam.

– Starp ārpusstudiju aktivitātēm minēji, ka darbojies politiskā organizācijā. Kāda bija motivācija, iesaistoties politikā, un kāds ir tavs viedoklis par pašreiz valstī notiekošajiem procesiem politiskajā sistēmā?
– Iesaistījos, jo uzrunāja ideja par jaunas partijas veidošanu. Vēlējos redzēt, kā tas notiek. Lai gan sākotnēji tas bija vairāk intereses dēļ, nu jau varu teikt, ka esmu politiski aktīva persona ar savām idejām un ambīcijām un redzu, ka šajā politiskajā partijā spēšu savus mērķus sasniegt. To arī cenšos darīt.
Politiskā vide Latvijā ir diezgan stipri nonivilēta atsevišķu personu dēļ. Tai ir jābūt kā ceļam uz kompromisu, kas ir nepieciešams sakārtotai un augošai valstij, tādēļ uzskatu, ka jauniešiem būtu aktīvāk jāiesaistās politiskajās debatēs.

– Liela tava aizraušanās jau kopš skolas laikiem ir teātra sports. Kas šajā nodarbē ievadīja, un vai vari pastāstīt plašāk, ko sevī ietver minētā aktivitāte?
– Teātra sports ir teātra žanrs, kas balstās uz improvizāciju. Aktieriem jāspēj strauji risināt problēmas, kā arī mainīties tēliem – tas mani visvairāk uzrunāja šai žanrā, jo divu stundu izrādes laikā varu iejusties pat vairāk nekā desmit lomās. Par teātra sporta pirmsākumiem varu pateikties savam izcilajam draugam Robertam Gotlaufam, kas spēja mani pierunāt uz ko tādu, jo šīs nodarbības pie Ineses Zīles mainīja manu attieksmi pret pasauli par 180 grādiem. Sapratu, ka mēs dzīvē pārāk daudz uztraucamies par to, ko par mums domā citi, aizmirstot pievērst uzmanību, ko paši par sevi domājam.

– Zinu, ka, darbojoties kopā ar teātra sporta grupu, esat guvuši panākumus. Vai arī studiju laikā profesionālajā laukā esi guvis kādu atzinību?
– Jā, 57. studentu zinātniskajā un tehniskajā konferencē ar savu referātu ieguvu trešo vietu. Savukārt pagājušajā vasarā kopā ar Robertu un vēl diviem puišiem no RTU piedalījāmies Eiropas jauno inženieru sacensībās Portugālē, kur mūsu uzdevums bija tikt galā ar četrām problēmsituācijām. Katrai no tām tika dota viena diena, kurā prezentēt paveikto. Atceros, ka viens no uzdevumiem bija uzņēmumam, kas ražo karsto līmi un ir izlēmis radīt fluorescentu, rast tai pielietojumu un izdomāt, kā to varētu iegūt. Tāpat mums bija jāveido vilcienu saraksta plāns, lai optimizētu izmaksas, jāveic patentu pētījums, apgāžot iepriekšējo patentu, kā arī jāizdomā pielietojums īpaša veida datorsistēmai, kas spēj mācīties no lietotāja.
No šīm sacensībām mājup atgriezāmies ar godalgoto otro vietu.

– Un plāni tuvākai nākotnei?
– Esmu iesniedzis dokumentus maģistratūrā, turpināšu mācīties RTU MLĶF programmā „Ķīmijas tehnoloģijas", jo uzskatu, ka nepieciešams apgūt bakalaura programmā mācīto padziļināti. Jāmācās, kamēr ir tāda iespēja to darīt bez maksas.
Pamazām arī sāku aprast ar dzīvi Rīgā, bet katru brīvu brīdi tomēr cenšos braukt uz laukiem, jo tur ir mana ģimene un manas mājas. Cerams, ka kādreiz spēšu darbu apvienot ar dzīvošanu Madonas pusē.

– Vienmēr ar prieku uzklausu apņēmīgu novada jauniešu stāstus. Paldies par sarunai veltīto laiku, un lai tev viss iecerētais izdodas!
– Paldies!

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px