Pirms trim gadiem Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā bija skatāma tūrisma vēsturei veltīta izstāde „Apceļo dzimto zemi!".
Šogad Starptautiskajā muzeju dienā izstādi par šo tēmu atklāja Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā.
Kolēģu veidotā izstāde „Apceļo dzimto zemi! Latvijas tūrisma propaganda 1930. gados" iepazīstina ar vēsturiskiem dokumentiem, fotogrāfijām, mākslas darbiem un priekšmetiem, kas vēsta par Latvijas valsts tūrisma politikas attīstību 1930. gados. Tajā laikā Latvijas iedzīvotāju vēlme ceļot arvien pieauga, tika dibinātas ar tūrisma nozari saistītas organizācijas, organizētas ekskursijas, apmācīti gidi, izdots daudzveidīgs ar nozari saistīts propagandas materiāls – plakāti, ceļveži, kartes, pastkartītes, markas, suvenīri, plāni un brošūras. Sadarbojoties ar kolēģiem, izstāde Rīgā papildināta arī ar Madonas muzeja krājuma materiāliem. Nu kā tad bez Gaiziņa ar 1930. gadu attēlos tik atpazīstamo torni vai mazajiem autobusiem, kas nodrošināja satiksmi uz Latvijas augstāko vietu, ko ieteica apmeklēt ikvienam dzimtenes apceļotājam.
Dzimtās zemes iepazīšanu un apceļošanas veicināšanu atzina par efektīvu patriotiskās audzināšanas metodi. Tūrisms un tūrisma propaganda kļuva par svarīgu tēvzemes mīlestības stiprināšanas, tautas vienošanas un nacionālās audzināšanas līdzekli.
Nozīmīgas aktivitātes iniciēja 1931. gadā Iekšlietu ministrijas paspārnē dibinātais Tūrisma birojs. Viens no Latvijas tūrisma kustības pamatlicējiem, Sabiedrisko lietu ministrijas Tūrisma nodaļas vadītājs Kārlis Vanags mudināja: „Meklējiet savos ceļojumos skaisto Latviju, strādājošo un radošo Latviju, latvju sētu, latvju darbu, latvju sirdi, tikumu un tautu!" Madonā tajā laikā ļoti aktīvi darbojās tūristu aģents Jānis Kalniņš (1898-1972), ar attēliem no viņa albuma ar izstādes veidotājiem dalījās mazdēls Sandris Kalniņš. Līdz pat gada beigām izstādes „Apceļo dzimto zemi! Latvijas tūrisma propaganda 1930. gados" apmeklētāji var ne tikai iepazīt, kā tika organizēts tūrisma propagandas darbs, kādi bija populārākie tūrisma objekti, bet arī ir aicināti stāstīt par savu jaunatklātu vai jau iecienītu Latvijas tūrisma objektu, ierakstot to īpašā grāmatā.
Madonas muzeja izstāde „Apceļo dzimto zemi!" pa šo laiku pati ir ceļojusi un bijusi apskatāma Vestienas pamatskolā, Meirānu Kalpaka pamatskolā, Madonas Valsts ģimnāzijā, Lubānas kultūrvēsturiskā mantojuma un tūrisma informācijas centrā, Mārcienas pagasta pārvaldē, Madonas pansionātā, Sauleskalna tautas namā un bibliotēkā. Līdz jūlijam ar izstādi var iepazīties Jumurdas pagasta saieta ēkā, bet pēc tam to varam piedāvāt atkal citiem interesentiem.