Madonas muzejā glabājas ne bieži redzēta fotogrāfija -1919. gada 8. jūlijs Daugavmalā pie Rīgas pils. Tajā pēcpusdienā vairāk nekā pēc pusgada galvaspilsētā ar tvaikoni „Saratov" no Liepājas atgriezās Latvijas Pagaidu valdības ministri, Tautas Padomes locekļi, citi darbinieki.
Tas tiešām bijis svinīgs brīdis, uz kuru ieradās daudzi rīdzinieki. Citi pakāpušies uz pils sētas, citi pat rāpušies kokos, lai labāk redzētu notiekošo. Tvaikonis nepiestājās tieši Daugavas malā, bet pie tur noenkurota angļu mīnu kreisera ar britu jūrnieku godasardzi. Caur kreiseri tad atbraucēji nokāpa krastā. Viņus vispirms sveica pulkvedis Jānis Balodis un pulkvedis Jorģis Zemitāns. Karavīru parādi komandēja virsleitnants Jānis Ķīselis. Attēla priekšplānā redzam karavīrus, tobrīd vēl nevienādos tērpos un apavos. Vienotu Latvijas armiju Kurzemes un Vidzemes divīziju sastāvā oficiāli izveidos divas dienas vēlāk, sagaidīšanā piedalījās arī tās nākamais virspavēlnieks ģenerālis Dāvis Sīmansons.
No kuģa nokāpušos uzrunāja Rīgas pilsētas galvas biedrs Kārlis Dēķens un Tautas padomes priekšsēdētāja vietnieks Marģers Skujenieks, pēc tam dažādu organizāciju, biedrību pārstāvji. Uz katru apsveikumu atbildēja Ministru prezidents Kārlis Ulmanis. Klāt bija arī sabiedroto misiju pārstāvji. Daudzi sagaidītāji ieradušies ar ziediem.
Svinīgā gājiena atbraucēji devās pa tagadējo Valdemāra ielu, Raiņa bulvāri, Brīvības bulvāri, Elizabetes ielu un tad atkal pa Valdemāra ielu līdz Hipotēku biedrības namam (tagadējā Ārlietu ministrija), kur atradās Ministru prezidenta kabinets un Valsts kanceleja. Zīmīgi bija Kārļa Ulmaņa vārdi: „Svētkiem un svinībām jābeidzas. Mums jāstājas tūliņ pie darba."
2.07.2019.