Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Vēlas taisnīgumu

BAIBA MIGLONE

Autors • 23.11.2023.

Burtu lielums

Otrdien, 21. novembrī, apritēja 10 gadu kopš lielākās traģēdijas laikā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kad, sagrūstot lielveikalam “Maxima”, bojā gāja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Traģēdijā dzīvību zaudēja arī trīs ugunsdzēsēji glābēji, kas pirmie devās palīdzēt jumta gruvešos iesprostotajiem cilvēkiem.

Diemžēl desmit gadus pēc Zolitūdes traģēdijas cietušie un bojāgājušo tuvinieki vēl gaida krimināllietas iztiesāšanu trešajā tiesu instancē, jo līdz šim lemtais, viņu ieskatā, nenodrošina taisnīgumu. Kā atzina Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrības "Zolitūde 21.11." pārstāve, "Saskaņas" politiķe Regīna Ločmele, cietušie nekad nepieņems tiesas spriedumu, kurā par traģēdijā 54 cilvēku zaudētajām dzīvībām pagaidām par vainīgu atzīts tikai viens – būvinženieris Ivars Sergets. Viņas skatījumā, plašāk jāvērtē apstāklis, ka tajā brīdī valstī bija spēkā tāda būvniecības uzraudzības un kontroles sistēma, kas to pieļāva.
Bet otrdienas vakarā jau pirms pulksten 17 Zolitūdes traģēdijas pagaidu piemiņas vietā, kas šobrīd pārtop par Atceres dārzu, pulcējās bojāgājušo piederīgie, draugi, glābšanas darbos iesaistītie, valsts un pašvaldības pārstāvji, visi, kas tajās novembra dienās pirms 10 gadiem dziļi izjuta šo traģēdiju. Pieminekļa pakājē gūla ziedi un sveces. Pēc piemiņas koncerta debesīs tika raidīti 54 lāzera gaismas stari, simbolizējot 54 cilvēkus, kuri šajā traģēdijā zaudēja savas dzīvības un kuru dvēseles devās mūžībā.
Piemiņas pasākumā piedalījās arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ministru prezidente Evika Siliņa. Viņi godināja bojāgājušo piemiņu un aprunājās ar klātesošajiem. Arī viņi piekrita, ka joprojām šīs traģēdijas lietā ir daudz neatbildētu jautājumu. Valsts prezidents atzina, ka runa ir gan par tiesiskumu, gan par taisnīgumu, un "šobrīd taisnīguma faktoru sarunās ar cietušajiem mēs nedzirdējām, es nevaru komentēt tiesas spriedumus, bet skaidrojumiem jābūt". Acīmredzot tiesneši un prokurori nepietiekami komentēja un skaidroja savus lēmumus, "dažreiz domā, ka, ja kaut ko uzrakstījuši spriedumā, pateikuši juridiskajā valodā, ar to pietiek, bet ar to nepietiek", sacīja prezidents, piebilstot, ka katram arī jāuzdod jautājums, vai viss ir izdarīts, lai šādas traģēdijas neatkārtotos.

24.11.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px