Esam piedzīvojuši vēl vienu vēsturisku brīdi. Trešdien daudzu tik ļoti iemīļotais lats zaudēja oficiālā maksāšanas līdzekļa statusu, un nu, dodoties iepirkties, norēķināmies vairs tikai ar eiro.
Daudzi tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji, beidzoties paralēlās maksāšanas periodam, ir atviegloti uzelpojuši – tagad strādāt būs vieglāk. Bet bankās un pasta nodaļās kādu laiku vēl turpinās skaitīt latus un santīmus, mainot tos pret jauno valūtu. Kā liecina Latvijas Bankas oficiālās aplēses, iedzīvotāji visus uzkrājumus pret eiro vēl nebūt nav samainījuši.
Var tikai pabrīnīties par dažu cilvēku lielo drosmi, ne tikai mājās ierīkotajās slēptuvēs glabājot visai iespaidīgus naudas uzkrājumus, bet arī ierodoties eiro maiņas punktos ar summām, ar kurām bez apsardzes gandrīz vai nevarētu ne iziet, ne arī atgriezties mājās. Naudas maiņa jau visur nenotiek slēgtajās kabīnēs, un to, kāda summa tiek mainīta, redz arī citi apmeklētāji. Tad jau labāk pārvarēt neticību bankām un vismaz turpmāk tām uzticēt šādus lielus uzkrājumus. Šai ziņā situācija taču ir mainījusies. Kā vismaz parādīja „Latvijas Krājbankas" krahs, noguldītājiem tiek izmaksāta valdības garantētā summa, kas Latvijas apstākļiem ir gana iespaidīga (Ls 70 000).
Atskatoties uz paralēlo latu un eiro maksāšanas periodu, īpaši gribētu izcelt tos mazo veikalu īpašniekus un dažādu pakalpojumu sniedzējus, kuri neizvēlējās vieglāko ceļu un turpināja apkalpot pircējus un klientus, pieņēma norēķinus latos, bet atlikumu izdeva eiro. Bet tādi bija ne visi.
Arī Madonā vairāki veikali jaunā gada pirmajās divās nedēļās vienkārši nestrādāja, un pircēji, atduroties pret slēgtajām veikala durvīm, bija spiesti mainīt iepirkšanās paradumus (iespējams, uz mūžu) un, lai, piemēram, nopirktu pienu vai krējumu, doties uz citām tirdzniecības vietām.
Bet tikmēr finišam tuvojas jaunās valdības veidošana. Izskatās, ka Laimdotai Straujumai izdosies kļūt par pirmo sievieti valdības vadītājas amatā. Savulaik pazīstamais astrologs Pāvels Globa izteicās, ka Latviju saulītē izvedīšot sieviete. Tobrīd šķita, ka ar to tika domāta Vaira Vīķe-Freiberga, bet varbūt šāda sūtība ir lemta Laimdotai Straujumai? Starp citu, viņa LTV1 raidījumā „1 : 1. Aktuālā intervija", atbildot uz vienu no jautājumiem, sacīja, ka mīlot gan šo zemi, gan valsti un cilvēkus, kas te dzīvo, strādā un kopj Latvijas zemi.
Ja jaunā valdība tiks apstiprināta – lai Laimdotai Straujumai premjera amatā izdodas sevi parādīt līdzīgi kā Valdim Dombrovskim un valdības vadītājas pienākumus viņai varētu uzticēt arī pēc 12. Saeimas vēlēšanām. Un lai mums būtu sava Merkele!
Autore: ŽEŅA KOZLOVA