Vēl oktobris nav beidzies, bet jau šīs nedēļas nogalē notiks pāreja uz ziemas laiku (naktī uz svētdienu). Priecē, ka beidzot viesta skaidrība, ka rudenī pulksteni griezīsim stundu atpakaļ un pavasarī stundu uz priekšu vairs tikai divus gadus un, ja nekas nemainīsies, šis jautājums drīz zaudēs aktualitāti visā Eiropā.
Pērn Eiropas Komisija (EK) veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu viedokli, vai nepieciešams pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Tajā piedalījās 4,6 miljoni iedzīvotāju no 28 valstīm. Lielākā daļa – 84% – aptaujāto atbalstīja sezonālās laika maiņas atcelšanu. Savukārt aptaujā par laika joslas izvēli 56% atbalstīja vasaras laiku, bet 32% – ziemas laiku.
Arī „Stars", regulāri pirms sezonālās laika maiņas aptaujājot nejauši sastaptos iedzīvotājus Madonas ielās, pārliecinājās, ka paustie viedokļi atšķiras – vieni grib dzīvot pēc Saules visu gadu, savukārt citi iestājas par vasaras laiku, taču vienā visi bija vienoti – galvenais jau būtu izbeigt pulksteņu grozīšanu, lai divreiz gadā nebūtu jāizjūt diskomforts.
EK rosināja pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES no 2019. gada, tātad jau šogad bija cerības atbrīvoties no šīm mokām. Taču ES diskusijas par šo priekšlikumu ieilga, līdz EP deputāti atbalstīja priekšlikumu 2021. gadā atteikties no ziemas un vasaras laika mijas. Tās ES valstis, kuras izlems palikt vasaras laikā, maiņu pēdējo reizi veiktu 2021. gada marta pēdējā svētdienā, bet tās, kuras saglabātu ziemas laiku, – 2021. gada oktobra pēdējā svētdienā.
Patlaban pavasarī un rudenī pulksteņu rādītājus pārregulē aptuveni 70 pasaules valstu iedzīvotāji. Daudzi no mums ļoti labi atceras, kā 1981. gada 1. aprīlī Latvijā pirmo reizi tika ieviests vasaras laiks, un tas nebūt nebija nekāds aprīļa joks, jo to darām jau gandrīz četrdesmit gadu. Sākot no 1997. gada, vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas pulksten 3 līdz oktobra pēdējai svētdienai pulksten 4. Eiropas Savienības direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.
Latvijas valdība, kā zināms, ir lēmusi, ka mūsu valsts kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas, un pēc jaunās direktīvas pieņemšanas gatava pāriet uz vasaras laiku, lai vakaros dienasgaisma būtu ilgāk, un tajā palikt pastāvīgi.
Tas nozīmē, ka, ja nekas nemainīsies, pulksteni grozīsim vēl tikai dažas reizes, bet šosvētdien varēsim baudīt garāko dienu gadā un pavasarī zaudēto stundu, pārregulējot pulksteņa rādītājus uz vasaras laiku, atgūt. Tā ir laba iespēja saplānot to arī kādai saturīgai aktivitātei. Izmantosim to!
25.10.2019.