Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Šokē visu Latviju

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 19.09.2024.

Burtu lielums

Šonedēļ visu Latviju šokēja „4. studijas” sižets. Vienā mirklī Madona kļuva slavena tuvu un tālu aiz pilsētas un novada robežām. Madonas novada pašvaldībai un, jo īpaši, Sociālajam dienestam būs daudz pūļu jāpieliek, lai uzspodrinātu savu tēlu, ja vien vispār var atmazgāties no kaut kā tāda, ka Madonas pilsētas centrā, bezpalīdzīgā stāvoklī, antisanitāros apstākļos, uz dzīvības un nāves robežas, visu aizmirsts un novārtā pamests atrodas vientuļi dzīvojošs 92 gadus vecs sirmgalvis.

Madonas novada pašvaldība katru gadu atvēl ļoti lielus līdzekļus sociālajai palīdzībai, sniedz iedzīvotājiem arī tādus pakalpojumus, kas citos novados nemaz nav pieejami.
Ir izveidots Sociālais dienests ar iespaidīgu darbinieku skaitu. Madonā vien, spriežot pēc saraksta kontaktos, ir deviņi, ieskaitot psiholoģi. Acīmredzot, viņu pienākumos neietilpst regulāra vientuļi dzīvojošo cilvēku apsekošana. Tas, ka Madonas novada pašvaldības Sociāla dienesta darbinieki pēc savas iniciatīvas pie iedzīvotājiem uz mājām nedodas un ka tādā situācijā ir vajadzīgs iesniegums vai kādam par to Sociālais dienests oficiāli jāinformē, izskanēja arī raidījumā.
Interesanti gan, kam tad tas būtu jādara, kam situācija, izmantojot pašvaldību resursus, tostarp Iedzīvotāju reģistru, būtu jāapzina, ja ne pašiem par nodokļu maksātāju naudu algotajiem sociālajiem darbiniekiem, nepieciešamības gadījumā sadarbojoties ar apvienību un pagastu pārvaldēm? Ne jau velti saka, ka par sociāliem darbiniekiem var strādāt tikai sirds cilvēki, kuri „aiz papīru kalniem" tomēr spēj saskatīt arī pašus cilvēkus.
Domāju, ka šī nu ir tā situācija, kad kādam vajadzētu uzņemties politisko atbildību un, iespējams, pat atkāpties no amata vai vismaz šajā skandālā iesaistītajai sociālajai darbiniecei prasties pašai un uzrakstīt atlūgumu.
Diemžēl mūsu valstī tas nav īsti pieņemts. Uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt, ka kāds no ministriem vai politiķiem šādās un līdzīgās situācijās ir uzņēmies atbildību. Kā, piemēram, savulaik finanšu ministrs Andris Piebalgs pēc „Bankas Baltija" bankrota vai premjers Valdis Dombrovkis pēc „Maximas" traģēdijas, kurš to pat izdarīja citu vietā. Kā izrādījās, šādu rīcību vēlētāji spēj novērtēt, jo abi valstsvīri arī pēc atkāpšanās veiksmīgi turpināja savu karjeru Eiropas Komisijā, bet Valdis Dombrovskis to veiksmīgi dara joprojām.
Sekosim, kādus secinājumus no tā visa izdarīs un kādas izmaiņas ieviesīs Madonas novada pašvaldība. Varbūt piedzīvosim laikus, kad vientuļi dzīvojošos iedzīvotājus tomēr apmeklēs sociālie darbinieki un apsekos, kādos apstākļos viņi dzīvo.

20.09.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px