Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Simtgades skumjā statistika

LAURA KOVTUNA

Autors • 19.04.2018.

Burtu lielums

Aprīlī gan ģimenē, gan starp kolēģiem un draugiem svinam vairākas jubilejas, vienmēr pajokojot par daudzajiem „aprīļa pilieniem". Latvijā dzimušo skaits pēckara periodā līdz 80. gadu vidum bija ar augošu tendenci, dzimstības bumu ar visaugstāko dzimušo skaitu visā 20. gadsimtā piedzīvojot arī manis pārstāvētajā – 1987. gadā, kad piedzima vairāk nekā 42 tūkstoši jaundzimušo. Tomēr jau ar 1989. gadu sākās dzimušo skaita samazināšanās, kas turpinās vēl joprojām.

Problēma ar demogrāfisko stāvokli valstī nav jauna, nupat nākuši klajā kārtējie Centrālās statistikas pārvaldes neiepriecinošie dati. Pagājušajā gadā dzimušo skaits bijis aptuveni par tūkstoti mazāks nekā gadu iepriekš, un arī 2018. gada pirmajos trīs mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits ir jau par 336 mazuļiem mazāks nekā 2017. gada attiecīgajā periodā.
Likumsakarīgi, visā Latvijā tiek pieņemti lēmumi par izglītības iestāžu reorganizāciju vai likvidēšanu, tai skaitā arī Madonas reģionā. Ar jauno mācību gadu Jāņa Zālīša Sausnējas pamatskola tiks slēgta, to pievienojot Ērgļu vidusskolai, jau gada sākumā Madonas novada pašvaldība lēma slēgt Madonas vakara un neklātienes vidusskolu, to pievienojot Madonas pilsētas vidusskolai. Ar jauno mācību gadu audzēkņu nepietiekamā skaita dēļ varētu tikt slēgta arī Mārcienas skola, kas pirms pāris gadiem jau piedzīvoja skolu tīkla optimizāciju, no pamatskolas pārtopot par sākumskolu. Esošajā skolas ēkā nākotnē varētu paplašināt pansionāta darbību. Skumja, bet asi reāla tendence Latvijas simtgades gadā…
Tikmēr Saeima izskatīšanai komisijās nodevusi izmaiņas Izglītības likumā, kas paredz, ka bērniem mācības 1. klasē būs jāuzsāk sešu gadu vecumā. Vairākuma sabiedrības noraidošā attieksme nav ņemta vērā, bet vismaz likumprojektā ir paredzēta legāla iespēja „pamatotas nepieciešamības" gadījumā mācības bērnam sākt gadu vēlāk, kā līdz šim – septiņu gadu vecumā. Šāda „nepieciešamība" būs pamatojama vai nu atkarībā no veselības stāvokļa un psiholoģiskās sagatavotības (ar ģimenes ārsta vai psihologa atzinumu – tāds nebūs nepieciešams, ja bērnam 6 gadi attiecīgajā mācību gadā apritēs laikā no 1. septembra līdz 31. decembrim), vai ņemot vērā vecāku vēlmi. No malas šķiet – lielisks „plāksteris": gan lai piepildītu tukšojošos skolas solus, gan – ātrāk papildinātu nodokļu maksātāju rindas.


20.04.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px