Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Par Dziesmu svētku pārveidi

Redakcija

Autors • 31.10.2013.

Burtu lielums

Divas dienas šonedēļ tika spriests par to, kā un vai Dziesmu un deju svētkus Latvijā vajadzētu reformēt. Konferencē „Dziesmu un deju svētki Latvijas simtgadei", kas notika Rīgas Latviešu biedrības namā, iepriekšējo svētku režisors Uģis Brikmanis pauda domu rīkot ikgadējus Dziesmu svētku pasākumus, kuri vestu uz lielo notikumu 2018. gadā. Brikmanis uzskata, ka vajadzētu virzīties prom no dalījuma paaudzēs, proti, nevajadzētu atdalīt skolēnu un pieaugušo Dziesmu svētkus.

Viņam oponēja vairāki citi diskusijas dalībnieki. Svētku virsdiriģents Mārtiņš Klišāns, piemēram, pauda šaubas, vai būtu iespējams un vajadzīgs mainīt gadu desmitiem ilgas tradīcijas.
Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja un topošā kultūras ministre Dace Melbārde norādīja uz gatavošanās nozīmi svētku rituālā, tādēļ iebilda pret ikgadējiem Dziesmu un deju svētkiem.
Konferencē izskanēja arī citas idejas par Dziesmu un deju svētku formāta pārveidošanu. Pagājušo svētku virsdiriģents Gints Ceplenieks ierosināja, ka varētu runāt par Dziesmu svētku mēnesi, kura laikā mēģinājumi un koncerti notiktu nedēļas nogalēs. Tas atslogotu dalībniekus, dodot iespēju arī viņiem izbaudīt svētkus.
Diskutējot par svētku programmu, tika secināts, ka ir jāatrod balanss starp tautā iemīļotu mūziku un jaunu autoru dziesmām. Izskanēja arī diskusijas par svētku gājiena pārvietošanu uz svētku sākumu un tā organizācijas uzlabošanas vajadzību.
Dace Melbārde solīja, ka šo un citas idejas izvērtēs Dziesmu svētku padome. Topošā ministre rosināja arī pašus dalībniekus aktīvāk piedalīties Dziesmu un deju svētku organizēšanā. Viņa uzsvēra, ka pašlaik svētki vairāk tiek rīkoti „no augšas".
Nākamie Dziesmu un deju svētki 2018. gadā sakritīs ar Latvijas simtgadi, tāpēc tiem iecerēts lielāks vēriens. Svētku plānošanu paredzēts sākt laicīgi, tādēļ jau tagad tiek apspriests gan nākamo Dziesmu svētku gājiens, gan dalībnieku noslogojums un svētku programma.
Trešdienas vakarā piefiksēju – kamēr spriedēji spriež, koristi un diriģenti strādā: Madonas kultūras namā kā ik nedēļu uz mēģinājumu diriģenta Jāņa Rijnieka vadībā bija pulcējušies Madonas jauktā kora „Madona" dalībnieki. Pieļauju, ka līdzīga aina bija kora „Lai top!" darba telpā Ļaudonā un citos mūsu kolektīvu mēģinājumos.
Gatavojot rakstus par mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu darbu iepriekšējiem Dziesmu un deju svētkiem, „Starā" jau esam publicējuši savu diriģentu un koristu viedokļus gan par Dziesmu svētku repertuāru, gan citām tēmām. Diemžēl nav pārliecības, ka šīs domas kādreiz kaut kur „augšā" tiktu ņemtas vērā.

Autore: INESE ELSIŅA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px