Jaunā koronavīrusa pandēmijas riski atcēluši vai pārcēluši ne tikai kultūras un sporta pasākumus, arī sabiedrisko un saimniecisko dzīvi, kā arī ierobežo un liek izvērtēt satikšanās iespējas un vajadzību klātienē.
Jau labu laiku, dzīvojot ārkārtējās situācijas apstākļos, par elku ir kļuvis jebkāds dators, jo lielākoties saziņa notiek digitāli, kontaktējoties e-vidē. Arī modernie mobilie telefoni būtībā ir tādi mazi, kompakti datori, bez kā savu ikdienu nevaram iedomāties.
Virtuālajā vidē sūtām vēstules, ziņas, fotogrāfijas, jautājam un saņemam atbildes. Uz vaicājumu par to, kā īsti pietrūkst un bez kā nekādi nevarētu iztikt, laikam atbildētu, ka pietrūkst tiešo kontaktu, jo daudzi šajā laikā distancējas, vēlas sazināties pa tālruni, tikai digitālajā vidē, darbojas attālināti, izmantojot modernās tehnoloģijas. Protams, uz laiku var arī tādā režīmā, taču vismaz žurnālista darbā nekas nespēs aizstāt tikšanos "aci pret aci" (kaut 2 m attālumā) un sarunu ar laikabiedriem tuvplānā.
Tāpat pavisam nevēlami būtu, ja ārkārtas situācija ieilgtu uz pusgadu vai ilgāk. Jau tagad daudzi uzņēmumi piedzīvo apgrozījuma kritumu, cieš ne tikai tūrisma, viesmīlības, pasākumu, transporta, reklāmas un citu pakalpojumu jomas. Arī mājražotāji, stādu audzētāji un tirgotāji ir uztraukušies, kur likt izaudzēto un saražoto, ja nedarbosies pavasara tirdziņi, var nenotikt arī tradicionālais pavasara stādu gadatirgus.
Arī šonedēļ lielākoties sarunās un ziņās figurē "Covid-19", piemērošanās dzīvei ārkārtējās situācijas apstākļos, paradumu maiņa un daudz jautājumu par veselību, simptomiem, kas mēdz būt gan saistībā ar daudzajiem citiem vīrusiem, gan koronavīrusu, arī aizdomām – vai tikai tas cilvēks, kas nošķaudās, neizplata "Covid-19". Arī datoriem mēdz uzklupt vīrusi, un jau zinām, ko tie var nodarīt – aizdomīgas ziņas labāk izdzēst.
– Cīņa ar jauno koronavīrusu – tā ir cīņa ar neredzamu ienaidnieku, – radiointervijā atzina Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, un grūti ir karot ar to, ko neredz. Neredzamais ienaidnieks var uzklupt ikvienam, tāpēc jāpiekrīt tiem, kas mudina stiprināt imunitāti un ievērot visus "spēles noteikumus".
Uz jautājumiem, cik ilgi turpināsies ar koronavīrusu saistītā krīze, kad beigsies pandēmija, kad tiks atcelti ārkārtējās situācijas ierobežojumi, konkrētu atbildi neviens nezina. Valsts prezidents Egils Levits gan mierina: – Vienmēr paturēsim prātā, ka šī situācija noteikti beigsies. To mēs pārdzīvosim.
5. aprīlī jau Pūpolsvētdiena, kas kristiešiem ievada Kluso nedēļu. Arī Lieldienas tomēr pienāks, un ir jāpierod, ka svētbrīdi var klausīties arī virtuālajā vidē.
03.04.2020.