Rit jaunā – 2021. – gada pirmā darba nedēļa. Pie lasītājiem aizceļojuši arī šāgada pirmie „Stara" numuri. Un mēs saviem lasītājiem sakām milzīgu paldies par uzticību šajā izaicinājumu pilnajā laikā. Īpaši priecājamies par vairāk nekā 2200 abonentiem, no kuriem daudzi „Staru" abonējuši ilgtermiņā, kas dod stabilitāti arī mums.
Tikmēr valdība gan šobrīd vairs nav tik stabila, ņemot vērā, ka otrdien Ministru prezidents Krišjānis Kariņš izteica neuzticību veselības ministrei Ilzei Viņķelei, pamatojot ar savlaicīga un visai sabiedrībai saprotama vakcīnu pieejamības plāna trūkumu –
vēl uz otrdien plānotās valdības sēdes sākumu tas aizvien nebija iesniegts. Lai gan jāteic, ka runas par veselības ministres demisijas pieprasīšanu izskanēja ne pirmo reizi. Premjers ne reizi vien paudis neapmierinātību ar Veselības ministrijas un ministres darbību saistībā ar „Covid-19" izplatības ierobežošanu.
Šobrīd plāns beidzot ir sagatavots, taču Ministru prezidents pauž neapmierinātību ar tajā paredzētajiem vakcinācijas tempiem. Plāns paredz diezgan gausu vakcinācijas procesu, kas iestiepjas vēl 2022. gadā. Premjers uzsver, ka ir jādara pilnīgi viss, lai varētu maksimāli ātri, jau līdz pirmajam ceturksnim, līdz pusgadam, vakcinēt krietni vairāk cilvēku, ja vien ir iespējams nodrošināt vēl papildu vakcīnas. Viņaprāt, arī šobrīd ienākušās vakcīnas vairāk „sēž noliktavā" nekā tiek potētas, turklāt brīvdienās nav strādāts, bet katra diena ir zaudēta iespēja. „Mums šī doma ir jāmaina," uzskata Krišjānis Kariņš. Tikmēr, piemēram, mūsu kaimiņvalstī Lietuvā sāka vakcinēt jau otrajā dienā pēc vakcīnu saņemšanas, un šobrīd notikusi jau trešā vakcīnu piegāde. Savukārt Eiropas Komisija trešdien apstiprinājusi vēl viena ražotāja – „Moderna" – „Covid-19" vakcīnu izmantošanai Eiropas Savienībā, tā ir gan lētāka, gan uzglabāšanas noteikumos tai nav izvirzītas tik augstas prasības.
Vēl trešdienas vakarā LTV1 raidījumā „Šodienas jautājums" kļuva zināms, ka apvienības „Attīstībai/Par!" Saeimas frakcija veselības ministra amatam virza tās priekšsēdētāju Danielu Pavļutu, kas savulaik Valda Dombrovska vadītajā valdībā bijis ekonomikas ministrs. „Pandēmiju uzvarēt mēs varam kopā. Valstij šis ir grūts un izšķirošs brīdis. Iziet no krīzes stiprākiem mums ļaus tikai atbildīga rīcība. Pirms paliks labāk, droši vien būs vēl grūtāk, bet mēs tiksim galā. Ceru uz koalīcijas partneru atbalstu un iespējami drīzu darba sākšanu," uzsver veselības ministra kandidāts. Uz laiku, kamēr Saeimā tiks apstiprināts jauns veselības ministrs, par veselības ministra pienākumu izpildītāju iecelts aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
8.01.2021.