Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kad apdraudējums vairs nešķiet tāls

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 21.05.2026.

Burtu lielums

Pēdējās nedēļās arvien biežāk pienāk paziņojumi par iespējamu apdraudējumu Latvijas gaisa telpā. Līdz šim to saņēma pierobežas novados dzīvojošie — Rēzeknē, Ludzā, Krāslavā. Skaidrs, ka, saņemot šādu šūnapraides ziņojumu, neomulīgi kļūst arī citur dzīvojošajiem. Tomēr otrdienas notikumi, kad ziņa viedtālruņos izskanēja arī Madonas, Cēsu, Valmieras, Preiļu un Smiltenes novadā, tur dzīvojošajos iedzīvotājos raisīja gaužām nepatīkamas sajūtas.

Tā ir patiesība – kamēr tas tieši neskar mūs, uz to raugāmies mierīgāk, bez liekiem satraukumiem. Brīdinājuma signāls otrdien daudziem sašūpoja ierasto pamatu zem kājām. Radās satraukums – kas notiks, kā jārīkojas, vai tuviniekiem, īpaši bērniem, viss ir kārtībā un vai visi ir drošībā.
Vēlāk pārrunājot notikušo, visvairāk pārsteidza fakts, ka ir ļoti daudz cilvēku, kas nemaz nezina, kā jārīkojas šādās situācijās, lai gan instrukcija ekrānos bija skaidra – doties telpās, ievērot „divu sienu principu", aizvērt logus un durvis. Šis jautājums liek aizdomāties, cik ļoti cilvēki iedziļinās drošības jautājumos, vai seko līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos, jo par rīcību apdraudējuma gadījumā regulāri runā un informē.
Katrs šis skaļais paziņojums telefonā uztrauc. Īpaši, ja tas tiek saņemts regulāri. Cilvēki meklē risinājumus, lai netiktu traucēts miers un ierastā ikdiena. Izskanēja viedoklis, ka telefoni uz nakti tiek izslēgti. Manuprāt, tas ir nepareizs solis. Ticu – ja spalgais troksnis pamodinātu naktī, kā tas vairākkārt ir bijis pierobežā dzīvojošajiem, miegs vairs nebūtu nevienā acī, tomēr ierīces izslēgt nevajag. Mums ir jābūt informētiem par notiekošo, jābūt gataviem rīkoties, lai būtu drošībā. Esmu pārliecināta, ka neviens nevēlas, lai šādas situācijas atkārtotos, lai būtu jāsatraucas par sevi, saviem tuvajiem un jāmeklē patvērums. Gribas mierīgas debesis, bez svešajiem droniem, kas ielido mūsu gaisa telpā un rada apdraudējumu. Nemaz negribas pieļaut domu, ka arī mūsu mīļajā zemē varētu būt karš.
Tomēr skaidrs ir viens, un to atzīst arī valsts aizsardzības struktūras – kamēr norisinās Krievijas agresija Ukrainā, tādu gadījumu atkārtošanās, kad Latvijas gaisa telpā ielido vai tai pietuvojas ārvalstu bezpilota lidaparāts, ir iespējama. Latvijas armija kopā ar NATO sabiedrotajiem pastāvīgi monitorē gaisa telpu, lai nodrošinātu spēju nekavējoši reaģēt uz potenciālu apdraudējumu. Ir pastiprinātas pretgaisa aizsardzības spējas uz austrumu robežas, nosūtot papildu vienības.
Mūs sargā, un tas šobrīd ir pats svarīgākais!

22.05.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px