Vārdu salikums „Covid-19" jau ir pavisam nogurdinājis, lai neteiktu kā citādāk; tāpat kā pandēmijas ieviestās izmaiņas globālā, valstiskā un ikkatra individuālā dzīvē. Tomēr nu jau manāma gaisma tuneļa galā, jo gaidāma vairāku ierobežojumu, tai skaitā ārkārtējās situācijas, atcelšana 9. jūnijā. Jācer vien, ka ar šo brīvlaišanu gaisma tuneļa galā neizrādīsies pienākošs vilciens… Citiem vārdiem – lai tik pēc neilga brīža dzīves vecajās sliedēs nenākas ierobežojumus atgriezt trīskārši.
Tas noteikti arī turpmāk būs atkarīgs no ikkatra apziņas un spējas ievērot piesardzības pasākumus. Lai gan ar jūnija sākumu jau ir atcelti vairāki ierobežojumi, tai skaitā veselības aprūpē, sportā, izglītībā, kultūrā un tūrismā, joprojām ir ieteicams distancēties citam no cita publiskās vietās, daudzviet jālieto sejas maskas, jāievēro higiēna, galvenokārt bieži mazgājot vai dezinficējot rokas.
Jūnija beigās tiks pārtraukta dīkstāves pabalstu izmaksa, bet vienošanās par atbalstu tūrisma nozarei joprojām nav panākta. Lai gan daudzviet izskan tāda informācija un arī paziņu lokā var vērot tendenci cilvēkiem vairāk izmantot vietējo tūrisma piedāvājumu, lauku tūrisma pārstāvji signalizē par jau drīzu daudzu uzņēmumu krīzi – daļai saimniecību rezervācijas apstājušās par 80-100%. Tiek atceltas jau veiktās rezervācijas, jaunas neienāk. Ir apstājušies visi grupu pasākumi – kāzas, korporatīvie pasākumi, semināri, nometnes utt. Kaut arī interese par rezervācijām ir gan no vietējiem, gan ārvalstu tūristiem, viņu pozīcija ir nogaidoša, un nereti konkrētas rezervācijas tā arī netiek veiktas.
Turklāt nu jau arī Eiropa ir atvērta, cilvēkiem ļauts ceļot un ieceļot no vairuma Eiropas valstu (vadoties pēc kumulatīvajām tendencēm, jeb – kur saslimušo skaits nepārsniedz noteiktos rādījumus), neievērojot 14 dienu pašizolāciju pēc šāda ceļojuma.
Lauku tūrisma un viesmīlības nozarē strādājošie cer uz tūristiem, ne politiķu solījumiem atbalsta sniegšanā – tiek gaidīti gan ārzemju, gan vietējie tūristi. Ir sākta arī kampaņa #AtklājLatvijuDroši.
Priekšā ir vasara un skaidrs, ka pēc saspringtā „Covid-19" laika daudziem gribēsies izvēdināt galvu. Lai gan jāapzinās, ka arī Latvija ir saistīta ar Eiropas ķēdīti – pakalpojumiem, tūrismu, pārvadājumiem un tamlīdzīgi, tomēr jāteic – cik vien iespējams, šovasar atbalstām un izvēlamies vietējo! Sākot ar vietējām zemenēm, augļiem un dārzeņiem, beidzot ar mūsu pašu atpūtas vietām un lauku tūrisma saimniecībām!
05.06.2020.