Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ir vieta uzlabojumiem

LAURA KOVTUNA

Autors • 08.09.2022.

Burtu lielums

Šonedēļ Aizsardzības ministrija (AM) mācību ietvaros divu dienu laikā iedzīvotājiem izsūtīja īsziņu ar aicinājumu iepazīties ar 72 stundu bukletu vietnē sargs.lv.

Divas problēmas – vietne netika galā ar tik lielu apmeklētāju skaitu, uzskatot to par kiberuzbrukumu, tādēļ uz brīdi nedarbojās. Aizķeršanās ātri tika izlabota, tādēļ varētu secināt – „nemācās tikai tas, kurš neko nedara", ko atzina arī AM pārstāvji un kiberdrošības eksperti. Šoreiz svarīgākais bijis nevis īsziņas saturs un tas, lai iedzīvotāji patiesi apmeklētu norādīto vietni, bet gan pats apziņošanas process, kas arī devis vajadzīgos secinājumus.
Tomēr problēma numur 2 – laikā, kad nemitīgi runājam par medijpratību, arvien pieaugošiem krāpniecības gadījumiem, kad tiek izmantoti arī oficiālo iestāžu (piemēram, Valsts policijas) nosaukumi, logo un citas atpazīšanas zīmes, mazliet mulsināja daudziem iedzīvotājiem mazpazīstamās vietnes sargs.lv
izmantošana. Turklāt īsziņas aicinājums apmeklēt norādīto vietni (tāda paša mazpazīstama nosaukuma mājaslapā) principā ir „labākajās" krāpniecisko īsziņu tradīcijās.
Nedaudz nesaistīta, bet problēma numur 3 – paralēli AM izsūtītajām oficiālajām „mācību īsziņām" vairāki iedzīvotāji no adresāta „Armija" saņēma īsziņu: „Jūs esat izvēlēts obligātajam dienestam Latvijas armijā", norādot datumu, kad it kā dienests jāuzsāk. Tomēr šīs esot krāpnieku (vai jokdaru) sūtītas īsziņas.
Kopumā secinot, prasītos lielāku konkrētību un „nesaduļķotu" informāciju iedzīvotājiem tik svarīgajos drošības jautājumos, bet labā ziņa ir tā, ka darbs pie iedzīvotāju apziņošanas ir uzsākts, tādēļ ir iespēja arī uzlabojumiem.
Šonedēļ tapa zināms, ka obligātais valsts aizsardzības dienests būs un nākamgad brīvprātīgajam dienestam rekrūši tiks atlasīti, izmantojot izlozes sistēmu. Nelielu vētru tika sacēlis izglītības un zinātnes ministres Anitas Muižnieces jautājums valdības sēdē par apsvērumiem, kādēļ dienests nebūs obligāts sievietēm. Atbildē tieši par Speciālo uzdevumu vienību (SUV) aizsardzības ministrs Artis Pabriks pauda, ka „50% vīrieši, 50% sievietes un vēl kaut kas" radītu vienību, „kas neko nevar izdarīt". Daudzi ministram pārmeta sievietes diskriminējošus izteikumus, tādēļ Nacionālie bruņotie spēki sīkāk skaidroja, ka SUV diskriminācijas pēc dzimuma nav; lai kļūtu par kaujinieka kandidātu, jāiztur psiholoģiskā izvērtēšana un jānokārto pieci fiziskie pārbaudījumi. Kopš neatkarības atjaunošanas nevienai sievietei neesot izdevies nokārtot NBS SUV kaujinieka pamatapmācības kursu. Atkal jāsecina, ka informācijas apritē labākais vēstījums ir tas, kas pausts skaidri un saprotami.

9.09.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px