Inflācija: naudas pirktspējas (reālās vērtības) krišanās, kas notiek, laižot apgrozībā lieku naudas daudzumu, kam nav preču un pakalpojumu seguma – bezkaislīgs svešvārda skaidrojums.
Jau laikus bija prognozēts, ka dzīvosim sliktāk, par visu maksāsim dārgāk. Inflācija taču! "Laižot apgrozībā lieku naudas daudzumu" – tātad pie naudas trūkuma mūsu maciņos, lai nopirktu preces un pakalpojumus, vainojams nav nedz karš, nedz dabas katastrofas, nedz neraža (aizvadītā vasara bijusi īpaši ražīga), bet gan attiecīgi cilvēki (Latvijā, Eiropā?), kas laiduši apgrozībā lieku naudu… Un valdības, kas rūpējas par savu pavalstnieku labklājību, tur neko nav varējušas darīt, tikai līdzjūtīgi spriedelēt – globāls process, savelciet jostas…
– Re, kā iepērkas, nu neesam taču vēl tik nabagi, – cits citu pieskatījām lielveikalos pirms Ziemassvētkiem un Jaungada. Un auto tik daudz, ka nav kur novietot. Taču svētki beigušies, dažā maciņā varbūt jau svilpo inflācijas vēji. Tā (inflācija) vēl pagaidām netraucē pirkt dienišķo maizīti un pienu, taču dažam liek padomāt, cik paliks pāri, kad samaksās par aizvadāmo ziemu siltumā un tīri nomazgājušies, uz gāzes vai elektriskās plīts izvārījuši arī gaļas zupu. Bet kā būs tālāk? Ja prognozē, ka litrs piena maksās latu, ja maizes cenu sola divkāršot… Bail pat paskaitīt.
Dzirdēju divas kundzes spriedelējam: kas tad lauciniekiem – pagrabi pilni, aizej uz kūti un paslauc pieniņu, ne viņiem par siltumu, ne par ūdeni jāmaksā. Kas attiecas uz daudzbērnu ģimenēm – vai tad trūkstot lietoto apģērbu, humānās palīdzības, vai kaimiņi un radi nevarot atdot sev nevajadzīgo. Bet pensionāriem jāiztiek tikai no pensijas…
Ir jau sava taisnība katram, taču lielāka taisnība ir tiem, kas saka – vissmagāk klāsies ģimenēm, kurās aug bērni. Paēduši jau varbūt būs, bet vai viņi izaugs par dāsniem, drosmīgiem, gaišiem cilvēkiem? Pieredze rāda – ne visi nabadzībā augušie ir tie devīgākie, nesavtīgākie, izpalīdzīgākie cilvēki, jo cīņā par izdzīvošanu attīstās ne tikai labākās rakstura īpašības. Tātad rodas inflācija arī dvēselēs, ja valda kaut kas tāds, kam nav seguma.
Ministru prezidents Ivars Godmanis gan reizēm sarunā daudz lieka un viņam vien saprotama. Cerību raisa apstāklis, ka savulaik taču pārdzīvojām "Godmaņa krāsniņas", iekšlietu ministra Mareka Segliņa atjauta, ka, palielinot algas policijas darbiniekiem, jāraugās, lai jūtams palielinājums tiktu arī tiem policistiem, "kas stāv uz ielas", nevis tas ieripo tikai neapšaubāmi gudro augstāko priekšnieku makos.
Autore: ASTRA ZAGORSKA