Jā, zaļa dzīve mums tai Latvijā. Ne velti ārzemnieki iecienījuši šurp ne tikai braukt ciemoties, bet arī sūtīt savus atkritumus.
Šonedēļ atbildīgie dienesti beidzot snieguši plašāku informāciju sabiedrībai saistībā ar izdegušo teritoriju Jūrmalā, kur 18. jūnijā 1,2 hektāru platībā izdega nelegālie atkritumi. SIA „PRIMA M" apsaimniekotajā teritorijā starp nelegāli uzglabāto plastmasas atkritumu ķīpām bijuši arī nešķirotie sadzīves atkritumi, tai skaitā inspektori uzgājuši baterijas, elektrības vadus un aerosola pudeles, kas, iespējams, kādas reakcijas rezultātā varēja izraisīt aizdegšanos. Tomēr visu vēl skaidro izmeklēšanā.
Kas visā šajā stāstā nepatīkami pārsteidz, ir nelegālo darboņu cinisms, atbildīgo dienestu tūļāšanās un nesodāmības izjūta. 27. jūnijā valdība lēma no izdevumiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 700 000 eiro nelegālās atkritumu glabātavas sakārtošanas darbiem. Jo uzņēmumam, kurš visu šo putru ievārīja un par nelegāli ievestajiem atkritumiem noteikti saņēma ne to mazāko samaksu (jo diez vai te iztika bez maksāšanas tālāk, lai šo mēslu kalnu ilgstoši neviens nepamanītu), tādu līdzekļu vienkārši neesot.
Var tikai just līdzi tuvākajām saimniecībām, virs kurām nogāzušies degošas plastmasas dūmi un pelni un kuras, visticamāk, vēl tikai skars īstās šīs vides katastrofas sekas. Bažas par savu veselību, kaitīgo ietekmi uz apkārtējo vidi… Tādēļ piešķirtie 700 tūkstoši nodokļu maksātāju naudas varbūt nav pat sliktākais mērķis, kur valdība savas bezdarbības dēļ ir izgāzusi līdzekļus. Vismaz beidzot šie atkritumi tiks aizvākti. Un šo varētu ierosināt kā otru „Lielās talkas" datumu.
Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Inga Koļegova gan steidza uzteikt savu līdzšinējo iejaukšanos nelegālās atkritumu izgāztuves darbībā: „Ja ugunsgrēks nebūtu izjaucis šīs lietas risināšanu, mēs šīs vasaras laikā būtu panākuši, ka atkritumi tiek aizvākti un teritorija ir tīra."
Kad tantiņa dārzā sadedzina pudeli vai kaimiņš svilina pērnās lapas, klāt ir tiesībsargi, uzliek sodu, un otrreiz šādas darbības parasti vairs neatkārtojas. Kas traucēja izlēmīgi rīkoties, atklājot šāda mēroga nelegālo izgāztuvi?
„Labi" gan, ka par iespējamiem Latvijas Televīzijas drona, kas tika izmantots ziņu sižeta filmēšanai un šīs postažas parādīšanai skatītājiem, iespējamiem pārkāpumiem ir reaģēts zibenīgi. Ar dronu no augšas trāpījies nofilmēt arī Nacionālo bruņoto spēku helikopteru, dzēšot ugunsgrēku, kas esot nepieņemams un pilnīgi neattaisnojams risks. Par to varētu tikt piemērotas sankcijas Latvijas Televīzijai.
30.06.2017.