Jau gandrīz nedēļa ir apritējusi, kopš esam izdarījuši savu izvēli Eiropas Parlamenta vēlēšanās, — gan tie, kas aizgāja uz vēlēšanu iecirkņiem un nobalsoja, gan tie, kuri izlēma tajās nepiedalīties un līdz ar to savu balsi atdot citiem.
Jau gandrīz nedēļu tiek apspriesti vēlēšanu rezultāti, pašu ievēlētie deviņi Latvijas pārstāvji EP, kuru sastāvā gan vēl var būt niecīgas izmaiņas. Visai reāli turpināt darbu EP ir Inesei Vaiderei, kura „Jaunās Vienotības" sarakstā ir trešā populārākā un pirmā, kas palikusi aiz borta. Un nu viņas liktenis ir Valda Dombrovska rokās, kurš vēlēšanās ir guvis lielāko vēlētāju atbalstu, saņemot visvairāk plusu. Visu izšķirs viņa lēmums. Pēc valdības izvirzīšanas eirokomisāra amatā droši vien retais tikai šaubās, ka V. Dombrovskis izlems atteikties no EP deputāta pienākumu pildīšanas par labu darbam Eiropas Komisijā, kas pavērs iespējas I. Vaiderei darboties Eiropas Parlamentā.
Vispār Eiroparlaments jau ir ļoti gards kumosiņš. Ne jau velti tur nokļūt tiecas gan tie, kas tajā darbojas ilgus gadus, gan tie, kuriem ievēlēšana ir otrā vai trešā; gan spēcīgas personības, zinātņu doktori un profesori, gan pat ar pamatskolas izglītību; gan ar vairāku svešvalodu zināšanām, gan nepārvaldot nevienu – pat ne angļu valodu, bez kuras prasmes kaut vai vidusskolas līmenī ir grūti iztēloties darbu tādā līmenī.
Taču materiālais nodrošinājums, sociālās garantijas, dažādas piemaksas nav salīdzināmas ar algu līmeni tepat mūsu Saeimā vai valdībā, lai gan arī tās ir gana augstas. Turklāt turpina palielināties. Ne jau velti savu sašutumu TV24 diskusiju raidījumā „Preses klubs" par kārtējo ieplānoto palielinājumu nespēja slēpt pat bijušais veselības un aizsardzības ministrs Vinets Veldre, kurš, to komentējot, sacīja, ka tik nabadzīgā valstī varbūt valdībai un parlamentam beidzot pietiek sev tās celt. Vai tiešām revolūciju gribot izsaukt uz sevi?
Tā valsts augstākajām amatpersonām – Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, Ministru prezidentam, Satversmes tiesas priekšsēdētājam un Augstākās tiesas priekšsēdētājam – piemērojot koeficientu "septiņi", 2025. gadā maksimālā bruto mēnešalga būs 8946 eiro salīdzinājumā ar 8440 eiro šogad. Ministru algas 2025. gadā būs 7924 eiro. Saeimas deputātu algas – 4473 eiro.
Savukārt Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā mēnesī saņems 10 377 eiro pirms nodokļu nomaksas un vēl dažādas piemaksas.
14.06.2024.