Pagājušās sestdienas rītā Madonu pāršalca traģiska vēsts. Izceļoties ugunsnelaimei kādā daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī, bojā gāja cilvēks, viņu glābējiem neizdevās glābt, jo novēloti tika gan pamanīti dūmi, gan izsaukta palīdzība.
Kad noskaidrojās, ka dzīvoklī nebija uzstādīts dūmu detektors, kas šoreiz izrādījās dzīvības cenas vērts, daudzi, ieskaitot skeptiķus, sarosījās, un beidzot arī viņiem pielēca, ka dūmu detektors dzīvoklī vai mājā nav lieka greznība, bet šādas prasības tiek izvirzītas, domājot par mūsu drošību.
Turklāt beidzamā gada laikā pirms šādu noteikumu stāšanās spēkā dūmu detektorus iespējams iegādāties par pieņemamu cenu, un ir arī izvēles iespēja. Vienīgi jāatrod piemērotākā vieta tā uzstādīšanai, lai, cepot, vārot un šmorējot virtuvē, bez vajadzības agrā rīta vai vēlā vakara stundā ar viltus trauksmi netracinātu savus kaimiņus.
Droši vien ir arī īstais brīdis (kaut vai aptaujas veidā), negaidot ugunsdzēsēju un glābšanas dienesta oficiālās pārbaudes, pašiem vai kopā ar māju apsaimniekotāju noskaidrot, cik dzīvokļos ir uzstādīti dūmu detektori un cik lielā daļā šī prasība, apdraudot savu un līdzcilvēku dzīvību, joprojām tiek ignorēta.
Šajās dienās ar lielu satraukumu un vēl lielāku neticību sekojām, kā attīstīsies notikumi pēc Dānijas tiesas 14. februārī pieņemtā lēmuma neatbrīvot tur apcietinājumā esošo Kristīni Misāni. Vai tiešām viņa jau 20. februārī tiks izdota Dienvid-āfrikas Republikai, neņemot vērā šajā valstī neciešamos apstākļus cietumā, to, ka viņai tur draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām?
Šāda varbūtība daudzos raisīja sašutumu par Latvijas valdības nespēju kārtējo reizi aizstāvēt savas valsts pilsoņus, to, ka acīmredzot Dānijas tiesa nebija pamanījusi, ka Latvija jau vairāk nekā 15 gadu ir pilntiesīga ES dalībvalsts, kur pilsoņus ir aizliegts izdot trešajām valstīm, kāda nenoliedzami ir Dienvidāfrikas Republika.
Neticami, bet vakar piedzīvojām patīkamu pārsteigumu – Dānijas tiesa apstiprināja Dānijas ģenerālprokurora lēmumu atcelt Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai un arī pats Dānijas ģenerālprokurors esot atzinis, ka viņa esot jāizdod Latvijai.
Sagaidāms, ka Kristīne Misāne arī tiks izdota Latvijai pēc vairākiem apcietinājumā pavadītiem gadiem Dānijā.
Cerēsim, ka šai ziņā nekas negaidīts vairs nenotiks un Kristīne Misāne patiešām atgriezīsies dzimtenē.
21.02.2020.