Saausīties un aizdomāties lika pirmajā brīdī brīnišķīga vēsts, ka nu būs laiks lasīt līdz šim neizlasīto Šekspīru. Vēlāk jau noskaidrojās, ka Šekspīrs tiks ņemts līdzi uz cietuma kameru, jo brauciens ar automašīnu 8. martā, ak vai, ne jau tai skaidrākajā prātā (kā sekas no Starptautiskās sieviešu dienas?), beidzies ar policijas uzrakstītu protokolu un piemēroto sodu. Bet sods par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola ietekmē šobrīd ir vērā ņemams.
Ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1 promili, bet nepārsniedz 1,5 promiles, naudas sods velosipēda un mopēda vadītājam ir 120 eiro apmērā, bet cita transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no 5 līdz 10 diennaktīm, uzliek naudas sodu no 850 līdz 1200 eiro un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz diviem gadiem. Ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, uzliek naudas sodu velosipēda un mopēda vadītājam 170 eiro apmērā, bet cita transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no 10 līdz 15 diennaktīm, uzliek naudas sodu no 1200 līdz 1400 eiro un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz četriem gadiem. Šai kontekstā Šekspīrs, iespējams, teiktu, ka „Saprātīgums ir labākā varonības iezīme", un arī svētkos ir vērts, pirmkārt, būt varonīgiem.
Vakar pirmo reizi Latvijā norisinājās vēl kāda akcija, saistīta ar šoferu saprātīgumu. Ātruma kontroles maratons sākās ceturtdienas rītā jau no pulksten 6 un ilga divdesmit četras stundas. Valsts policija šai laikā intensīvi kontrolēja atļautā braukšanas ātruma ievērošanu, un ne jau tikai mūsu valstī vien. Savdabīgais maratons vienlaicīgi notika visā Eiropā, sadarbojoties visām ar ceļu satiksmes drošību saistītajām institūcijām. Ātruma kontroles maratona mērķis – atturēt transportlīdzekļu vadītājus no pārkāpumu izdarīšanas, kas saistīti ar atļautā braukšanas ātruma ievērošanu, un aicināt autovadītājus izvēlēties braukšanas ātrumu, kas ir drošs pašiem un pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Statistika Latvijā ir visai skarba un liek meklēt risinājumus, lai situāciju uzlabotu. Šogad trīs mēnešos uz Latvijas ceļiem ievainojumus guvuši 814 satiksmes dalībnieki, bet dzīvību zaudējuši 39 cilvēki. Savukārt par pārsniegtu atļauto braukšanas ātrumu šoferiem noformēti 19 730 administratīvā pārkāpuma protokoli. Sodu un kontroles sistēma mudina un ilgtermiņā liek ievērot likumu, bet atrisina nebūt ne visas problēmas. Mazliet novārtā paliek brīvās gribas jautājums, uz ko vairāk rosina piesauktais Šekspīrs: „Mūsu personība – dārzs, bet mūsu griba – dārznieks tajā."