Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Bez atklātības nekā nebūs

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 29.10.2020.

Burtu lielums

Oktobra nogale visai negaidīti Madonas novadā iezīmējās ar atklāto inficēšanās un jauno koronavīrusa gadījumu strauju kāpumu. Nepilnas nedēļas laikā pozitīvo „Covid-19" testu skaits no sešiem palielinājās līdz astoņpadsmit, bet trešdien uzzinājām, ka tas ir pieaudzis vēl par diviem, un nav zināms, kāda būs bijusi ceturtdiena: tas atklāsies šovakar.

Šī sērga beidzamajās divās nedēļās ir izplatījusies 88 pašvaldībās. Visvairāk atklāto inficēto ir Rīgā, sasniedzot visai zīmīgu ciparu – 999 (dati 28. oktobra rītā). Vecpiebalgas novadā inficēto skaits ir desmit reizes mazāks, bet arī to veido divi devītnieki (99).
Toties joprojām brīvi no kovida ir mūsu tuvākie kaimiņi – Cesvaine, Ērgļi, Lubāna. Savukārt Varakļānu novadā ir viens inficētais.
Valdība, lai apturētu infekcijas izplatību, teju vai katru dienu nosaka jaunus ierobežojumus. Vakar Saeima konceptuāli atbalstīja sodu ieviešanu par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās, kur to nosaka normatīvie akti. Varbūt naudas sods līdz 50 eiro patiešām līdzēs un liks mainīt attieksmi. Varbūt kādam pietiks ar brīdinājumu, lai ne tikai nēsātu masku, bet arī ievērotu pašdistancēšanos, arī tur, kur to neprasa normatīvie akti, bet liek veselais saprāts vai vienkārši piesardzība.
Lai nekļūtu par kārtējo ciparu skumjajā statistikā, ir gan jāpaļaujas uz sevi, gan jāieklausās epidemiologu, ģimenes ārstu un citu veselības nozares speciālistu rekomendācijās – 2 m cits no cita, masku lietošana publiskās vietās, galvenokārt, lai aizsargātu citus, nekādu privāto burziņu un dzimšanas dienas ballīšu, bet, ja nu tomēr gadās kaut kādā veidā saskrieties ar bīstamā vīrusa pārnēsātāju, neslēpt šo faktu ne tikai no pašiem tuvākajiem, bet arī no tiem, ar kuriem ikdienā sanāk biežāk komunicēties.
Var taču noteikt visstingrākos ierobežojumus, var pat atkārtoti izsludināt ārkārtējo situāciju valstī, bet, kamēr nebūs atklātības pašu starpā, arī vīrusa izplatību būs grūti apturēt.
Turpretī, ja rīkosimies atbildīgi, būsim atklāti un savus līdzcilvēkus informēsim uzreiz pēc kontaktēšanās ar inficēto vai pozitīva „Covid-19" testa saņemšanas, nevis pēc vairākām stundām vai pat dienām, esmu pārliecināta, ka tāpēc jau neviens par persona non grata nekļūs.
Cerams, ka arī vecāki šajās dienās – Helovīna jeb Visu svēto dienas priekšvakarā – sekos savu bērnu gaitām, vai tie nedodas bičot saldumus pie tuvākiem vai tālākiem kaimiņiem un – galvenais – pie nepazīstamiem cilvēkiem, lai nesanāktu tā, ka kāroto našķu vietā atnes kovidu…


30.10.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px