Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vienotība “Melnās kafijas vakarā”

Redakcija

Autors • 10.12.2010.

Vienotība “Melnās kafijas vakarā”
Burtu lielums

Sniegoti balta ir 30. novembra diena. Dzerot melnu kafiju Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, ievēroju – uz galda nav cukura, bet tikai rupjmaize un ievārījums.

Kad skolotājas Edītes Zaubes un Ošupes pagasta pārvaldes vadītāja Aigara Šķēla vadībā mēs, desmit Degumnieku pamatskolas skolēnu, devāmies uz "Melnās kafijas vakaru" Rīgā, Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA), nenojautām, cik svinīgā un patriotiskā pasākumā piedalīsimies.

Pirmais pieturas punkts, iebraucot Rīgā, bija „Lido" centrs. Tur mēs, skolēni, izmantojām laiku lietderīgi – paslidojām.

Tālāk devāmies uz Nacionālo aizsardzības akadēmiju, kur notika svētku pasākums.
Izstaigājām NAA muzeju, kur apskatījām kadetu veidotos mākslas darbus, kā arī visu, kas saistīts ar skolas dzīvi.

Uzzinājām arī „Melnās kafijas vakara" vēsturi. Beidzoties cīņām pret Bermontu, Kara skola 30. novembrī atgriezās Rīgā, lai atsāktu pārtrauktās apmācības. Pēc grūtā pārgājiena no Jelgavas vakariņās nekā cita nebija, ko likt galdā, kā vien melna kafija, marmelāde un rupjmaize. Tā dzima tradīcija, kas tika ievērota visu Kara skolas pastāvēšanas laiku. Katru gadu "Melnās kafijas vakara" tradīciju turpina Nacionālā aizsardzības akadēmija.

Svinīgajā pasākumā tika nosaukti brīvības cīņās pie Vareļiem un pie Daugavas tiltiem Rīgā kritušo 14 kadetu vārdi. Zālē, lai sēstos pie "Melnās kafijas vakara" galdiem, bija ieradušies viesi, tostarp Latviešu virsnieku apvienības (LVA) virsnieki, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, starp viņiem – arī mēs no Degumnieku pamatskolas. Vakara gaitā klausījāmies uzrunas, baudījām cigoriņu kafiju, rupjmaizi un ievārījumu, jo tādas vakariņas saņēma Kara skolas audzēkņi pēc uzvaras kaujā ar Bermonta armiju 1919. gada rudenī. Sarunājāmies ar kadetiem un kopīgi nodziedājām gan valsts himnu, gan arī karavīru dziesmas.

Šis brauciens bija kā mācību ekskursija Latvijas vēstures zināšanu papildināšanai. Par šo ielūgumu liels paldies Latviešu virsnieku apvienībai.

Paldies arī Ošupes pagasta pārvaldei par transportu.

Autors: ARNIS KRĒSLIŅŠ,
Degumnieku pamatskolas
6. klases skolnieks

Foto no LVA hronikas

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px