Ziņa par Madonas novada pašvaldības izpilddirektores Vitas Robaltes atbrīvošanu no darba pašvaldībā, kas kā pērkons no skaidrām debesīm nodārdēja laikrakstā „Stars" un reģionālajā televīzijā. Esam pilnīgā neizpratnē, tāpēc vēlamies ar šī paša laikraksta starpniecību prasīt no Madonas novada pašvaldības vadības sniegt konkrētu un novada sabiedrībai skaidri saprotamu skaidrojumu par konkrētiem jautājumiem.
1. Kā cilvēks, kurš uzsāka savu darbību novada pašvaldībā ar neizsīkstošām darba spējām, zināšanām, ātru un konkrētu rīcību, risinot visdažādāko jomu jautājumus gan pagastos uz vietas (vairākkārt vadot pat divu pagastu dzīvi un veicot darbus domē), gan domes struktūrās pieliekot savas zināšanas un prātu – gan pašvaldības īpašumu sakārtošanā, kas gadiem netika veikts, gan būvniecības norisēs, komisiju darba uzlabošanā, gan jebkurā citā jomā -viss mutuļoja nepārtrauktā darba ritmā, un beidzot Madonas puse bija atmodusies kā no dziļa snauda -, nepilna gada laikā spēja kaut ko tik pretlikumīgu un no sabiedrības slēpjamu paveikt, ka momentāni izsludinātajā domes ārkārtas sēdē netika dota iespēja piedalīties pat presei (mūsu atklātības laikmetā, kaut gan Madonas mājaslapā tā netika izsludināta kā slēgtā sēde, kad sabiedrība tiek aicināta lemt par domes darbībām, kur nu vēl prese), deputāti steigā – pat neuzklausot V. Robaltes paskaidrojumus, jo, kā redzams, viņa nav varējusi tur piedalīties attaisnojošu iemeslu dēļ, paļaujoties tikai uz to, ka domes priekšsēdētājs un abi vietnieki paziņo, ka V. Robalte zaudējusi viņu uzticību (tā varēja secināt pēc televīzijas sižeta), un izteikt neuzticību, un ar privātās kompānijas atzinumu ar dažādu likuma pantu uzskaitījumu, bez konkrētu pārkāpumu analīzes (laikraksta 14.08.2020. numurā), ar roku pacelšanu, izdzēsa kāda cilvēka darba gaitas, ieplānotos un iesāktos, kā arī paveiktos darbus noslaukot kā nebijušus kā vislielākajai korumpantei vai krāpniecei.
Vai šobrīd, kad atkal ir izsludināts konkurss uz divu pagastu pārvaldnieka amatu – Mētrienas un Praulienas, kāds no Madonas novada pašvaldības darbiniekiem ir spējīgs vadīt divas pagasta pārvaldes un veikt savus pienākumus arī domē?
2. Vai Madonas domes juristu pulks ir tik mazkvalificēts, ka nespēj tulkot likuma pantus par pārkāpumiem darba lietās, ka domei jāpasūta slēdzieni privātām kompānijām? Cik konkrēti šis pasūtījums izmaksāja, un kurš sedza izmaksas?
3. Konkrēti cik, kādus un kam V. Robaltes nelikumīgās darbības radījušas zaudējumus? Kādas koruptīvas darbības V. Robalte veikusi, darbojoties kā izpilddirektore Madonas pašvaldībā, ja pēkšņi viņai nevar uzticēties?
4. Uz kura sirdsapziņas ir steigā sasauktā domes ārkārtas sēde 10.08.2020., labi zinot, ka V. Robaltei šinī datumā jābūt Rīgā uz tikšanos ar būvniekiem. Tātad tas ir izdarīts apzināti, šķiet, lai, piedaloties klātienē, V. Robalte nepateiktu ko tādu, kas vienam otram varbūt ļoti nepatiktu, un kur šeit ir kādam godaprāts (presē un televīzijā saka, ka V. Robalte zināja, bet neieradās)?
5. Kāda atbildība jāuzņemas V. Kučinskai, abu pārvalžu vadītājiem un M. Beloragam, kuri sen zināja, ka beidzot ir jāpabeidz Kalsnavas komunālā uzņēmuma reorganizācija, kas iecerēta jau gadiem? Jo Kučinskas pēdējais pilnvaru termiņa pagarinājums tā arī tika formulēts – līdz reorganizācijai (tā vienmēr tika skaidrots Kalsnavas pagasta iedzīvotājiem par sūdzībām V. Kučinskas darbībā), kad 2020. gada 24. janvārī, pieņemot lēmumu par reorganizāciju, V. Kučinskai pēc mēneša, 24. februārī, beigsies pilnvaru termiņš, bet jābeidz uzņēmuma reo rganizācijas darbības. Vai tas bija „jānosapņo" V. Robaltei, kas novada pašvaldībā strādāja tikai trīs mēnešus, „dzēšot" daudzas un dažādas ielaistās lietas vairākos pagastos un domē? Vai šī minēto amatpersonu rīcība nebija tīša, un vai tas neliecina par V. Robaltes „uzmešanu"?
Protams, 9. jūlijā saņemot izziņu no Uzņēmumu reģistra par to, ka V. Kučinskas paraksti ir nederīgi, V. Robalte tīri cilvēciski droši vien bija šokā, jo visus reorganizācijas dokumentus bija parakstījusi arī pati. Lai reorganizācija nebūtu jāatceļ, izmisumā izdarīja šīs nelikumīgās darbības viena pati ar atpakaļejošiem datumiem. Kādu kaitējumu V. Robaltes darbības radīja Kalsnavas komunālā uzņēmuma reorganizācijā – vai reorganizācija apturēta, anulēta, pabeigta vai viss izpildīts? Kāds kaitējums tad radies?
Kāpēc V. Kučinska atļāvās nebrīdināt reorganizācijas komisiju par savu pilnvaru termiņu un, neesot nekādai atbildībai par reorganizācijas likumīgu pabeigšanu, kā liels speciālists jau ar 30. aprīli pieņemta Bērzaunes komunālajā uzņēmumā kā konsultante organizatorisko darbu veikšanā? Ko viņa organizēs ar šādu attieksmi un savu nostāju likumu ievērošanā (konsultanti līdzīgi kā Rīgas domē). Vai turpmāk katram kapitālsabiedrību vadītājam būs savi konsultanti?
6. Vai V. Robaltes atbrīvošana ar ierakstu „zaudējusi darba devēja uzticību" ir adekvāts un samērojams sods par izdarīto pārkāpumu – neredzēja, ka pārvaldnieks neveica iepirkumu, bet trīs uzņēmumu aptauju, jo apkures katlu iegādes summa mazliet pārsniedza atļauto.
7. Vai šie pārkāpumi V. Robaltes darbībā „atrasti", lai beidzot varētu tikt no viņas vaļā, jo ar savu darbu un prasībām arī citiem veikt savus pienākumus godprātīgi un kvalificēti, kā arī gadiem „neievērotu" dažādu pārkāpumu atklāšana un vēlēšanās tos novērst daudziem nebija pieņemama. Nav jau vienkārši un viegli atnākt uz svešu darbavietu, kur ne jau visi tevi sagaida labvēlīgi un tu nezini, kurš ir kura draugs un kuru tu nedrīksti aizskart, kuru – drīksti. Droši vien, ka pieļautas arī kādas kļūdas, jo kurš dara, tas kļūdās. Ne visiem gribas atmosties no tik patīkamā snauda vai izbeigt savas gadiem ierastās nelikumīgās darbības u. c. Kā šķiet, nevienam nav vajadzīga kārtība, jo gadiem pierasts dzīvot mierīgi, netraucēti.
8. Vai V. Robalte ir izmantojusi pašvaldības resursus personīgajām vajadzībām? Vai šis gadījums ar V. Robaltes rīcību Kalsnavas komunālā uzņēmuma reorganizācijā ir tik unikāls, ka izraisīja Madonas novada pašvaldības vadības un deputātu šādu balsojumu, vai kāds pirmo reizi par tādiem gadījumiem ir dzirdējis?
Vēlamies zināt – kas īsti notiek mūsu pašvaldībā? Ceram, ka domes vadībai pietiks godaprāta visu atspoguļot, nevis turēt slepenībā, lai iedzīvotāji spētu uzticēties arī pašai pašvaldībai.
25.08.2020.