Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Tauta nāks un teiks savu vārdu!

Redakcija

Autors • 31.07.2008.

Burtu lielums

Laikraksta "Stara" 24. jūlijā publicētajā aptaujā par tautas nobalsošanu sakarā ar "Grozījumiem Latvijas Republikas Satversmē" viena no aptaujas dalībniecēm Ruta no Meirāniem saka, ka daļa cilvēku šaubās, vai vērts piedalīties referendumā, jo ko tas mainīs. Rutas kundze, tieši tāpēc, lai kaut ko mainītu vai grozītu, arī notiks šī tautas nobalsošana.

Jūs sakāt, ka mēs laukos esam mēmi un maziņi, mūsu balsis kaut kur pazūd, pat ja mēs piedalāmies. Nepiekrītu. Mēs laukos neesam mēmi un maziņi, ir tikai visiem jārunā, nevis ar savu mēmo klusēšanu un pesimismu jāpadara sevi par maziņiem. Mūsu balsis nepazūd, bet to izrādās par maz, jo daudzi no mums klusē un nemaz neiet balsot. Var pazust vai tikt noslēptas desmit, simts balsis, bet, ja tādu būs tūkstoši, tās nepazudīs, jo tādu daudzumu nenoslēpsi.

Inta no Kārzdabas saka: „Kāda jēga referendumam un iespējai atlaist Seimu, jo pēc tam tie paši politiķi vien būs jāievēlē". Intas kundze, referendumam ir liela jēga. Vispirms mums ir iespēja panākt tautai tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu. Pēc tam jaunajās Saeimas vēlēšanās mēs katrs savā izvēlētajā sarakstā varēsim izsvītrot kaut vai visus deputātu kandidātus, atstājot tikai tos, kam uzticamies.

Pajautāsim sev, vai pašreizējā Saeima ar saviem darbiem ir pelnījusi to, ka to atlaiž? Šai sakarā gribētos citēt latviešu dzejnieces un dramaturģes Māras Zālītes vārdus („Latvijas Avīze", 26. jūlijs): "Diemžēl man jāsaka tie smagie vārdi: šī Saeima ir visneveiksmīgākā visā Latvijas vēsturē, ieskaitot pirmskara laiku. Šāda Saeimas atkarība no vadošām ekonomiskajām aprindām vēl nav pieredzēta. Patiesībā izveidojusies ļoti īpatnēja situācija: neatkarīgas valsts parlaments nav neatkarīgs. Šī Saeima ir arī ļoti nekvalificēta: daudziem tajā nav ne mazākās sajēgas par valsts lietām. Tā nav simts viedo galvu Saeima, jo daudzi ir pasīvi un neko neietekmē, neviens viņus pat nepazīst."

Nevaru nepiekrist cienījamās Zālītes kundzes vārdiem un domāju, ka šim viedoklim par pašreizējo Saeimu piekritīs arī daudzi citi balstiesīgie Latvijā. Uzskatu, ka pašreizējā Saeima ir pelnījusi tūlītēju atlaišanu, bet kas to darīs? Mūsu prezidents, kuram vienīgajam ir tiesības ierosināt jautājumu par Saeimas atlaišanu, to nedarīs mums visiem zināmu iemeslu dēļ, proti, ja referendumā tauta neatbalstīs Saeimas atlaišanu, no amata būs jāatkāpjas pašam prezidentam. Savukārt tautai šādas tiesības liedz pašreizējā Saeima. Mums atliek vēl viena iespēja – iegūt šīs tiesības ar "jā" balsojumu tautas nobalsošanā 2. augustā.

Iesim visi uz referendumu un izteiksim savu attieksmi Saeimas atlaišanas sakarā!

Neklausīsimies tos, kas aicina nepiedalīties referendumā! Mēs ļoti labi zinām, kuri tie ir un kāpēc viņi tā dara – viņi cer, ka referendumā piedalīsies mazāks skaits balsstiesīgo nekā nepieciešams, un tad varēs pateikt, ka, lūk, tauta nevēlas iegūt tiesības atlaist Saeimu. Tautas maldināšanai un iebiedēšanai arī nobalsojamais jautājums noformulēts tā, ka var nodomāt – balsojot ar "jā", gandrīz visu Latviju apgriezīs otrādi. "Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē" – skan vareni un varbūt pat biedējoši. Kāpēc gan nevarēja skaidri un tautai saprotamā valodā ierakstīt – „Dosim tautai tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu" – „jā" vai „nē".

Jā, ko tikai nedara „augstie kungi", lai tikai nedotu tautai tiesības šos „nogrēkojušos kungus" padzīt no viņu iesildītajiem sēdekļiem. Bet nepriecājieties par agru, kungi! 2. augustā tauta nāks un teiks savu vārdu!

Autors: Roberts Veips
Barkavā


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px