Šodien, 8. oktobrī, aprit tieši 100 dienas, kopš 1. jūlijā tika sasaukta pirmā domes sēde jaunizveidotajos novados, tai skaitā arī Madonas novadā.
No pieteiktajiem sešiem vēlēšanu sarakstiem domē ievēlēti deputāti no visiem sešiem sarakstiem. Kopā novadā novēlējuši 35,69% balsstiesīgo iedzīvotāju. Pavisam domē ievēlēti 19 deputāti: Latvijas Reģionu apvienība, Latvijas Zemnieku savienība –
8 deputāti; „Jaunā Vienotība" – 3 deputāti; Nacionālā apvienība – 3 deputāti; „Latvijas attīstībai" un Politiskā partija „Izaugsme" – 2 deputāti; Jaunā konservatīvā partija – 2 deputāti; saraksts „Vienoti Latvijai" – 1 deputāts.
Vēlēšanu rezultātus diezgan precīzi varēja paredzēt, ņemot vērā pie varas esošo izmantotos pieejamos resursus, vēlētāju muļķošanu un spiediena izdarīšanu uz tiem, kuri neatbalsta varas partijas.
Tomēr gandarījumu sniedza vēlēšanu rezultāts, ka ir lietas, ko cilvēki nepārkāpj, neatkarīgi no tā, par kādiem sarakstiem balso, un ir bijušas svarīgas daudziem, parādot savu nostāju – nepalīdzēja pat reklāmas uz māju sienām, stendi zālājos un laukumos; nepalīdzēja arī oligarhiem pietuvināto piesaiste (sarakstā ar 6. numuru), neņemot vērā nacionālās un cilvēciskās intereses valstī (sarakstā palika pēdējais), kā arī ar 3. numuru ieliktā skandalozā bijušā skolas direktora nepieciešamība arī turpmāk Madonai, kā tāda Mesijas no Rīgas (palika pēdējais). Tie nu lai atpūšas līdz turpmākām iespējām.
Visspraigākā smadzeņu darbība domē iekļuvušajiem noritēja līdz 1. jūlijam, kad jānotiek pirmajai domes sēdei jaunajā sasaukumā. Darbs tiešām kūsāja, jo, lai „sacementētu" visiem iespējamajiem paņēmieniem un variantiem tādu koalīciju, kuru nevar sagraut nekādi pārsteigumi un iespējas (salīdzinājumā ar iepriekšējo reizi), netika žēlots nekas. Amati un algu apmēri „ripoja" nepārtrauktā straumē. Tagad novadu vadīs un valdīs četri vīri (bet nevarētu teikt – „kā ozoli"), neskatoties uz to, vai katrs atbilst spējām un varēšanai pārraugāmajā sfērā.
Ar dažādu amatu piesolīšanu ir pārvilināti deputāti no pretējām nometnēm, tā izjaucot kaut cik normālas opozīcijas iespējas. Lai arī ir teiciens „Arī viens ir karotājs", Andreja Ceļapītera bieži pamatotās iebildes vienkārši tiek ignorētas, jo to, lūk, var atļauties. Arī citu iedzīvotāju ieteiktie redzējumi tiek ignorēti – par mūzikas skolas perspektīvām, estrādes celtniecību u. c.
Nekad iepriekš tik ļoti apzināti un skaļi nav izpaudusies „savējo" virzīšana amatos – bez konkursiem un publiskām apspriešanām amatos iecelti bijušie Lubānas novada un Cesvaines novada vadītāji (balotējās no Nacionālās apvienības), par novada izpilddirektoru iecelts Uģis Fjodorovs (balotējās no Reģionu apvienības, Zemnieku savienības). Tāpat bez konkursa par Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāju apstiprināta Elita Ūdre. Visos amatos spējīgā un jebkura konkursa uzvarējusī (atkārtoti balotējās no „Vienoti Latvijai") beidzot tikusi pie ļoti kārotā un svarīgā Madonas novada domes finanšu nodaļas vadītājas amata.
Iepriekšējā sasaukumā par konkursa jeb iepirkuma neveikšanu, bet tikai cenu aptauju (trim, četrām firmām) viena apkures katla iegādei tika sodīti gan pagasta pārvaldnieks, gan domes izpilddirektore, tagad nekādi konkursi nav nepieciešami pat svarīgiem amatiem, jo to var atļauties, bet vadība tā pati. Vai tā izpaužas labas pārvaldības darbības, ko gaidījām?
Jājautā, cik ilgi vēl vēlēšanu sarakstos figurēs vēlētāju pievilinātāji – pagastu, pilsētu pārvaldnieki, pašvaldības kapitālsabiedrību vadītāji u. c., kuru amati nav savienojami ar domes deputātu statusu un kuri, vēl nesākot deputātu pienākumu pildīšanu, jau noliek mandātus, – Guntis Ķeveris (atkārtoti), Vilnis Špats, Tālis Salenieks. Tātad misija izpildīta un apsolītie ietekmīgie amati saglabāti. Godīgi būtu vispirms nolikt ieņemamā amata pilnvaras un tad, ja pašam tāda vēlme, balotēties deputāta statusam. Madonas novadā, šķiet, tā vēl ilgi nenotiks, jo galvenais ir pildīt pie varas esošo vēlmes, nevis savas nostādnes, bet vēlētāji taču neko „nesaprot", viņus var arī muļķot.
Ļoti apgrūtinoši novada iedzīvotājiem ir sekot jaunajā domē ievēlēto deputātu darbībai, jo komiteju un domes sēdes notiek attālināti (visiem jau nav iespējas pieslēgties). Vispār nav saprotams, cik ilgi domē un tai pakļautajos uzņēmumos un iestādēs valdīs tāda haotiska nenoteiktība – te durvis ciet, te vaļā, tad pieņem apmeklētājus, tad nepieņem utt. Nav ziņu, cik tad Madonas novadā ir vakcinēto un nevakcinēto, jo saslimstība ir liela. Vai no domes puses tiek darīts viss iespējamais, lai situācijas ātrāk normalizētos.
Var jau domes sēdes klausīties pēc tam videoierakstos pašvaldības mājaslapā, bet visiem taču nav tādu iespēju, un to nevar salīdzināt ar klātbūtni domes sēdēs un iespēju ko pajautāt arī deputātiem. Piemēram – kāpēc neskaitāmas reizes palielina izdevumus un darbu izpildes termiņus Madonas pilsētas vidusskolas pārbūvei, ņemot neskaitāmus kredītus; kāpēc tāda milzīga summa vēl nepieciešama tipogrāfijas ēkas projektam utt. Jājautā, kas tie par projektētājiem, būvuzraugiem, domes speciālistiem, kas tā var kļūdīties, neredzēt īstos darbu apjomus un izmaksas un nesaukt nevienu pie atbildības.
Ir jau arī jaunas un labas idejas – kā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, gan arī citu projektu realizācijai, kas skar daudzus novada iedzīvotājus, ne tikai atsevišķas elitāras grupas, kur tiek ieguldīti lieli līdzekļi un kur var „pazīmēties" arī domes vadošie.
Ceru, ka labie darbi uzvarēs visas sliktās idejas un tieksmes un domes deputāti strādās novada iedzīvotāju labā, prasīs to darīt arī saviem speciālistiem, kapitālsabiedrībām, iestādēm, uzņēmumiem, kā arī veiks stingru kontroli par dažādām savu uzņēmumu nepamatotām prasībām un neizprotamiem aprēķiniem iekasēt vairāk no novada iedzīvotājiem, kas ir nepieņemami un prettiesiski.
Autore: JEUŽENIJA ADAMOVIČA,
Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu
aizstāvības biedrības valdes priekšsēdētāja
08.10.2021.