Uz Latvijas Republikas simtgades svētku svinībām Rīgā pulcējās daudzu pasaules valstu pārstāvji. Kupli pārstāvēta tika arī republika, jo militāro parādi, salūtu un daudzos masu pasākumus apmeklēt vēlējās ikviens.
Šajā dienā ik gadu notiek koru virsdiriģenta Edgara Račevska rīkotais republikas vairāk nekā desmit vīru koru kopkoncerts, tāpēc uz galvaspilsētu devās arī Bērzaunes pagasta Sauleskalna tautas nama vīru kora "Gaiziņš" dalībnieki. Šogad gan koncerts notika Universitātes aulā, un latviešu dziesmas kopā ar republikas vīriem skandēja arī vīru koris no Čikāgas, bet jauktie latviešu kori pārstāvēja Stokholmu, Īriju un pat tālo Sidneju. Vai nav patoss izpausties šādā kompānijā un kopā uzdziedāt?
Kā goda viesis koncertā blakus diriģentam labi jutās dzejnieks Jānis Peters. Bet pēc koncerta oficiālajām beigām vēl ilgi aulā turpinājās "tautas sadziedāšanās" par godu galvenokārt tālajiem ciemiņiem, kur tika izdziedātas daudzas jo daudzas visiem pazīstamas dziesmas, sākot ar "Zilo lakatiņu". Vakarā visi vēlējās redzēt svētku salūtu, un Daugavmalā sapulcējās ap simt tūkstošu skatītāju. Lai izbaudītu to drūzmu, kas pēc salūta beigām plūda uz visām pusēm, šo rindu autors kopā ar bijušo madonieti Valentīnu Ignašu devās "pret straumi" no Centrāltirgus vārtiem līdz Vanšu tiltam. Un tas viens kilometrs tika veikts veselas stundas garumā. Bet tas bija tā vērts, jo nākamo simtgades jubileju sagaidīs un izbaudīs jau cita paaudze.
11.12.2018.