Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Par Ziemassvētku pasākumu bērniem

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 07.01.2019.

Par Ziemassvētku pasākumu bērniem
Burtu lielums

Decembra izskaņā laikraksta „Stars" redakcijā tika saņemta vēstule no Mārītes Kalniņas, kurā viņa raksta par nesaprašanu saistībā ar Ziemassvētku pasākumu Madonā deklarētajiem bērniem, kuri neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes. Turpinājumā – Mārītes vēstule.

„Labdien!
21. decembrī Madonā norisinājās Ziemassvētku pasākums 2017. un 2018. gadā dzimušiem pirmsskolas vecuma bērniem, kuri neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes (PII).
Diemžēl bērniem, kas vecāki par 2 gadiem, bet dažādu iemeslu dēļ neapmeklē bērnudārzu un nav pierakstīti nevienā no Madonas bērnudārziem, nav iespējas apmeklēt šo Ziemassvētku pasākumu un saņemt konfekšu paciņu no pašvaldības. Arī manai vecākajai meitiņai (3,5 gadi), kura neapmeklē bērnudārzu, jau otro gadu pēc kārtas nav šādas iespējas. Ģimenē nolēmām, ka arī jaunāko meitiņu (1,5 gadi), kurai pienākas apmeklēt šo pasākumu un saņemt paciņu, šoreiz nevedīsim, lai nesāpinātu vecāko meitu, kura jau saprot notiekošo.
Uzskatu, ka pasākuma organizatoriem ir jānovērš šīs nepilnības un jānodrošina pilnīgi vienādas iespējas visiem Madonas pilsētā deklarētajiem pirmsskolas vecuma bērniem, neatkarīgi no tā, vai viņi apmeklē PII vai ne. Pat, ja šādu bērnu vecumā no 2 līdz 7 gadiem, kuri neapmeklē PII, procentuāli no visiem pirmsskolas vecuma bērniem ir ļoti maz. Katrā pašvaldībā ir dati par tajā deklarētajiem bērniem, tāpēc arī nevajadzētu būt lielām grūtībām apzināt un uzaicināt uz svētku pasākumu visus bērnus, kas neapmeklē bērnudārzu, neatkarīgi no viņu dzimšanas gada.
Pilnīgi visiem Madonā deklarētajiem bērniem jābūt iespējai aiziet uz Ziemassvētku eglīti un saņemt dāvaniņu. Šāda prakse taču ir teju visās Latvijas pašvaldībās!
Ar šādiem ieteikumiem jau pērn vērsos pie Madonas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālista. Saņēmu atbildi, ka šī informācija ir nodota sociālajam dienestam, kas organizē šo Ziemassvētku pasākumu, un nepilnības pasākuma organizēšanā tiks novērstas. Gads ir apritējis, bet Ziemassvētku pasākums pirmsskolas vecuma bērniem tiek rīkots pēc tiem pašiem kritērijiem.
Vācot informāciju no citiem bērnu vecākiem par Ziemassvētku pasākumu sociālajā tīklā Facebook, noskaidrojās, ka, piemēram, Ļaudonas pagastā visi bērni, kuri neiet un nav pierakstīti bērnudārzā, saņem ielūgumu uz kopīgu Ziemassvētku eglīti. Tajā var piedalīties arī tie bērni, kas vēlas, bet nav saņēmuši ielūgumu (piemēram, kuru dzīvesvieta nav deklarēta Ļaudonā), tikai tad dāvaniņa jānodrošina pašiem vecākiem. Līdzīga prakse ar ielūgumiem līdz šim bijusi arī Cesvaines pašvaldībā, kur tikai šogad netika sūtīti ielūgumi. Vecākiem pašiem bijis jāseko līdzi informācijai un jāinteresējas par šo pasākumu bērniem, kuri neapmeklē bērnudārzu.
Facebook ievāktie dati liecina, ka arī Madonā, kur ielūgumus uz šo Ziemassvētku pasākumu nesūta, nav nodrošināta pietiekami sasniedzama un saprotama informācija par šo pasākumu pat tiem vecākiem, kuru bērni atbilst pasākuma kritērijiem. Kāda Madonā dzīvojoša māmiņa nezināja, vai var vest uz šo pasākumu savu gadu veco meitiņu, kura ir pierakstīta rindā bērnudārzā, un vai viņas bērns šajā pasākumā varēs saņemt paciņu.
Kāda sieviete Facebook uzskata, ka man nav bijusi veiksmīga komunikācija ar pašvaldību, ja paciņa nav nonākusi pie mūsu bērna. Citi domā – ir vai nav personisks aizvainojums par šādu netaisnību. Vēl kāds nesaskata problēmu, jo, ja jau paši vecāki kādu iemeslu dēļ nelaiž bērnu PII, tad jāsamierinās ar neērtībām.
Tomēr runa nepavisam nav par visām šīm minētajām lietām. Šobrīd Ziemassvētku pasākums un konfekšu paciņas šādiem bērniem, kas vecāki par 2 gadiem, bet neiet bērnudārzā, vienkārši nav paredzētas. Tas ir jāatrisina pēc būtības.
Mārīte Kalniņa"

Lai atrisinātu radušos situāciju, sazinājos ar Madonas novada pašvaldības sociālā dienesta vadītāja vietnieces pienākumu izpildītāju Ilzi Jansiņu, kas pastāstīja, ka sociālais dienests šo pasākumu nav organizējis, bet dienesta darbinieks ir piedalījies pie paciņu izsniegšanas, atzīmējot ģimenes, kuras ir ieradušās.
– Vēl pirms Ziemassvētku pasākuma par to tika runāts sociālajā dienestā, argumentējot ar to, ka tas nav dienesta darba pienākumos. Dienestam nav tādu resursu, lai varētu organizēt šādus pasākumus. Šī ir lieliska iespēja bērniem, kuri neapmeklē izglītības iestādes, saņemt saldumu paciņu, bet novada domei būtu jāparūpējas par resursiem, kas to organizēs. Sociālo darbinieku pienākumi un uzdevumi ir pavisam citi. Iepriekšējos gados pasākumā ir piedalījušies sociālā dienesta darbinieki, bet tikai lai atzīmētu tos bērnus, kas paciņas ir saņēmuši. Bet pasākumā neizņemtās paciņas šobrīd atrodas Madonas novada pašvaldības sociālajā dienestā Parka ielā 4, un tās ir iespējams saņemt ikvienam, kurš neieradās Ziemassvētku eglītē, – aicina Ilze Jansiņa.
Vēstule tika nosūtīta un komentārs lūgts arī Madonas pilsētas pārvaldniekam Guntim Ķeverim.
– Vispirms jāatvainojas, ka pie iedzīvotājiem ir nonākusi neprecīza informācija saistībā ar Ziemassvētku pasākumu bērniem, kuri neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes. Izglītības nodaļa apkopo un iesniedz bērnu sarakstu, kuri ir deklarēti Madonas pilsētā un neapmeklē izglītības iestādes. Šogad paciņas saņēma bērni, kas dzimuši no 2014. līdz 2018. gadam, kopā 122 pirmsskolas vecuma bērni. No tiem tikai 57 ieradās uz pasākumu, –
skaidro Guntis Ķeveris. – Iemesls, kāpēc bērns nav saņēmis saldumu paciņu, – iespējams, ka nav deklarēts pilsētā. Paciņas nesaņem bērni, kas ir piecus-sešus gadus veci, jo šajā vecumā obligāti ir jāapmeklē izglītības iestāde. To nosaka likums. Diemžēl nav iespējams visiem izsūtīt ielūgumus uz šo pasākumu, bet, lai nerastos šādas situācijas, lielāka uzmanība tiks pievērsta informācijai, kas tiek izplatīta. Iespējams ir jāpublicē arī bērnu vārdi un uzvārdi, bet tikai tādā gadījumā, ja to atļauj Datu aizsardzības regula. Ja pirms šāda pasākuma rodas kādi jautājumi, aicinu sazināties pa tālruni 26325419, lai saņemtu plašāku informāciju un atbildes uz interesējošiem jautājumiem. Šobrīd, sazinoties ar Madonas novada pašvaldības sociālo dienestu, ir iespēja izņemt saldumu paciņas. Ir jāizstrādā citādāki kritēriji, lai nerastos šādas situācijas. Šī lieta tiks sakārtota, lai turpmāk nerastos pārpratumi un bērni, kuriem pienākas, saņemtu saldumu paciņas.


08.01.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px