Valsts prezidenta Valda Zatlera Jaungada uzrunā kā viens no pamatuzdevumiem Latvijas valstij tika izvirzīts uzdevums – nostiprināt demokrātijas principus, tajā skaitā rosināts sākt diskusiju par Saeimas vēlēšanu sistēmas pilnveidošanu. Šī tēze plašāk analizēta Ināras Egles rakstā "Pārmaiņām jābūt arī politikā" ("Diena", 3. janvāris).
Valsts prezidents vērtē, ka šobrīd nav īstas pārliecības, ka nākamo Saeimu varētu ievēlēt kvalitatīvi labāku par pašreizējo. Lai to panāktu, maināms vēlēšanu likums. Kā iespējamās pārmaiņas vēlēšanu likumā viņš vērtē "lokomotīvju" principa izskaušanu, kad atsevišķi līderi kandidē visos vēlēšanu apgabalos (šo domu rosinājušas arī vairākas politiskās partijas). Nepieciešams arī pastiprināt ievēlēto Saeimas deputātu atbildību savu vēlētāju priekšā. Par nerēķināšanos ar sabiedrību liecina parlamentāriešu politiskās piederības maiņa – šobrīd 9. Saeimā jau desmit deputātu nepārstāv partiju, no kuras tie tikuši ievēlēti.
Bez politiskajām partijām Saeimā mēs neiztiksim arī turpmāk, un samērā dīvaini ir partiju reitingu dati, ko regulāri publicē republikas avīzēs. Lai kā labējās jeb koalīcijas partijas cenšas noturēties pie varas, taču reitingi jau ilgāku laiku runā par labu "Saskaņas centram". Ja vēlēšanas būtu notikušas decembrī, "Saskaņas centrs" iegūtu 11,4%, "Jaunais laiks" – 6%, ZZS – 5,5% balsu, kamēr visas pārējās koalīcijas un opozīcijas partijas paliktu zem 5% barjeras, t. sk. LPP/LC – 3,2%, Tautas partija – 2,7%, TB/LNNK – 2%. Ar augstiem reitingiem neizceļas arī "Sabiedrība citai politikai" – 3,4%, "Pilsoniskā savienība" – 3% ("Latvijas Avīze", 8. janvāris). Nu, bet īstie partiju reitingi parādās tikai vēlēšanu reizēs.
Par partiju tālākās darbības perspektīvām un iespējām tām nākt pie varas interesanta diskusija notikusi "NRA" slejās 30. decembrī un 8. janvārī starp eksprezidentu Gunti Ulmani un "Saskaņas centra" deputātu Jāni Urbanoviču. Eksprezidents asi nostājas pret jaunas valdības izveidi ar "Saskaņas centra" piedalīšanos tajā, kamēr J. Urbanovičs izvirza tēzi – visu laiku tikai vienu politisko spēku pasludinot par labu un pareizu, valsts tagad sēž īstā bedrē un ka priekšlikumu pieņemšanu Saeimā jāizšķir to lietderībai, nevis tam, kas to iesniedzis – pozīcijas vai opozīcijas pārstāvis.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 17.01.2009.
Autors: ĀDOLFS BORBALS