Bija skaistas un saulainas dienas rīts, kad mēs – Praulienas pensionāru klubiņa biedri – ar pašvaldības transportu devāmies ekskursijā austrumu virzienā. Autobusa ietilpības dēļ braucēju pulciņš tika kuplināts arī ar jaunāku paaudzi un pat bērniem.
Kad bija iekāpuši pēdējie interesenti Saikavas pusē, klubiņa prezidentes Vairas Rudzītes izplānotais maršruts ar septiņiem apskates objektiem varēja sākties. Braucēji ar sajūsmu vēroja Ludzas pusē zemes īpašnieku "noskopotos" labības laukus (nenosmidzinātos), kuri sniedza baudu ar savu rudzupuķu zilumu. Klāt arī Ludza, kur vispirms savu skaistumu sniedza pareizticīgo baznīca. Un tad kalnā – uz vēl visumā jauno katoļu baznīcu blakus pilsdrupām. Kaut mazliet traucēja tās fasādes remonts, pa sānu ieeju iekšā tikām. Brīnišķīgi sienu un griestu gleznojumi! Un kāda akustika! Uz baznīcas 10 gadu jubileju 2005. gadā koncertu sniegt bija uzaicināts Bērzaunes vīru koris "Gaiziņš", kura sastāvā dziedāja arī šā raksta autors. Izejot no baznīcas, gar zvanu torni pāri seklajam aizsarggrāvim nokļuvām pilsdrupu laukumā, kas tiek izmantots kā gadatirgu un citu lielāku pasākumu vieta. Pēc gides stāstījuma par pils-cietokšņa vēsturi vēl tikai pāris kopīgu foto uz mūru un Lielā Ludzas ezera fona –
un tad jau steigā pie sātīgām pusdienām pilsētas centrālā laukuma malas kafejnīcā.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 08.08.2014.
Autors: MĀRTIŅŠ ŠULMANIS