Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības iesniegums

Redakcija

Autors • 12.11.2010.

Burtu lielums

Madonas novada domei
Madonas reģiona laikrakstam ,,Stars"

Saskaņā ar 2010. gada 21. oktobra Madonas novada domes ārkārtas sēdes lēmumu (protokols Nr. 21 p. 27) par pašvaldības uzņēmuma SIA „Madonas namsaimnieks" norēķinu centra slēgšanu ar 2010. gada 31. decembri Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrība Madonas pilsētas un Madonas novada iedzīvotāju interesēs lūdz rast iespēju pie Madonas novada domes izveidot vienotu norēķinu centru, kur komunālo pakalpojumu maksājumus, zemes un īpašuma nodokli, kā arī citus maksājumus varētu veikt gan Madonas pilsētas, gan novada iedzīvotāji bez komisijas maksas, kā bija solīts iedzīvotāju sanāksmē, prezentējot novada priekšrocības un Madonu kā novada centru

Saskaņā ar likumu „Par pašvaldībām" pašvaldību sūtība ir strādāt pašvaldības iedzīvotāju interešu labā un galvenokārt saimniecisko jautājumu risināšanā (kā daudzreiz apgalvo paši deputāti), ņemot vērā iedzīvotāju finansiālās un citas iespējas, tāpēc lūdzam pašvaldības deputātus atkārtoti izskatīt jautājumu par iedzīvotājiem būtiski svarīgā norēķinu centra atrašanos pilsētas un novada centrā, kur varētu veikt visu triju pašvaldības uzņēmumu pakalpojumu apmaksu vienlaicīgi, kā arī īpašuma nodokļa un citus maksājumus.

Visi trīs pašvaldības uzņēmumi atrodas pilsētas nomalē, un ne katram tīri fiziski iespējams tos apmeklēt atsevišķi, bet izmantot transportu ir dārgi.

Visu komunālo maksājumu apmaksa banku nodaļās vai internetbankās varēs notikt tad, kad dzīves līmenis Latvijā būs sasniedzis vismaz Eiropas attīstītāko valstu dzīves līmeni, jo tas prasa ievērojamus papildu naudas līdzekļus, kuru pašreiz Latvijas un tai skaitā Madonas novada iedzīvotājiem nav. Pašvaldības deputātiem būtu jāsaprot, pirmām kārtām, – bankas prasa komisijas maksu un turpmāk prasīs vēl vairāk, īpaši zinot, ka cilvēkiem nebūs citu iespēju, kā tikai un vienīgi maksāt bankās. Lai izdarītu maksājumus caur internetbankām, jābūt datoram, internetam, e-pastam utt. (tas viss prasa lielus naudas līdzekļus), bet ieteikums visiem iedzīvotājiem izmantot internetu bibliotēkā ir vairāk nekā nenopietns, jo vispirms līdz turienei ir jānokļūst, otrkārt, bibliotēkai ir savas funkcijas, nevis veikt iedzīvotājiem komunālos maksājumus, jo ne visi maksātāji, kas pārsvarā ir veci cilvēki, mācēs veikt maksājumus internetā paši, bez palīdzības no malas.

SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa G. Dzeņa sniegtā informācija š. g. 21. oktobra novada domes sēdē par 31.03.2010. g. pieņemto „Maksājumu pakalpojumu likumu", norēķinu centra darba apjoma samazināšanos un regulārajiem finansiālajiem zaudējumiem nav nopietni izanalizēta, jo:

1) pieņemtais likums paredz dažādus nosacījumus tikai tad, kad tiek iekasēta komisijas nauda par starpniecības maksājumiem, ko SIA „Madonas namsaimnieks" nepamatoti arī darīja, neraugoties uz vienošanos starp trim pašvaldības uzņēmumiem, ka komisijas maksa no iedzīvotājiem par iekasētajiem savstarpējiem maksājumiem netiks ņemta, jo notiek uzņēmumu iekšējie norēķini. Savulaik tika ieguldītas lielas naudas summas, lai izveidotu vienotu norēķinu sistēmu, un visus tas apmierināja – gan iedzīvotājus, gan arī uzņēmumus, izņemot, lūk, SIA „Madonas namsaimnieks". Arī jaunais likums dod iespēju, izdarot dažas pavisam nelielas formalitātes, veikt savstarpējos norēķinus;

2) darba apjoms SIA „Madonas namsaimnieks" samazinājies pakalpojumu iekasēšanā galvenokārt sakarā ar „kāri" uz komisijas naudu siltumam (virs iekšējo norēķinu summas), gāzei, sadzīves atkritumiem u. c., dārgāk pat kā dažās bankās. Bez tam, norēķinu centrs ne tikai iekasē maksājumus, bet veic arī visus aprēķinus, uzskaiti, raksta pakalpojumu rēķinus, savāc un iegrāmato klientu kontos maksājumus no bankām un internetbankām, kā arī veic lielu izskaidrošanas darbu jebkuram maksātājam saistībā ar aprēķinātajām summām, samaksāto un nesamaksāto, ko var noskaidrot tikai pēc uzņēmumā pieejamiem datiem, ko nevar un nevarēs veikt neviena banka, bet kas iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi. Pārņemot gāzes maksājumus, darba apjoms ir būtiski palielinājies.

Kā zināms no preses, abos pārējos pašvaldības uzņēmumos pakalpojumu iekasēšanas apjoms samazinājies par 1/3, bet pēc komisijas naudas palielināšanas bankās, kas noteikti notiks, jo mazāka tā ir tikai „Norvik" bankā, bet, piemēram, „Latvijas Pastā" par vienu pakalpojumu jau tagad ir 1 lats, maksājumi pašvaldības uzņēmumu kasēs noteikti palielināsies;

3) uzrādītie norēķinu centra zaudējumi izraisa vislielāko neizpratni, jo SIA „Madonas namsaimnieks" grāmatvedības speciālisti ar aprēķiniem nespēj paskaidrot, cik liela daļa apsaimniekoto māju administrēšanas maksājumu tiek attiecināta uz galveno administrēšanas iecirkni – norēķinu centru, jo tādas uzskaites nemaz nav, bet valda uzskats, ka centram „jādzīvo" tikai no komisijas naudas, kas, protams, ir pilnīgs absurds. Bez tam, netiek racio­nāli izlietoti esošie līdzekļi, algojot centrā apkopēju, ja tai pašā laikā apkopšanu var veikt pašas darbinieces. Pašvaldībai nav morālu tiesību iekasēt no norēķinu centra telpu īri, jo māja Saules ielā 13a tika uzbūvēta par pilsē­tas iedzīvotāju dzīvokļu īres maksu, ko pašvaldība bez atlīdzības pārņēma savā bilancē, tagad ar to pelna sev naudu, izīrējot telpas. Centrā iekasētā komisijas nauda, soda nauda un uzņēmumu maksātā cenu starpību par gāzi, neskaitot komisijas maksu par gāzi, mēnesī pilnībā sedz visas centra darbinieku algas. Iespējams, ka trīs darbinieki arī nav nepieciešami.

Pamatojoties uz minēto un daudzu Madonas iedzīvotāju, galvenokārt veco ļaužu, lūgumiem, Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrība lūdz Madonas novada domei rast iespēju palīdzēt iedzīvotājiem šajā grūtajā krīzes situācijā un izveidot vienotu norēķinu centru dažādu komunālo un citu pakalpojumu samaksai Madonas centrā tikai un vienīgi iedzīvotāju labklājības, samaksas pieejamības un finan­siālās palīdzības nodrošināšanai un lūdz pieņemto lēmumu atspogu­ļošanu laikrakstā „Stars".

Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības valdes vārdā –
valdes priekšsēdētāja
JEUŽENIJA ADAMOVIČA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px