Jūnijs latviešu tautai saistās gan ar krāšņākajiem svētkiem – Līgo, gan ar sāpēm – pirmo masveidīgo deportāciju – 1941. gada 14. jūniju, kad no Latvijas izveda vairāk nekā 15 tūkstošus cilvēku, tai skaitā mazus bērnus un sirmgalvjus.
Lai atcerētos un godinātu izvesto cilvēku piemiņu, 14. jūnijā uz Rīgu devās vairāk nekā 40 skolēnu – olimpiāžu uzvarētāji – Cesvaines vidusskolas direktora Didža Bauņa vadībā.
Šo braucienu sponsorēja Greta Bakša – intelektuāli un dvēseliski bagāta sieviete. Skolēniem un skolotājiem viņa dāsni deva iespēju nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa, iepazīties ar sirmās Vecrīgas vēsturi, atpūsties un pusdienot kompleksā „Lido", noklausīties komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīto koncertu Sv. Pētera baznīcā.
Pēc pavadītās dienas skolēni ir emocionāli bagātinājušies. Savas izjūtas viņi raksturo šādi: „Šī diena paliks atmiņā ar daudziem pozitīviem, saviļņojošiem brīžiem, jo pirmo reizi noliku ziedus pie mūsu tautas brīvības simbola – Brīvības pieminekļa. Tā patiešām bija pacilājoša izjūta, kad tik daudzi cilvēki pieminēja un lika ziedus, lai atcerētos traģisko notikumu – deportācijas upurus."
„Patika pavadītais laiks kompleksā „Lido"."
„Visa ekskursija bija fantastiska. Liels paldies Gretas kundzei par viņas sirds siltumu, nesavtību! Patika ekskursija pa Vecrīgu, jo uzzināju daudz neparasta, arī, kas ir manteļskursteņi."
„Koncerts Sv. Pētera baznīcā bija kaut kas īpašs. Kad atskaņoja G. P. Palkstrina „Korāli", pārņēma dievišķīgas izjūtas, kādas vēl nekad nebiju piedzīvojusi. Brīnišķīgi! Milzīgs paldies mūsu sponsorei, tiešām jauks un draudzīgs cilvēks."
Tā, lūk, skolēni izsakās par doto iespēju būt 14. jūnijā Rīgā.
Šādi skolēnu braucieni veicina izpratni par mūsu tautas likteni, jo būt atceres notikumu centrā ir neatkārtojams brīdis ikviena sirdī. Tas liek apzināties iegūtās brīvības kā vērtības nozīmību, savas nacionālās valsts jēgu un būtību.
Nāciju veido ne tikai valoda, teritorija, bet arī etniskās kopības apziņa. Bet savas tautas vēstures gaitu zināšana ir pamats nācijas izdzīvošanai, latviešu kā tautas, nācijas, pastāvēšanai.
Tāpēc bērniem ir jāmāca Latvijas vēsture, skolēniem pašiem jābūt vēsturisko notikumu vidū, jāatceras iepriekšējo paaudžu piedzīvotais, lai zinātu, saprastu, kas jādara, lai neatkārtotos nekas tāds ne ar viņiem, ne viņu bērniem, ne mazbērniem.
Autore: IRĒNA RUBIŅA