1959. gada priekšpavasarī, kad Madonas 1. vidusskola svinēja 50 gadu jubileju, mēs, skolas meiteņu kora dalībnieces, kārtu kārtām vingrinājāmies dziedāšanā. Svētku koncertā kori diriģēja ne vien skolotājs Jānis Ozoliņš, bet savas dziesmas – jaunais komponists un diriģents Valdis Breģis, bijušais mūsu skolas audzēknis.
Nupat pulcējāmies jau skolas simtgadē, un toreizējam gaišmatainajam diriģentam 2. jūlijā – astoņdesmit gadu jubileja.
Valdis Breģis ir sarkanietis, tur mācījies pamatskolā, tad Madonā. 1946.-1949. gadā viņš bija Cēsu skolotāju institūta students, reizē mūzikas vidusskolas audzēknis. Institūtā sākās arī diriģenta gaitas -divdesmitgadīgais puisis uzņēmās vadīt sieviešu kori.
Sekoja darba gads institūtā, studijas konservatorijā, darbs Kultūras ministrijā, E. Melngaiļa Tautas mākslas namā. Taču vislielāko dzīves daļu – 27 gadus – V. Breģis atdevis Rīgas kultūras un izglītības darbinieku tehnikumam (tagadējai Kultūras koledžai), audzinot nākamos kultūras darbiniekus un diriģentus. Paralēli viņš visu laiku līdz 1988. gadam ir vadījis korus Rīgā.
Par skolasbiedru stāsta Marta Kraslovska:
„Vidusskolā mācījāmies vienā klasē, tad Valdis aizgāja uz Cēsīm. Taču kontakti nepārtrūka, un viņš brauca uz mūsu tikšanās reizēm. Viņš bija mūsu dvēseļu kopāsaturētājs, jautrs, dziedāja kopā ar visiem, spēlēja klavieres, uzrakstīja mums dziesmu ar klasesbiedrenes Dzidras Vārdaunes tekstu. Arī tagad, kad veselība vairs šos braucienus neatļauj, piezvana, sūta sveicienus jaunības draugiem, nekad nav ne svešs, ne lepns."
Valsts kultūras inspektore Palmira Brice:
„No 1958. līdz 1985. gadam Valdis Breģis bija rajona koru virsdiriģents. Centīgs, enerģisks, apveltīts ne tikai ar mākslinieciskām, bet arī organizatora spējām, kas nepiemīt katram mūziķim.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 05.07.2008.
Autore: DACE ZVIRGZDIŅA
Madonas muzejā
Foto no MNM krājuma