29. maijā Valmieras pilsētas estrādē jau 40. reizi norisinājās senioru koru svētki.
Svētkos piedalījās senioru kori: no Vidzemes novada – 7, no Zemgales novada – 6, no Austrumlatvijas novada – 7, bet kopumā Valmierā uzstājās 39 senioru kori.
Austrumlatviju pārstāvēja Alūksnes tautas nama jauktais koris „Brūklenājs" (diriģents Dainis Stroža), Balvu kultūras nama koris „Pīlādzis" (diriģente Liene Akmeņkalne), Gulbenes kultūras nama koris „Atbalss" (diriģente Ligita Plešanova-Jarusova), Cesvaines novada kultūras nama koris „Virši" (diriģente Antra Āboliņa), Rēzeknes kultūras nama koris „Septiņkalne" (diriģente Iveta Kepule), Krustpils kultūras nama koris „Atvasara" (diriģente Anita Gavare). Visi minētie kori ir mūsu Madonas kultūras nama kora „Mantojums" (diriģente Ināra Stepāne) draugi, kopā paveikts milzu darbs, aizvadīti kopmēģinājumi, skates, un rezultāts – svētki, kas atver sirdi priekam un paceļ pāri ikdienišķajam.
Tikai mūsu spēkos ir pateikt sev un citiem, ka esam dziesmu mīļotāju tauta. Dziesma ir mūsu tautas kopējā elpa, tas ir mūsu kopējais sirdspuksts.
Valmieru sasniedzām laikus. No pulksten 11 līdz 11.30 stājās jauktie kori. Raiti noritēja kopkora mēģinājums, jo repertuārs ir apgūts. Diriģenti ar skanējumu bija apmierināti. Deviņas dziesmas izdziedātas – varējām gatavoties koru svētku gājienam.
Bet… pulcējās kori pie estrādes – debesis tumšojās, pēkšņi pāršalca pamatīga lietusgāze, pārpludinot estrādes zemāko daļu. Organizatori veiksmīgi mēģināja savākt ūdeni, tie darbojās kā „zemes rūķi", ar lielām grīdas slotām. Lietus noskaloja asfaltu, celiņus, solus… Mūsu jaunās kora „štātes" – aubes, blūzes, svārki, ņieburiņi – tika lietus „kristīti". Zem ozolu kuplajiem „spārniem" slēpās dziedātāji, kur kurais, bet viss veltīgi, nāca nākamais lietus brāziens, un tad nu nelīdzēja ne lietusmēteļi, ne lietussargi. Lietus noskaloja visas mūsu nedienas, bet saule paglāba – tā ievija savā lakatā, sasildīja un izžāvēja.
„Saule aust, saule aust, arvien spožāk izgaismojiet debesis. Gaisma nāk" (tā mūsu dziesmā „Saule aust"; G. Račs, U. Marhilēvičs).
Sākās kārtošanās gājienam. Viss noritēja veiksmīgi, pieteica korus, estrāde piepildījās ar dziedātājiem. Varens pulks! Klausītāju estrādē gan varēja būt vairāk.
Klausījās arī mūsu draugi „Baltie bērzi" (diriģente Inga Zirne) no Valmieras.
Dziesmas mijās ar dejām, uzstājās tautas deju ansamblis „Gauja". Koncerta izskaņā skanēja latviešu iemīļotā dziesma „Pūt, vējiņi!", klausot diriģentu rokas mājienam, dziesma aizskanēja visos novados.
Šis bija unikāls pasākums, kas ļāva apzināties tautas spēku vienotībā, kultūras vērtību saglabāšanā. Vislielākais paldies mūsu kora „Mantojums" diriģentei Inārai Stepānei par viņas neatlaidību, prasīgumu, ka mums iemācīja repertuāru. Uzstāties varējām brīvi, izjusti, un dziedājām bez notīs skatīšanās – no galvas.
Visiem dziedātājiem vēlu stipru veselību, labu atpūtu vasarā, lai varam atkal satikties ar jauniem spēkiem, atsākot darbu septembrī!
Autore: DZINTRA ŠUMA,
kora „Mantojums" dalībniece