Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

DDD (Dāvā dunku domei)

ANDREJS VASIĻJEVS, Mag. hist., lauksaimnieks Sarkaņu pagastā

Autors • 02.02.2015.

Burtu lielums

Strādājot pie jaunu ideju un projektu ģenerēšanas Madonā, jāņem vērā, ka dome ir radīta ne tikai pilsētai, bet arī visam Madonas novadam, pagastus ieskaitot.
Tāpēc nevajadzētu aizmirst arī pārējā novada ļaudis, jo pašvaldības investīcijas kaut vai infrastruktūras sakārtošanā un uzlabošanā lielā daļā pagastu teritorijās nav redzētas vismaz 25 gadus.

Kāpēc viss tiek Madonai, turklāt pirmajai? Pilsētas komunikācijas rekonstruētas, ielas noasfaltētas, uzcelts piektais stāvs domes ēkai (rajonam nedz kādēļ pietika ar četriem stāviem) ar neizteiksmīgu torni, kura jumtam pat sniega barjera nav uzlikta. Par šī jumta bīstamību pārliecinājās pats raksta autors, kad viņam uz galvas uzkrita no torņa krītošs sniegs. Pagaidām vēl tikai sniegs, bet iztērēti miljoni. Kur nu vēl domes laukumā „oriģināls" mākslinieka veidojums – sv. Andreja krusts. Kuram personības kultam tas par godu?
Pagasta ļaudis – lauksaimnieki, amatnieki, kalpotāji, uzcītīgi maksājot zemes un nekustamā īpašuma nodokli (zemnieki – nereti vairākus tūkstošus eiro gadā), neredz nekādus ieguvumus savās dzīvesvietās un to apkārtnē. Vienīgais, ko novada dome dara viņu labā, – ziemā iztīra ceļus no sniega. Ironiski, bet tad, kad 2013./2014. gada ziemā pagastu ceļi nebija jātīra (jo ziema bija tikpat kā bez sniega), Madonas dome nolēma ievērojami paaugstināt domē strādājošajiem darba algas – jo, redziet, palika pāri lieka nauda.
Kad asfaltēs Madonai tuvākos grants ceļus, kas ved tieši no pilsētas uz pagastiem? Kad asfaltēs pagastu ceļus? Cik vēl ilgi lauku cilvēki, kuru mājas ir tiešā ceļu tuvumā, elpos putekļus, kas ir piecreiz kaitīgāki nekā smēķējot? Netiek prasīts jau uzreiz, bet kaut vai uzsākt attiecīgu programmu un iesākt darīt. Ne tikai gudrot, kā būvēt jaunas „gaisa pilis".
Lai ķertos pie dažādiem sporta un izklaides infrastruktūras izveides projektiem, vajadzētu izdarīt nepaveiktos darbus, kas kā dadzis acīs ir daudziem Madonas novada cilvēkiem. Piemēram: Avotu ielā 8 – pie policijas ēkas joprojām stāv piemineklis nacionālo partizānu un pretestības kustības slepkavām – padomju milicijas darbiniekiem, tajā skaitā „istrebiķeļiem". Vai tas nav kauns no tiem Madonas viesiem, kas apmeklē pilsētu? Protams, no policijas iniciatīvu jau nav ko gaidīt, tās darbinieki, sevišķi patruļdienestā strādājošie, slaveni ar savu melošanu, savējo piesegšanu un tāpēc tie ir padomju milicijas tiešais turpinājums.
Tāpat, ja ne policijai, tad domei sen jau būtu jāreaģē uz bīstamo situāciju Avotu un Lazdonas ielas krustojumos. Tur sen ir nepieciešama ceļa zīme „Neapstājoties braukt aizliegts" (tā saucamā STOP zīme). Tādi un līdzīgi piemēri Madonas pilsētā ir daudzi. Toties ir saliktas videokameras dažādās pilsētas daļās, sekojot Londonas piemēram.
Kultūras ziņā nepadarīto var vienkārši nosaukt par bezdarbību. Vai dome nevar uzsākt kādu tiešām noderīgu projektu, iesaistot plašu skolēnu loku – apzināt tās novada vietas, kas saistās ar ievērojamiem kultūras, zinātnes un sabiedriskajiem darbiniekiem. Kaut vai viens piemērs saistībā ar Sarkaņu pagastu: kā zināms, „Lejas Kauperos" dzimis ievērojamais latviešu rakstnieks un mākslas teorētiķis Viktors Eglītis, rakstnieka Anšlava Eglīša tēvs (gara acīm redzu, kā domes ierēdņi, to izlasot, tūlīt „ieguglēs" minētos uzvārdus, lai iegūtu informāciju par šiem latvju dižgariem). Tomēr izglītotiem un zinātkāriem cilvēkiem šīs mājas atrast ir ļoti grūti. Vai dārgi maksātu uzlikt zīmi, kas norādītu ceļu uz „Lejas Kauperiem", nemaz nerunājot par piemiņas plāksnes uzstādīšanu? Tā varētu turpināt par katru pagastu.
Nenoliedzami dome veikusi daudzus pozitīvus darbus, tos neuzskaitīšu, jo ar tiem pati pašvaldības vadība vienmēr var padižoties. Arī Madonas viesi redz pilsētas (tieši pilsētas) dinamisko attīstību. Tomēr pašvaldības vadībai nevajadzētu savu rīcību virzīt pilsētas iedzīvotāju snobisko vēlmju piepildīšanai (piemēram, ūdens krānu ierīkošanai pie veloceliņiem, lai riteņbraucējiem būtu kur slāpes remdēt – kur vēl banālāk), bet vairāk domāt par lauku ļaudīm, jo tie nereti ir ne tikai lieli nodokļu maksātāji pašvaldības budžetā, bet arī darba devēji tiem pašiem Madonas pilsētas iedzīvotājiem.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px