Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Būsim nosargājuši

Redakcija

Autors • 29.01.2018.

Būsim nosargājuši
Burtu lielums

Tagad visā republikā notiek pasažieru plūsmas izpēte autobusos. Tā tas ir arī piepilsētas 3. maršruta autobusā, kas apkalpo Madonas pilsētu un Lazdonas pagastu.
Tagad gan tas vairs neskaitoties piepilsētas, bet esot reģionālais autobuss.

Nesaprotami, bet lai būtu, jo ne jau par to šeit būs runa. Līdz šim maršruta nosaukums bija Ruļļi-Rāceņi. Tāds tas skaitījās visu laiku, kaut nu jau kādi 20 gadi būs pagājuši, kopš reiss tika pagarināts līdz putnu fabrikai. Tika uzcelta nojume apgriešanās laukuma malā, ierīkots stabiņš ar plāksnīti par autobusa atiešanas laikiem, bet nebija uzrakstīts pieturas nosaukums. Un nebija arī nemaz vajadzīgs, pietika ar to, ka, iegādājoties biļeti, nosauc cenu. Par 0,50 eiro var braukt no šīs mūsu pieturas līdz Meteostacijai, kas ir pēdējā pietura pilsētas otrā malā, bet 0,60 eiro vajag, ja brauc līdz Lazdonai. Mūsu pietura ir tāpēc, ka tā vajadzīga mums – Lazdonas pagasta iedzīvotājiem un ne tikai. Jau no pieturas ierīkošanas brīža to ir izmantojuši gan putnu fabrikas strādnieki, gan apkārtējo māju iedzīvotāji, gan citi cilvēki.
Tagad, kad notiek tā pasažieru plūsmas izpēte, nu gan visām pieturām ir vajadzīgs nosaukums. Un tā vietā, lai pieturai tiktu dots nosaukums atbilstoši apdzīvotās vietas nosaukumam, ir notikusi autobusa pieturas vietu nosaukumu pārbīde. Tagad ir tā, ka īstā Ruļļu pietura ir pārtapusi par Jaunlazdonu, bet šī pietura pie putnu fabrikas nu ir Ruļļi. Pēdējā pietura ir pazudusi, jo ir izbīdīta ārā. Tā tas ir ieprogrammēts arī biļešu kases aparātā. Rezultātus vērtēs pēc redzamā uz biļešu čeku kopijām. Un tur neparādās šī pietura, un, ja pieturas nav, nevar uzrādīties arī pasažieri. Un, ja nav nekā, tad uz tukšu vietu jau autobusam nebūtu jābrauc. Vispār jau būtu vienalga, kā kuru pieturu sauc, kaut vai visas ir Ruļļi, bet nav saprotams, kāpēc ir vajadzīga šī rokāde ar nosaukumiem. Vienkārša matemātika – tāpēc, lai reiss automātiski saīsinātos. Tagad, iegādājoties biļeti, ir jānosauc pietura, līdz kurai brauc. To arī darām, bet ne vienmēr biļetē tas pareizi parādās. Cilvēki nesaprot, kāpēc nosaukumi vajadzīgi, ja cena no tā nemainās, tāpēc arī neseko līdzi. Arī es tikai pēc vairākām braukšanas reizēm ieskatījos biļetē un tur ieraudzīju zilus brīnumus. Tā, piemēram, vienā datumā, braucot uz pilsētu, pēc biļetes redzams, ka iekāpusi esmu nevis šajā jaunajā Ruļļu pieturā, bet jau Augu ielā, kas ir divas pieturas uz priekšu, un tāpat arī atpakaļ, izrādās, esmu braukusi līdz Augu ielai. Citā biļetē redzams, ka atpakaļceļā esmu braukusi tikai līdz Mārtiņa ielai, kas ir trīs pieturu attālumā. Pavisam jocīgi sanāk, ka es – cilvēks, kurš pārvietojas ar grūtībām, un vēl ar smagām somām, – esmu kāpusi jau trīs pieturas pirms savām mājām no autobusa laukā, lai ietu tālāk kājām. Citās biļetēs ir vēl lielāki brīnumi, bet, kā jau teicu, es to pamanīju tikai pēc atgriešanās mājās.
Nu un kam tad šīs "kļūdiņas" ir vajadzīgas? Tam, lai neuzrādītos pareizais pasažieru skaits pat līdz šiem jaunajiem Ruļļiem.
Kā jau rakstīju iepriekš, ja pasažieru nav vai ir maz, tad var lemt par reisa nepieciešamību. Skumji, bet fakts. Un vai nu es būšu vienīgā neuzmanīgā pasažiere?
Šī situācija radusies acīmredzot tādēļ, ka sabojāts un slikts ir asfalta segums autobusa apgriešanās laukumā. Šis jautājums jau ir rosināts rudenī, kā to var lasīt laikraksta "Stars" 25. oktobra numurā, bet nekas nav ticis darīts, lai to novērstu.
Manuprāt, Lazdonas pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Rieksts ir tā amatpersona, kam šis jautājums bija jārisina. Tā vietā, lai atbildīgi rīkotos un aizlāpītu tās bedrītes asfaltā, ir tikai formāla atrunāšanās tā paša laikraksta numurā pēc principa – ne mana cūka, ne mana druva.
Laikam ir piemirsies, ka ne tikai nojume pieturā ir piederoša pagastam, bet arī iedzīvotāji, kas te dzīvo un kuriem ir vajadzīgs autobuss.
Putnu fabrikai pieder zeme apgriešanās laukumā, bet fabrika atrodas Lazdonas pagasta teritorijā, tātad ir uzņēmums, kas savu nodokļu daļu arī ienes pagasta kasē. Nav jau tā, ka tikai maršruta autobuss vien brauc un vienīgais asfaltu sabojāja, brauc arī fabriku apkalpojoša tehnika. Tās ir gan lielās "kombikorma" cisternas, gan furgoni, gan traktori, gan vieglās mašīnas. Nevar jau uzskaitīt, cik bedrīšu kurš transports radīja, tādēļ problēma būtu jārisina kopīgi.
Negribam nonākt tādā situācijā, ka būtu jāstaigā kilometrs vai pat nepilni divi kilometri līdz nākamajām pieturām, tādēļ esam sacēluši trauksmi visos līmeņos, un telefonsarunā ar autobusu parka priekšnieku Saknes kungu ir saņemts solījums neko nesaīsināt. Bedrītes gan būs jāsaremontē pēc iespējas ātrāk. Esam uzrakstījuši uzaicinājumu pagasta pārvaldes vadītājam sākt darboties.
Mums ir prieks par ērto, jauno autobusiņu, un tas ir jāsaudzē.
Interesanta situācija tagad redzama īstajā Ruļļu pieturā. Tam gan nav būtiskas nozīmes. Abās ceļa pusēs redzami lieli uzraksti, kur redzams, ka te ir Ruļļi, bet tajā pusē, kur autobuss stājas, pienākot no pilsētas, nu ir parādījusies plāksnīte ar uzrakstu Jaunlazdona un vēl autobusa atiešanas laiki, kas vēsta autobusa pienākšanas laiku. Pareizāk gan būtu otrā ceļa pusē norādīt autobusa atiešanas laiku uz pilsētu. Arī tam gan nav būtiskas nozīmes, jo tie, kas brauc, zina autobusa atiešanas laiku no galvas.
Mēs, Lazdonas pagasta iedzīvotāji, ceram, ka nezaudēsim autobusu, lai nu kā tad arī to mūsu pieturu turpmāk sauks.
Neatbildēts tikai paliek jautājums – kāpēc ir bijusi vajadzīga pieturu nosaukumu samainīšana? Uz šo jautājumu neviens nevar godīgi atbildēt.

Autore: BIRUTA TRIZNA


Nav pamata satraukumam – autobuss kursēja un kursēs

Atbildi autores B. Triznas vēstulei lūdzu sniegt SIA "Madonas ceļu būves SIA" autobusu parka direktoru Andri Sakni.
Andris Sakne uzsvēra, ka autobusu parku vada 22 gadus un nekas nemainīsies bijušajos pilsētas maršrutos, kaut mazajās pilsētās tagad ir reģionālā satiksme: – Ja uztraucas tikai tāpēc, ka pilsētas maršrutu kā tādu – Nr. 2 vai Nr. 3 – nav, paskaidroju, ka tie no šā gada ir pievienoti vietējiem reģionālajiem maršrutiem. Kad pasažieris iekāpj autobusā, viņam prasa, cik tālu brauks, un ir jānosauc pietura pilsētā. Manuprāt, nepareizi, ka Autotransporta direkcija pilsētas maršrutus atstāja tikai lielajās pilsētās, tādās kā Daugavpils, Rēzekne, Jēkabpils, Valmiera u. c., un Madona nav to skaitā, bet reģionālie maršruti nodrošina autobusu satiksmi pilsētā. Par samazināšanu uztraukumam nav pamata – bijušajos pilsētas maršrutos autobuss kā kursēja, tā kursēs, arī maršrutā Ruļļi-Rāceņi, arī līdz putnu fabrikai, ne tikai līdz Jaunlazdonai. Pieturas aprīko Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļa, un, ja pārlika ceļa zīmi "Ruļļi" pie pieturas, kas atrodas putnu fabrikas teritorijā (bija pietura bez nosaukuma), būs skaidrība, ka "Ruļļi" būs pietura pie putnu fabrikas. Nav vajadzības rakstīt nosaukumu "Ruļļi-2" vai "Cīrulīši", kā bija rosināts. Protams, ka skaidrībai, kā sauc pieturu, ir jābūt.
Kas attiecas uz bedrīšu remontu pie pieturas – jāgaida pavasaris, un visreālāk, ka novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļa būs tie, kas bedrītes pie pieturas varētu aizlāpīt.

Sagatavoja IVETA ŠMUGĀ


30.01.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px