Ik pa brīdim Nacionālais veselības dienests ar aģentūras LETA starpniecību aicina cilvēkus rūpēties par savu veselību.
Aprakstīts, kādām vecuma grupām ir pretvēža skrīningi, piemēram, sievietēm dzemdes kakla un krūts, attiecīgi vecumā no 25 līdz 70 vai 69 gadiem. Vīriešiem un sievietēm no 50 līdz 74 gadiem zarnu vēža pārbaudes. Kāpēc šādi skaitļi, ar ko pamatoti? Vai pēc 69, 70, 74 gadiem vairs nav cilvēki, nav Latvijas pilsoņi un iedzīvotāji, visi maksājuši un vēl maksā nodokļus (pensionāri no ienākumiem vēl papildus 25%). Lūk, šī vecuma cilvēki esot mērķgrupas (kāds iemidzinoši smalks vārds). Tiek aprēķināti procenti, cik daudzi izmantojuši šos valsts apmaksātos pakalpojumus. Tas nozīmē, ka ir štata vienība, darbinieks, ierēdnis, kas to dara (procenti no 11 līdz 40 zemi). Uzaicinājumi šad un tad nesasniedz adresātus, jo tie deklarētajās vai pieraksta vietās nedzīvo, izbraukuši, vai citiem jau izdegusi svece…
Kāpēc nevar būt – sarēķinot vecuma cenzu, pēc 69, 70, 74 utt. ik pēc konkrētiem gadu skaitļiem tas būtu jādara visiem. Atbrīvotos darbinieks, varētu strādāt lietderīgāku darbu. Cilvēki dalījuma grupās tiek pazemoti. Nu ko, mēs jau neesam mērķgrupa…
Arī aptaujās interesanti vecuma sliekšņi, it kā pēc 60 gadiem iedzīvotājiem nav sava viedokļa. Tieši brieduma gados ir dzīves pieredze, izglītība, reizēm "izēsts puds sāls". Varbūt aptauju veicējiem bail no atbildēm?
Cerēsim, ka šo lēmumu pieņēmējiem nav tik padziļinātas aizdomāšanās un pazemojuma negribēšanas, vienkārši viņiem tā liekas konkrētāk un reālāk. Bet mūsu tauta ir gudra un par daudz ko aizdomājas.
17.03.2020.